AKTUALNOŚCI
 
Pizza, czekolada, chipsy - to jedzenie uzależnia najbardziej!  
(30.03.2015)

 

Pizza, czekolada, chipsy, ciastka i lody - mogą uzależniać jak narkotyki. Do takiego wniosku doszli pracownicy Uniwersytetu Michigan. Naukowcy z University of Michigan wykazali, że jedzenie wysoko przetworzonych produktów spożywczych, takich jak pizza, czekolada, chipsy, frytki, lody, uzależnia i sprawia, że nasz mózg odczuwa przyjemność i ponownie do niej dąży.

Na liście produktów spożywczych, które uzależniają znalazły się także cheeseburgery, cola, torty, sery, bekon, kurczak w panierce, słodkie bułeczki, popcorn, płatki zbożowe, żelki, steki, muffinki, orzechy, jajka, pierś kurczaka, precle, krakersy, woda i batony.

Dlaczego te produkty uzależniają? Tego rodzaju żywność stymuluje obszary nagrody w mózgu, które odgrywają ważną rolę w procesie uzależniania się.

Eksperci zwracają uwagę, że stopień przetworzenia żywności ma odwrotnie proporcjonalny wpływ na uczucie sytości. Produkty przetworzone są zazwyczaj ubogie w błonnik i zawierają dużą ilość tłuszczów, przetworzonych węglowodanów, soli, cukrów i wzmacniaczy smaku, które zaburzają apetyt. Jednym z czynników jest także glutaminian sodu, który powoduje, że żywność jest nienaturalnie smaczna, bardzo ładnie wygląda i pachnie.

Co więcej takie produkty mają wysoki indeks glikemiczny, który powoduje gwałtowny i krótkotrwały wzrost poziomu cukru we krwi, co pobudza trzustkę do produkcji większej ilości insuliny. Na przykład po zjedzeniu paczki chipsów poziomu cukru w organizmie gwałtownie spada i pojawia się hipoglikemia.

"Nasze badania to jest pierwszy krok w kierunku zidentyfikowania konkretnego jedzenia i jego właściwości, które powodują uzależnienie." - powiedziała współautorka badania Nicole Avena z Icahn School of Medicine at Mt. Sinai in New York City.

"To może pomóc zmienić podejście do kwestii otyłości. Bo z uzależniającymi produktami nie wystarczy walczyć jedynie na zasadzie eliminacji niektórych produktów. Potrzebna jest terapia, jaką wykorzystuje się do leczenia uzależnień, takich jak palenie tytoniu czy alkoholizm."

A jakie produkty jeść, by nie popaść w "jedzenioholizm"? Ogórki, fasola, brązowy ryż, brokuły, jabłka - to produkty, po które możemy sięgać bez obawy. Woda oraz błonnik znajdujące się w tych pokarmach zapewniają uczucie sytości na długo po ich spożyciu.

Źródło: Ekologia.pl

 


 

  |  strona główna  |  do góry  |

  Copyright © EKO EDUKACJA w Świebodzicach - wszelkie prawa zastrzeżone
  URZĄD MIEJSKI w Świebodzicach: Wydział Promocji, Informacji i Współpracy z Zagranicą

 
  design by TONER