AKTUALNOŚCI
 
Gorzka czekolada dobra dla serca człowieka
(09.01.2015)

 

Gorzka czekolada jest dobra dla serca! Według badań, spożywanie niewielkich ilości ciemnej czekolady każdego dnia może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru mózgu o około 40 procent.

Do takich wniosków doszli niemieccy naukowcy po przepadaniu grupy 20 tysięcy osób w wieku od 35 do 65 lat. Przez 8 lat monitorowano ich stan zdrowia i zwyczaje żywieniowe i okazało się, że ci którzy spożywali kostkę czekolady dziennie mieli niższeciśnienie krwi i aż o 39 procent mniejsze ryzyko ataku serca lub udaru mózgu w porównaniu z tymi, którzy spożywali czekoladę w mniejszych ilościach (do 1.7 grama). Wyniki zostały opublikowane 31 marca w European Heart Journal.

Zdaniem ekspertów za taki stan rzeczy odpowiedzialne są flawanole zawarte w kakao (występują też w warzywach i w czerwonym winie). Związki te są świetnymi przeciwutleniaczami, które niszczą wolne rodniki, czyli jeden z głównym powodów raka i chorób serca. Czekolada, zawierająca flawanole jest bogata w tlenki azotu, które dobrze oddziałują na układ sercowo-naczyniowy i pomagają utrzymać właściwe ciśnienie krwi.

Sprawa wymaga jednak dalszych badań. "Jedzenie małych ilości czekolady może pomóc w zapobieganiu chorób serca, ale tylko wtedy, gdy zastępuje ona inne energetyczne przekąski" powiedział Brian Buijsse, jeden z autorów badań.

Lekarze ostrzegają jednocześnie, że jedzenie dużych ilości czekolady może prowadzić do zwiększenia masy ciała, co z kolei zwiększa ryzyko chorób serca.

Frank Ruschitzka, profesor kardiologii, dyrektor Instytutu Niewydolności Serca/Transplantacji w Szpitalu Uniwersyteckim w Zurychu, powiedział: "Nauka całkiem przekonująco wykazała, że ciemna czekolada, o zawartości kakao co najmniej 70 proc., zmniejsza stres oksydacyjny i poprawia funkcję płytek krwi i naczyń krwionośnych. Zanim jednak dodamy ją do naszej diety, należy pamiętać, że 100 g gorzkiej czekolady zawiera około 500 kalorii. Dlatego jeśli jemy czekoladę, to zrezygnujmy z innych słodyczy. Bo zaszkodzimy sobie zamiast pomóc" - ostrzega naukowiec.

Źródło: Ekologia.pl

 


 

  |  strona główna  |  do góry  |

  Copyright © EKO EDUKACJA w Świebodzicach - wszelkie prawa zastrzeżone
  URZĄD MIEJSKI w Świebodzicach: Wydział Promocji, Informacji i Współpracy z Zagranicą

 
  design by TONER