AKTUALNOŚCI

Mieszkańcy pytają?  Burmistrz Odpowiada!


  

 


PYTANIE 1000:  Imię/NICK: Paweł

Coraz więcej miast i gmin w Polsce dostrzega korzyści z wprowadzenia u siebie Karty dużej rodziny. Karta dużej rodziny to zbiór przywilejów dla rodzin posiadających troje i więcej dzieci pozostających na utrzymaniu rodziców. Celem Karty jak podkreślają samorządowcy w tych gminach, gdzie jest ona wprowadzona, nie jest prowadzenie polityki socjalnej, ale spowodowanie, by rodzice posiadający wiele dzieci nie czuli się wykluczeni np. z życia kulturalnego. Dzięki Karcie mogą wyjść całą rodziną do kina lub teatru bez głębokiego sięgania do kieszeni kosztem zaspokojenia innych potrzeb. Chodzi o to, aby dowartościować tych, którzy podejmują trud wychowania trójki lub więcej dzieci. Moje pytanie: Czy nie warto również takiego rozwiązania wprowadzić w Świebodzicach???
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Pawle,

Inicjatywa jest godna rozpatrzenia i warto wspierać wszystkie działania, które zmierzają do udostępnienia szerszej grupie dostępu do życia kulturalnego miasta. Jednakże w naszym mieście większość imprez i wydarzeń kulturalnych jest bezpłatna i wprowadzenie tego typu rozwiązania mijałoby się z celem. Poza tym w mieście nie ma instytucji kultury, takich jak kino, czy teatr, do których miałaby zastosowanie karta, o której Pan pisze. 

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 999:  Imię/NICK: marcin

Czy w naszym mieście są planowane jakieś Koncerty ?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Marcinie,

2 grudnia br. o godzinie 15:00 w Miejskim Domu Kultury odbędzie się koncert zespołu Fenomen Trio, w ramach Muzyki w Sercu Miasta.

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 998:  Imię/NICK: Marcin

Witam, kiedyś była informacja dotycząca powstania lotniska w świebodzicach,czy już coś wiadomo coś w tej sprawie,czy ono kiedyś powstanie
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Marcinie,

Nieustannie czynimy kroki mające doprowadzić do powstania w Świebodzicach lotniska. Wszystkie informacje dotyczące Gminnego Lądowiska w Świebodzicach na bieżąco pojawiają się na stronie internetowej miasta oraz w Gazecie Świebodzickiej. Od momentu, gdy zarządcą lądowiska zostało Stowarzyszenie Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach na naszym lądowisku zaczęło się w końcu dużo dziać. Przede wszystkim lądowisko jest dozorowane i na bieżąco organizowane są loty. Mam nadzieję, że prace nad budową infrastruktury lotniska nabiorą tempa, gdyż inwestycja ta została wpisana do Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do roku 2020.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 997:  Imię/NICK: Irena

Szanowny Panie Burmistrzu, czy to jest w porządku, że lis chodzi po mieście w Świebodzicach a dokładnie na ul. 11 Listopada, pewnego dnia wieszając pranie na balkonie zobaczyłam lisa, który szedł jak by nigdy nic, a gdybym spacerowałam z dzieckiem, to nie wiedziałabym co zrobić w takiej sytuacji? Zanim by przyjechała policja czy Straż pożarna to lis by uciekł.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Ireno,

To bardzo złożony problem. Z jednej strony należy się cieszyć, że działania proekologiczne dały efekt i dzikie zwierzęta wróciły do swych dawnych siedzib. Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu nikt nie marzył o spotkaniu lisa, bo degradacja środowiska i wścieklizna zdziesiątkowały populację tego drapieżnika. Dziś lisy są skutecznie chronione przed zakażeniem wścieklizną specjalnymi szczepionkami, a stan środowiska się poprawia. Ekosystem jednak nie wrócił całkiem do równowagi. Lisy nadal nie mają swoich naturalnych wrogów, więc ich populacja nie jest prawidłowo ograniczana. Jest i inny aspekt tej sprawy - własność dzikich zwierząt. Zgodnie z prawem dzikie zwierzęta są własnością skarbu państwa. Minister Skarbu Państwa wezwany przeze mnie do zajęcia się sprawą nie zajął stanowiska, nie wskazał również organu właściwego do reagowania w takich sprawach. Dodam, że przepisy zakazują również w takich przypadkach podejmowania działań policji!. Cóż zatem robić? Myślę, że zdrowy dziki lis przed każdym człowiekiem ucieknie. Jeśli jednak wyjątkowo spotkamy zwierze, które wygląda na chore to każda ze służb przez Panią wskazanych zawiadomi Powiatowego Lekarza Weterynarii odpowiedzialnego za zwalczanie chorób zakaźnych wśród zwierząt - ta sprawa jest w Polsce uregulowana.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 996:  Imię/NICK: mieszkanka

