AKTUALNOŚCI
 
Bociany czarne odlatują do Afryki  
(24.09.2015)

 

Bociany czarne wyruszyły w podróż do miejsc zimowania w Afryce. Do celu podróży ptaki dotrą po 30 dniach od wylotu, a najpóźniej po dwóch miesiącach. Trasa ich przelotu biegnie m.in. przez Podkarpacie. 

„Odloty rozpoczęły się po odlocie bocianów białych i będą trwać do końca września. Bociany czarne(Hajstra) lecą w mniejszych stadach niż białe. Wędrują do północno-wschodniej i wschodniej Afryki, rzadko przekraczają linię równika” – powiedział ornitolog dr Marian Stój. Mimo iż bociany czarne odlatują później niż bociany białe, do Polski wrócą nieco wcześniej od nich, bo w drugiej połowie marca. 

W czasie wędrówki z Europy do Afryki nie są tak ściśle związane z lądem jak bociany białe, w przeciwieństwie do nich, oprócz lotu szybowcowego, częściej wykorzystują siłę swych mięśni. „Dzięki temu nie muszą się tłoczyć nad przesmykami i cieśninami, ale mogą przekraczać Morze Śródziemne szerokim frontem” – dodał ornitolog.

Ciconia nigra ma rozmiary bociana białego. Jest czarny z zielonkawym i purpurowym połyskiem, ale ma biały brzuch i spód ogona. Jego dziób i nogi są czerwone. Samiczki i samce wyglądają tak samo. 

Bocian czarny należy do ptaków rzadkich. Szacuje się, że Polskę w okresie wiosenno-letnim odwiedza 1400-1600 par lęgowych. Dlatego Hajstra jest objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Wyjątkową ochroną otoczone są także jego siedliska.

Źródło: Ekologia.pl

 

 


 

  |  strona główna  |  do góry  |

  Copyright © EKO EDUKACJA w Świebodzicach - wszelkie prawa zastrzeżone
  URZĄD MIEJSKI w Świebodzicach: Wydział Promocji, Informacji i Współpracy z Zagranicą

 
  design by TONER