WIADOMOŚCI Z MIASTA
     
MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA Z WALDBRÖL
W PUBLICZNYM ZESPOLE SZKÓŁ PODSTAWOWO-GIMNAZJALNYCH Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI

28.10.2010

    
W piątek, 22 października br., hol Publicznego Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych na osiedlu Piastowskim rozbrzmiewał fantastyczną muzyką. Szkołę odwiedziła młodzież z partnerskiego miasta Waldbröl (Niemcy) wraz z dyrektorem tamtejszej Szkoły Muzycznej, panem Ingo Thape oraz jego żoną panią Lucyną Thape.

Na zaproszenie wicedyrektora pani Renaty Kaczmarek Młodzieżowa Orkiestra z Niemiec dała dwa koncerty, jeden dla uczniów szkoły podstawowej, drugi dla uczniów gimnazjum. Młodzi ludzie swym występem podbili serca swoich kolegów ze Świebodzic, muzyką, która nie zna granic, muzyką, która jest językiem wszystkich narodów, muzyką, która jednoczy serca i dusze. Gromkim brawom nie było końca!
Uczniowie Szkoły Muzycznej przyjechali na zaproszenie dyrektora Społecznego Ogniska Muzycznego w Świebodzicach, pana Krzysztofa Michalskiego. Była ku temu szczególna okazja, a mianowicie Jubileusz 50-lecia Ogniska Muzycznego. (Na ten temat można było już szerzej poczytać na portalu świebodzickim). Młodych muzyków można było z tej okazji posłuchać i obejrzeć na koncertach w dniach 20 - 23.10.br. w klubie "Włókniarz".

Młodzież z Niemiec, to głównie uczniowie Gesamtschule Waldbröl, szkoły, z którą Gimnazjum nr 2 łączy już długoletnie doświadczenie współpracy i realizowanych projektów. Tu należy wspomnieć m.in. kulinarny projekt wspierany przez UE Socrates - Comenius.

Także panie Lucyna Thape i Renata Kaczmarek współpracują ze sobą od wielu lat w ramach współpracy partnerskiej miast i stowarzyszeń.
Zaplanowana została już realizacja nowego projektu na rok szkolny 2011/2012. Rok ten został ogłoszony w regionie Nadrenii-Wesfalii rokiem Polsko - Niemieckim. Uczniowie obu partnerskich szkół będą realizowali teatralny projekt pt. "Spotkanie" - pokonywanie uprzedzeń i odkrywanie szans we wspólnym życiu wraz z imigrantami (dt. "Aufeinander zugehen" - Vorurteile überwinden und Chancen entdecken beim Zusammenleben mit MigrantInnen).

Realizowanie międzynarodowych projektów, to dla uczniów zawsze wielka przygoda i frajda, ale i dla nauczycieli także! Plany i prace już rozpoczęte. Dlatego mówimy: Do następnego spotkania!

Renata Kaczmarek
Wicedyrektor
Publicznego Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach

   

   

   

   

   

 


 

 

do góry  |