AKTUALNOŚCI
 
Czy tradycyjne żarówki znów zaświecą w naszych domach?  
(18.01.2016)

 

Ciepły blask starych poczciwych żarówek, które zostały zakazane w wielu krajach może wkrótce znowu zagościć w naszych domach. Tradycyjne żarówki, które były na najlepszej drodze do zapomnienia, mogą wrócić do łask. Amerykańscy naukowcy z MIT twierdzą, że opracowali technologię, która może znacznie poprawić wydajność tradycyjnej żarówki. 

Klasyczna żarówka, która trwa w niezmienionej formie od czasu wynalezienia przez Thomasa Edisona (1880 r.), daje ciepłe światło, które jest odczuwane jako bardziej przyjazne i miłe dla ludzkiego oka. Niestety ma jedną poważną wadę. Tradycyjne żarówki przetwarzają tylko ok. 5 procent pobieranej energii na widzialne światło, a 95 procent zamieniają w ciepło. W rezultacie klasyczne żarówki zostały zakazane w całej Unii Europejskiej, a ich miejsce zajęły bardziej wydajne świetlówki energooszczędne i diody LED.  Jednak to wkrótce może się zmienić. 

Kluczem do sukcesu jest recykling światła – przekonują naukowcy z MIT, którzy opracowali nową wersję starych żarówek. Wykorzystując nanotechnologię, badacze zbudowali wokół włókna żarowego specjalną powłokę z fotonicznych kryształów, która odbija światło podczerwone wydzielane przez ogrzewany przewód z powrotem do włókna, gdzie jest ponownie wchłaniane, a następnie emitowane jako światło widzialne. Dodatkowa warstwa nie jest w bezpośrednim kontakcie z gorącym włóknem, więc nie działają na nią wysokie temperatury.

„Dzięki temu odzyskujemy energię, która w innym przypadku po prostu by się zmarnowała” – powiedział główny autor badania, Marin Soljačić, profesor fizyki na MIT.

By powstało urządzenie, naukowcy musieli zmodyfikować włókna żarowe. „W starym typie żarówki żarnik, to długi i poskręcany drut woframowy. W nowym typie żarówki, w miejsce pokręconego przewodu jest ciasno ułożona wstążka wolframu, która tworzy cienki arkusz. ” – powiedział Peter Bermel z MIT.

„Ta kombinacja odpowiednich właściwości filtra i kształtu żarnika umożliwiła recykling promieniowania światła” – dodaje Marin Soljačić.

Wydajność świetlna konwencjonalnych żarówek mieści się granicach 2-3 proc., lamp fluorescencyjnych od 7- do 13 proc., a LED-ów od 5 do 15 proc. Natomiast nasze prototypowe urządzenie osiąga wydajność na poziomie 6,6 proc., czyli prawie trzykrotnie wyższą od starych żarówek. Przy dalszych ulepszeniach ta wydajność mogłaby sięgnąć nawet 40 proc. – przekonują badacze z MIT.

Źródło: www.ekologia.pl 


 


 

  |  strona główna  |  do góry  |

  Copyright © EKO EDUKACJA w Świebodzicach - wszelkie prawa zastrzeżone
  URZĄD MIEJSKI w Świebodzicach: Wydział Promocji, Informacji i Współpracy z Zagranicą

 
  design by TONER