Witam.
Wyczytałam że planowane są I Świebodzickie Targi Przedsiębiorczości i Planowania Kariery Zawodowej. Co to właściwie jest, czego tam się dowiem, na co można liczyć na takich targach (chodzi mi o to czy będą jakieś propozycje nauki, pracy itp)???
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani,

I Świebodzickie Targi Przedsiębiorczości i Planowania Kariery Zawodowej organizowane są głównie w trosce o przyszłość i wykształcenie młodych mieszkańców naszego miasta oraz regionu. Samorząd chce pomóc im w tym trudnym wyborze, jakim jest podjęcie dalszej edukacji i wejście w dorosłe życie. W Targach wezmą udział Uczelnie Wyższe z terenu Powiatu Wałbrzyskiego, Świdnickiego oraz z Wrocławia, udział w nich potwierdziły także Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kłodzku, Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy, a także Powiatowy Urząd Pracy.
Zaproszenie na Targi jest otwarte dla wszystkich mieszkańców naszego miasta i okolic, będzie na nich można także zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy przygotowanymi przez PUP, a także zasięgnąć fachowej rady od doradców zawodowych. 

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 995:  Imię/NICK: Łukasz

Witam czy to prawda że Gmina Świebodzice stara się o Zakup nowych przyjaznych dla środowiska autobusów dla potrzeb komunikacji miejskiej w Gminie Świebodzice i w jaki sposób to ma wyglądać.... Jak to zacznie DZIAŁAĆ ?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Łukaszu,

Gmina Świebodzice planuje zakup bardzo ekologicznych autobusów do obsługi komunikacji miejskiej w Świebodzicach. Jeżeli uzyskamy dofinansowanie, zakupione autobusy będą kursować w miejsce autobusów, które jeżdżą obecnie. Zadanie jest bardzo ambitne, ponieważ autobusy mają spełniać szereg srogich wymogów np. emisji spalin EURO VI (pierwsze tego typu autobusy w Polsce), najwyższych standardów bezpieczeństwa ECE R 66.01 oraz ECE R 29, muszą być w pełni niskopodłogowe oraz mieć wysuwaną platformę, ułatwiającą wejście dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Będą musiały spełniać szereg innych, bardzo praktycznych udogodnień, standardów zupełnie zmieniając oblicze komunikacji miejskiej, podnosząc niebotycznie standard i bezpieczeństwo pasażerów.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 994:  Imię/NICK: Raapeer

Szanowny Panie Burmistrzu mam dla pana propozycje i proźbe zarazem czy na dni Świebodzic mogli by wystąpić Sitek, B.R.O, Z.B.U.K.U, i inni młodzi raperzy za których występy nie trzeba byłoby dużo płacić a duża liczba młodych ludzi przybyła by z chęcią.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,
Pana propozycja zostanie wzięta pod uwagę, przy wyborze wykonawcy na najbliższe Dni Świebodzic.

 

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 993:  Imię/NICK: Wiktor

Szanowny Panie Burmistrzu czy w Naszym mieście mogłyby odbyć się zawody biegowe. Bardzo udane imprezy biegowe odbywają się w sąsiednich miastach gromadzące setki uczestników. Jest to ogromna promocja zdrowia i miasta.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Wiktorze,

