AKTUALNOŚCI
 
Czipowanie i rejestracja zwierząt - czy warto?
(09.02.2015)

 

Czy warto zaczipować swojego psa lub kota? Zdecydowanie tak! Szczególnie, że codziennie w Polsce dziesiątki zwierząt trafia do schronisk, a wiele innych bezradnie błądzi po ulicach miast. Dzięki specjalnym chipom możliwa jest identyfikacja zaginionych pupilów i odnalezienie ich właścicieli.

Co to jest czip? Czip jest nośnikiem informacji. Ma postać niewielkiego urządzenia o wymiarach 12 mm x 1,2 mm, które wprowadzane jest pod skórę przy pomocy specjalistycznej strzykawki. Nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych.

Czip zawiera unikatowy 15-cyfrowy numer, któremu odpowiadają dane zapisane w elektronicznej bazie (PTRIZ) i w europejskiej bazie (Europetnet). W czipie znajdziemy także informacje oraz dane na temat rasy i maści psa, jego imię oraz wiek a także dane personalne jego właściciela. Tego typu dane pozwolą szybko doprowadzić zaginionego psa do jego opiekuna.

Czipowanie zwierząt jest dobrowolne - decyzja leży po stronie opiekuna. "Wyjątkiem jest sytuacja, gdy chcemy ze swoim zwierzęciem wyjechać za granicę. Wtedy, by nasz pupil otrzymał odpowiedni paszport, musi być zachipowany" - podkreśla serwisowi infoWire.pl Michał Ceregrzyn, kierownik naukowy ds. żywienia zwierząt z Mars Polska. Jeśli chcemy zachipować swoje zwierzę, udajemy się do lekarza weterynarii, który wykonuje ten zabieg.

"Ze znalezionym zwierzęciem możemy zgłosić się do centrum weterynarii, straży miejskiej lub schroniska" - przypomina Michał Ceregrzyn. Wszystkie te instytucje powinny mieć na wyposażeniu odpowiednie czytniki, przy pomocy których można odczytać dane zapisane na chipie i dzięki temu - skontaktować się z właścicielem.

Źródło: Ekologia.pl

 


 

  |  strona główna  |  do góry  |

  Copyright © EKO EDUKACJA w Świebodzicach - wszelkie prawa zastrzeżone
  URZĄD MIEJSKI w Świebodzicach: Wydział Promocji, Informacji i Współpracy z Zagranicą

 
  design by TONER