AKTUALNOŚCI
 
Dzień bez Samochodu: wybierz rower lub autobus  
(24.09.2015)

 

- Co tam wirtualny "złoty pociąg" - my mamy prawdziwe, złote autobusy! W dodatku najnowocześniejsze w kraju - podkreślał z humorem burmistrz Bogdan Kożuchowicz podczas oficjalnej prezentacji nowo zakupionych autobusów dla komunikacji miejskiej. Premiera pojazdów miała miejsce podczas dorocznego Happeningu Rowerowego 21 września. Święto jednośladów odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w ramach którego zachęca się społeczeństwo do korzystania z masowych środków komunikacji.

Happening rozpoczął się o godz. 10:00 tradycyjnym przejazdem rowerzystów ulicami miasta. Jak co roku wystartowały zarówno kilkuletnie maluszki, jak i młodzież oraz dorośli. Na starcie nie zabrakło m. in. sióstr de Notre Dame wraz ze swoimi podopiecznymi z Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, byli uczniowie świebodzickich szkół, reprezentacja szkółki kolarskiej "Trójka", działającej przy SP 3, a także reprezentacja naszej Rady Miejskiej - oczywiście na rowerach: Przewodniczący RM Łukasz Kwadrans, Wiceprzewodniczący RM Jan Klepiec oraz radni Jarosław Dąbrowski i Sławomir Łukawski.

Po widowiskowej paradzie na jednośladach przyszedł czas na wyjątkowy punkt programu - poświęcenie i oficjalne przedstawienie nowych autobusów miejskich, które zakupiła Gmina Świebodzice. Przypomnijmy, że wartość tej inwestycji to aż 4,2 mln zł, z czego 85 % kosztów pokrywa Unia Europejska.

W uroczystości udział wzięli goście z firmy EvoBus, dostawcy autobusów miejskich Mercedes Benz - Prezes Zarządu Antonio Cavotta, Dyrektor Działu Sprzedaży Autobusów Miejskich i Zamówień Publicznych Adam Kempiński oraz Dyrektor Regionalny Piotr Krawiec. Autobusy poświęcił Dziekan Dekanatu Świebodzickiego ksiądz Jan Gargasewicz. Obecni byli także: Krystian Wołoszyn, Zastępca Burmistrza, Skarbnik Miasta Luiza Gass-Sokólska, Anna Żygadło Sekretarz Miasta oraz Kacper Nogajczyk, Prezes ZGK Świebodzice sp. z o.o.
- Mamy wspaniałe, jedne z najnowocześniejszych autobusów miejskich w kraju, mam nadzieję, że mieszkańcy będą zadowoleni podróżując tak komfortowymi pojazdami. Od stycznia wszyscy jeździmy mercedesami - zakończył żartobliwe Bogdan Kożuchowicz.

- Bądźcie Państwo dumni, to pojazdy posiadające najnowocześniejsze rozwiązania techniczne zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jak i ekologię a także komfort pracy kierowcy. Dołożyliśmy wszelkich starań, by te pojazdy spełniały najwyższe standardy - zapewniał Antonio Cavotta, który ujął wszystkich całkiem niezłą polszczyzną. Jeszcze tylko przecięcie symbolicznej wstęgi - i autobusy przeszły we władanie mieszkańców, którzy chętnie zaglądali do środka, a nawet siadali za kierownicą, bo można było przekonać się jak wiele nowinek technicznych posiadają pojazdy.

Tegoroczny happening obfitował w wiele innych atrakcji - jak chociażby pokaz w wykonaniu Pawła Skóry, Mistrza Świata, Mistrza Europy i Mistrza Polski we freestyle football. Prowadzone przez niego warsztaty i konkursy cieszyły się ogromnym powodzeniem.

Było miasteczko ruchu drogowego obsługiwane przez Straż Miejską, znakowanie rowerów przez policjantów z KPP w Świdnicy, pogadanka na temat bezpiecznego poruszania się na drodze, mały egzamin na prawo jazdy dla dzieci, pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu ratowników medycznych, a dla najmłodszych malowanie buzi, gra w piłkarzyki, i in. Wszyscy uczestnicy otrzymali opaski odblaskowe, a dzieci uczestniczące w konkursach książeczki o ruchu drogowym.

Chętni mogli sie zapisać do szkółki kolarskiej działającej przy SP nr 3.

Organizatorem wydarzenia był Wydział Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej UM, w pomoc włączyła się aktywnie młodzież z Zespołu Szkół im. Prosińskiego. 

22 września przypada Europejski Dzień Bez Samochodu.

Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach

 

 


 

  |  strona główna  |  do góry  |

  Copyright © EKO EDUKACJA w Świebodzicach - wszelkie prawa zastrzeżone
  URZĄD MIEJSKI w Świebodzicach: Wydział Promocji, Informacji i Współpracy z Zagranicą

 
  design by TONER