CIEKAWOSTKI 
  
 

Olej z frytek obniży rachunki za ogrzewanie i energię

Wynaleziono inteligentną substancję do pokrywania dachów, wytwarzaną ze zużytego oleju po smażeniu frytek. Jej stosowanie może pomóc ograniczyć rachunki - zimą za ogrzewanie, latem za klimatyzację.

Informację na ten temat podano podczas 239. ogólnokrajowego spotkania American Chemical Society w USA.
Naukowcy dowiedli, że na bilans energetyczny budynku może wpływać m.in. rodzaj pokrycia dachu. Na przykład dachy jasne odbijają ciepło promieni słonecznych, pomagając latem utrzymać w domu miły chłód. Zimą lepiej sprawdzają się dachy ciemne, przyciągające promienie słońca, pomagając dogrzewać budynek w czasie mrozów.

W tak skomplikowanych warunkach sprawdzić się może nowy rodzaj substancji do pokrywania dachów, wykonany ze zużytego oleju spożywczego. Olej przerabia się na płynny polimer i wzbogaca dodatkami, które sprawiają, że po naniesieniu na dach substancja twardnieje jak plastik. Nie ma zapachu smażalni, jest też niepalna i nietoksyczna. Może mieć różne stopnie nasycenia barwy, od przezroczystej po czarną.

Pokryty tym dach będzie reagował na zmiany aury. Wraz ze zmianą temperatury, automatycznie przestawi się z odbijania promieni słońca na ich pochłanianie, albo odwrotnie. Latem pomoże odbijać słońce, wpływając na obniżenie rachunków za klimatyzację. Z nastaniem zimy zacznie przepuszczać ciepło, pomagając ogrzewać wnętrze - tłumaczy wynalazca, wiceprzewodniczący United Environment and Energy LLC w Horseheads w stanie Nowy Jork, Ben Wen.

Substancję testowano na powierzchniach pokrytych zwykłą papą. Okazało się, że latem może ona spowodować obniżenie temperatury dachu o około 50-80 proc., zaś w chłodniejszych porach roku jest w stanie podnieść temperaturę dachu nawet o 80 proc., w porównaniu z dachami tradycyjnymi.
Substancję można stosować na każdym rodzaju dachu. Wynalazca zapewnia, że aplikacja starcza na wiele lat, a później można ją powtórzyć. Preparat może pojawić się na rynku za około trzy lata, po przeprowadzeniu wszystkich koniecznych testów.

Źródło PAP Nauka w Polsce


Linie lotnicze SAS jako pierwsze na świecie wprowadzają tzw. ekologiczne lądowanie swoich samolotów, w trakcie którego technologia komputerowa umożliwia zaoszczędzenie 100 kg paliwa przy każdym lądowaniu.


To nie pierwszy przypadek, kiedy unijne normy stają w sprzeczności ze zwykłym rozsądkiem. Wcześniej usiłowano nam wmówić, że marchewka to owoc, a banany i ogórki muszą być proste.
O co w tym wszystkim chodzi? Oczywiście jak to zwykle bywa - o pieniądze. Z postulatem o zaliczenie winniczka do ryb wystąpiła Francja, gdzie mięczak ten jest bardzo popularnym przysmakiem. Dzięki wprowadzonemu zapisowi Francuzi będą mogli dotować hodowle ślimaków na tej samej zasadzie, na której dotuje się rybołówstwo.
Absurdy UE powoli przestają już dziwić. Miejmy tylko nadzieję, że Unia nie zacznie jeszcze zmieniać podręczników do biologii.

Ekologia.pl (ET)


 • Rzucona w lesie butelka plastykowa rozłoży się w ziemi po 500 latach, guma do żucia po 5 latach, a niedopałki papierosów po 2 latach.
   

 • Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować ok. 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie ponad 2,5 tyś ludzi.
   

 • W Polsce pracuje dziś 290 profesjonalnych elektrowni wiatrowych o łącznej mocy mocy 10 MW, podłączonych do sieci i sprzedających energię zakładom energetycznym. Razem produkują zaledwie 3% energii elektrycznej.
   

 • Aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery i zgładzić efekt cieplarniany , australijscy naukowcy zaproponowali metodę zakopywania dwutlenku węgla w stanie półpłynnym pod ziemią.
   

 • Według danych Najwyższej Izby Kontroli aż 86% polskich zakładów nie ma urządzeń do redukcji zanieczyszczeń gazowych. A wojewódzkie fundusze ochrony środowiska kupują papiery wartościowe, zamiast wspierać wszelkie przedsięwzięcia proekologiczne.
   

 • Jeden nieszczelny, lekko kapiący kran powoduje, że w ciągu doby wycieka około 36 litrów wody. Nieszczelna spłuczka w WC powoduje wyciek w ciągu dnia około 720 litrów wody, a rocznie - 260 m sześciennych wody.
   

 • Aby wyprodukować 1 tonę papieru trzeba ściąć średnio 17 drzew.
   

 • Jeżeli każdy z nas wyrzuci na śmietnik tylko jeden słoik to na wysypisko w całej Polsce trafi rocznie 10 tys. ton szkła.
   

 • W Polsce rocznie zużywa się 400 milionów aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć oraz wykorzystać i to nieskończenie wiele razy. Sześć puszek ze złomu to oszczędność energii równej spaleniu jednego litra paliwa.
   

 • W Polsce tylko 222 tysiące ton odpadów komunalnych jest kompostowanych (2%). Dla porównania w Danii, Szwajcarii, Szwecji od 60%-80%.
   

 • Każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100 watowej żarówki przez 4 godziny.
   

 • Około 360 mln kilometrów kwadratowych powierzchni Ziemi zajmują morza i oceany. Niestety człowiek wykorzystuje je często jak wysypisko śmieci, niszcząc ogromną część zamieszkujących je roślin i zwierząt.
   

 • Z osady niedaleko Niagary wysiedlono wszystkich (ok. 1000) mieszkańców, kiedy okazało się, że ich domy zostały wybudowane na starym od lat nieużywanym składowisku toksycznych odpadów. Wcześniej w tej okolicy odnotowano niepokojący wzrost zachorowań na raka i większy od przeciętnego odsetek dzieci z wadami wrodzonymi.
   

 • Metan który powstaje w przewodach pokarmowych bydła i innych zwierząt domowych dostaje się do atmosfery i przyczynia się do wzrostu temperatury naszej planety.
   

 • Według danych ONZ z 1988 r. Aż 2/3 mieszkańców miast na świecie oddycha powietrzem zawierającym smog.
   

 • Ocieplenie klimatu może spowodować, że w 2050 r. tereny wokół wybrzeży Wielkiej Brytanii znajdą się pod wodą.
   

 • Butelki, torebki śniadaniowe bądź torby na zakupy stanowią ok. 7% masy wszystkich śmieci, ale zajmują dużo miejsca, niemal 30% wszystkich odpadów.
   

 • Anglicy wyliczyli, że wyrzucane w ciągu roku butelki z politereftalanu etylu (PET), ustawione jedna na drugiej utworzyły by wieżę o wysokości 28 mln km, co stanowi 73-krotną odległość Ziemi od Księżyca.
   

 • 1 LITR ZUŻYTEGO OLEJU SILNIKOWEGO WYLANY DO RZEKI LUB KANALIZACJI JEST W STANIE ZANIECZYŚCIĆ 1 MILION LITRÓW WODY!!!
   

 • Metan, który się uwalnia z wysypisk śmieci jest 27 razy bardziej agresywny od dwutlenku węgla
   

 • W 1960 r. na polskie pola wylano 40 tys. ton DDT. DDT wykrył Hans Miller i za to dostał nagrodę Nobla


 
 

  |  strona główna  |  do góry  |

  Copyright © EKO EDUKACJA w Świebodzicach - wszelkie prawa zastrzeżone
  URZĄD MIEJSKI w Świebodzicach: Wydział Promocji, Informacji i Współpracy z Zagranicą

 
  design by TONER