AKTUALNOŚCI
 
Fale grawitacyjne - to jedno z najważniejszych odkryć w historii astronomii!  
(14.03.2016)

 
Naukowcy mają powód do świętowania! Po raz pierwszy udało im się zaobserwować fale grawitacyjne, które są śladami kosmicznej katastrofy. Zaobserwowanie fal grawitacyjnych wywołanych przez zderzenie czarnych dziur otwiera nowe okno na Wszechświat. - informuje Polska Akademia Nauk.

Pierwszy raz w historii naukowcy zaobserwowali zmarszczki na tkaninie czasoprzestrzeni zwane falami grawitacyjnymi. Fale grawitacyjne wygenerowało niezwykle masywne zjawisko - połączenie się dwóch czarnych dziur w jedną, potężną wirującą czarną dziurę, co miało miejsce miliard 300 mln lat temu. A my echo tego zdarzenia zaobserwowaliśmy dopiero w zeszłym roku. Pochodząca z tej kosmicznej katastrofy fala grawitacyjna podróżowała z prędkością światła przez Wszechświat, by dotrzeć o nas 14 września 2015 o godzinie 5.51 letniego czasu wschodniego.

Zderzenie dwóch czarnych dziur zostało wcześniej przewidziane, ale nigdy dotąd go nie zaobserwowano. Co to oznacza?

Kosmos można poznawać na dwa sposoby - obserwacje teleskopowe i obserwacje radiowe. Dzięki odkryciu fal grawitacyjnych będziemy mogli postrzegać kosmos w zupełnie inny sposób, który pozwoli doświadczać odległych i niezwykle gwałtownych zjawisk. Jest to nowe narzędzie dla astronomów, nowe okno na wszechświat.

Potwierdza to jedną z najważniejszych konsekwencji ogólnej teorii względności Einsteina stworzonej w roku 1915 i otwiera całkowicie nowe perspektywy badania wszechświata.

"Mamy dwa odkrycia w jednym. Już sama bezpośrednia detekcja fal grawitacyjnych ma fundamentalne znaczenie. Ale dodatkowo mamy też odkrycie układu podwójnego czarnych dziur, który nigdy dotąd jeszcze nie był zaobserwowany" - powiedział w rozmowie z PAP prof. Andrzej Królak z Instytutu Matematycznego PAN w Warszawie i Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Dodał, że taki układ zapewne nie generuje ani światła, ani fal radiowych, a jedynie falę grawitacyjną.
"Otwiera się przed nami nowa dziedzina astronomii - astronomia fal grawitacyjnych. Jesteśmy w przełomowym momencie" - zwrócił uwagę naukowiec. Wyjaśnił, że dalsze badania nad falami grawitacyjnymi być może rzucą światło na to, co się dzieje za horyzontem zdarzeń w czarnych dziurach i podpowiedzą, czym może być występująca w czarnej dziurze osobliwość. To fascynujące dla fizyków pytania, na które nie ma jeszcze jasnej odpowiedzi.

Wyniki eksperymentu ogłoszono na konferencjach odbywających się równolegle w USA i we Włoszech. W badaniach brali udział naukowcy z kilkunastu krajów - w tym z Polski. To badacze związani z eksperymentami przy detektorach LIGO w USA oraz Virgo we Włoszech - łącznie ponad 1300 osób (w tym 15 Polaków).

Źródło: www.ekologia.pl

 


 

  |  strona główna  |  do góry  |

  Copyright © EKO EDUKACJA w Świebodzicach - wszelkie prawa zastrzeżone
  URZĄD MIEJSKI w Świebodzicach: Wydział Promocji, Informacji i Współpracy z Zagranicą

 
  design by TONER