AKTUALNOŚCI
 
Szakal złocisty zawitał do Polski  
(15.07.2015)

 
Jest podobny do wilka, chociaż wygląda jak jego nieco mniejszy i wychudzony krewny. Często mylony jest z lisem, ale jest od niego nieco większy. Mówi się, że stanowi formę przejściową między lisem a wilkiem. Szakal złocisty, który kojarzony jest głównie z Afryką lub Azją, zawitał do Polski. Obecność w Polsce tego psowatego potwierdzili w badaniach genetycznych naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

Szakal złocisty jest ssakiem drapieżnym z rodziny psowatych. Mówi się, że stanowi pośrednia formę między lisem, a wilkiem. Ma jednak ostrzejszy pysk niż wilk, i bardziej ścięty niż lis. Ma mocną budowę ciała i długie kończyny. Ubarwienie okrywy włosowej jest brunatnożółte, przechodzące w rudoszare. Szakale tworzą monogamiczne związki na całe życie. Spotkać je można głownie w południowo-wschodniej i środkowej Azji, w północnej i centralnej Afryce, a także na południowych terenach wschodniej Europy.

W ostatnich latach obserwowana jest ekspansja szakala złocistego w Europie. Drapieżniki te notowane były w Niemczech, na Słowacji, Białorusi, Austrii, Ukrainie i we Włoszech. Jeszcze jakiś czas temu nikt się nie spodziewał obecności szakala na terenie Polski. Jednak życie jest pełne niespodzianek.

Wiosną 2015 r. dokonano pierwszych udokumentowanych zdjęciami obserwacji tego gatunku w naszym kraju. Martwego szakala znaleziono w województwie zachodniopomorskim niedaleko granicy z Niemcami. Zwierzęta zaobserwowano także we wschodniej części Polski - na Polesiu i w Dolinie Biebrzy.

"Obserwacje te wskazują na obecność, a być może nawet osiedlenie się szakali na terenie Polski oraz ekspansję prawdopodobnie z kilku kierunków. W związku z tym, że jest to ekspansja naturalna, ma ona inny charakter niż inwazje szopa czy norki amerykańskiej, które zostały wprowadzone do środowiska przez człowieka" - powiedział PAP dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży, dr hab. Rafał Kowalczyk.Kowalczyk. Dlaczego szakale złociste przenoszą się z Bałkanów na północ? Zdaniem przyrodników powodem mogą być zmiany klimatyczne i wędrówka za pożywieniem. Poza tym ten psowaty jest gatunkiem kosmopolitycznym.

Szakal bez problemu dostosowuje się do otoczenia i do zmieniającego się środowiska. Można powiedzieć, że jest wszystkożerny. Poluje głównie na gryzonie, małe ssaki i ptaki gnieżdżące się na ziemi. Nie pogardzi też żmijami, żabami, jaszczurkami, owocami, padliną pozostawioną przez większe drapieżniki. Na szczęście dla nas, w ludziach nie gustuje.

Czy szakal złocisty namiesza w polskiej przyrodzie? Nie wiadomo. Naukowcy nie wiedzą, czy szakal będzie konkurencją dla naszych rodzimy drapieżników. Może się okazać, że szakal będzie dobrze koegzystować z lisem czy jenotem lub może je wyprzeć i ograniczyć drapieżnictwo z ich strony.

Źródło: Ekologia.pl

 


 

  |  strona główna  |  do góry  |

  Copyright © EKO EDUKACJA w Świebodzicach - wszelkie prawa zastrzeżone
  URZĄD MIEJSKI w Świebodzicach: Wydział Promocji, Informacji i Współpracy z Zagranicą

 
  design by TONER