AKTUALNOŚCI
 
Jaka przyszłość czeka Puszczę Białowieską?
(21.04.2016)

 

Jedna trzecia puszczańskich nadleśnictw zostanie pozostawione naturze, a na pozostałej jej części będzie prowadzona gospodarka leśna. Będą też prowadzone dalsze prace inwentaryzacyjne - poinformował na konferencji naukowej "Puszcza Białowieska - mity, fakty i przyszłość" minister środowiska, Jan Szyszko.

"Zostawiamy jedną trzecią nadleśnictw zagospodarowanych w stanie bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka, a pozostała będzie zmierzała w tym kierunku, żeby jak najszybciej zahamować proces destrukcji siedlisk priorytetowych i równocześnie chronić gatunki charakterystyczne dla tych siedlisk" - mówił na konferencji minister środowiska.

Zdaniem leśników wycinka jest konieczna, bo jest to jedyny sposób, by uchronić Puszczę przed klęską ekologiczną spowodowaną przez kornika drukarza. Z kolei ekolodzy są zdania, że zaszkodzi to kondycji Puszczy Białowieskiej.

Które nadleśnictwa zostaną objęte wycinką? Na razie nie wiadomo. Jan Szyszko powiedział, że najpierw zostanie przeprowadzona inwentaryzacja, która pozwoli określić stan "siedlisk priorytetowych".

Plan ma obejmować wykonanie odpowiedniej dokumentacji oraz rozpoczęcie programu badawczo-monitoringowego. Dzięki temu będzie można ocenić, czy można naprawić puszczę zostawiając ją naturze, czy prowadząc odpowiednią gospodarkę leśną. O szczegółach działań minister ma poinformować za dwa tygodnie.

- To mydlenie oczu opinii publicznej. Stanowisko naukowców jest jasne: dla zachowania wyjątkowego charakteru Puszczy i ochrony jej naturalnych procesów, powinna być ona pozostawiona sama sobie. Jednocześnie ogłoszona kolejna inwentaryzacja to tylko odsuwanie w czasie niezbędnych decyzji. Konieczne jest już teraz wyjęcie Puszczy Białowieskiej spod rygorów Ustawy o lasach i objęcie całej Puszczy ochroną - powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

Polskie przepisy w pełni chronią Puszczę na jednej trzeciej jej powierzchni - w parku narodowym i rezerwatach. Poza tymi obszarami obowiązuje Ustawa o lasach, napisana z myślą o zwykłych lasach gospodarczych.

Cała Puszcza powinna być wyjęta spod rygoru Ustawy o lasach i w całości objęta specjalną ochroną, na jaką zasługuje - przekonują ekolodzy. Dotychczas pod apelem do premier Beaty Szydło o objęcie całej Puszczy Białowieskiej ochroną podpisało się ponad 120 tysięcy osób.

Źródło: www.ekologia.pl 

 


 

  |  strona główna  |  do góry  |

  Copyright © EKO EDUKACJA w Świebodzicach - wszelkie prawa zastrzeżone
  URZĄD MIEJSKI w Świebodzicach: Wydział Promocji, Informacji i Współpracy z Zagranicą

 
  design by TONER