Obecnie na terenie Świebodzic organizowana jest duża impreza biegowa pn. Polska Biega. Odbywa się ona rokrocznie na początku maja. Ze względu na ograniczone możliwości finansowe, na dzień dzisiejszy nie planujemy innych imprez biegowych w mieście.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 992:  Imię/NICK: swiebodziczanin

panie burmistrzu mam pytanie w sprawie uchwaly rady gminy w sprawie przydzialu lokali komunalnych jakie sa zasady nadmieniam iz ja nie jestem nigdzie zameldowany zona i dziecko od ponad 9 lat mieszkamy nw swiebodzicach obecnie 6 ostatnich lat wynajmojemy mieszkanie w centrum swiebodzic rodzice mieszkaja takze w swiebodzicach ale nie sa glownymi lokatorami i dlatego nie moge sie do rodzicow wprowadzic poniewaz glowny lokator nie wyraza na to zgody prosze o informacje co zrobic aby dostac mieszkanie od gminy nawet do remontu a wiele rzeczy portafie zrobic sam pozdrawiam serdecznie
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zasady najmu lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy reguluje Uchwała Nr VI/73/03 Rady Miejskiej w Świebodzicach z dnia 27 stycznia 2003 r. (z późn. zm). Zgodnie z jej zasadami o lokal taki mogą ubiegać się osoby, które znajdują się w trudnych warunkach mieszkaniowych oraz w trudnej sytuacji materialnej, tj: zamieszkują w lokalach, w których powierzchnia mieszkalna (powierzchnia pokoi) nie przekracza 5 metrów kwadratowych na osobę, w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku, osiągnęły dochód brutto (pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne oraz koszty uzyskania przychodu) nie większy niż 100% najniższej emerytury, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego 150% najniższej emerytury. Od dnia 1 marca 2012 r. najniższa emerytura wynosi 799,18 zł. Ponadto posiadają zameldowanie na pobyt stały na terenie Gminy Świebodzice, nie posiadają tytułu prawnego do żadnego lokalu mieszkalnego (najem, własność). Wymienione wyżej warunki winny być spełnione łącznie. Należy zaznaczyć, że lokale przeznaczone do ponownego zasiedlenia uzyskiwane tylko z ruchu ludności. Gmina aktualnie nie posiada środków finansowych na budownictwo komunalne. Dlatego też jesteśmy zobowiązani zaspokoić potrzeby mieszkaniowe tylko tych rodzin, które spełniają wymienione warunki, określone w cytowanej wyżej Uchwale Rady Miejskiej w Świebodzicach.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 991:  Imię/NICK: 

witam
moje pytanie dotyczy giełdy w sobotę 03-11-2012 , czy napewno się odbedzie ? i czy trzeba rezerwować miejsca?
Pozdrawiam
Kinga Żółtańska
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Kingo,

Uprzejmie informuję, że w dniu 3 listopada (sobota) Giełda Staroci i Różności odbędzie się zgodnie z planem, a miejsca nie są rezerwowane. Proponuję przyjechać w godzinach porannych i wybrać sobie dogodne dla Pani miejsce, na płycie głównej przy Ratuszu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 990:  Imię/NICK: ELA

Panie Burmistrzu,
mieszkańcy bloku przy ul. B. Chrobrego 2 mają już dosyć pijanej młodzieży, przesiadującej do późnych godzin nocnych na ławkach pod blokiem oraz wokół placu. Interwencje policji nie przynoszą żadnych rezultatów. Alkohol leje się strumieniami. Są sprzedawane narkotyki.
Cały czas podjeżdżają auta do jednego z mieszkańców bloku nr 3, który zapewne jest dealerem. Pijana młodzież demoluje ławki, kosze na śmieci, załatwia potrzeby fizjologiczne pod balkonami i w piaskownicy. Krzyczą, głośno śmieją się, arogancko reagują na próby zwrócenia im uwagi.
Patroli policji brak. Dopiero po naszych telefonach patrol przegania ich w inne miejsce osiedla a oni później wracają. Moi dziadkowie mają już dosyć nieprzespanych nocy. To jakiś horror.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Elżbieto,

Powyższe miejsce będzie częściej patrolowane przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej. W przypadku nieobecności patrolu Straży Miejskiej lub Policji proszę o zgłoszenie interwencji. Każde, nawet anonimowe zgłoszenie zostanie potraktowane poważnie.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 989:  Imię/NICK: Anna

Panie Burmistrzu,
Czy dozwolone jest prowadzenie komisu samochodowego na Osiedlu Piastowskim pod budynkiem Chrobrego 6a, ten pan który prowadzi ten komis pozajmował swoimi samochodami na sprzedaż, nie zarejestrowanymi na zagranicznych tablicach rejestracyjnych, połowę parkingu przed blokiem
i ludzie tam mieszkający nie maja nawet gdzie zaparkować swoich prywatnych aut. Nadmienie, że niektóre z tych aut stoją tam nawet po kilka miesiecy. Jakiekolwiek próby interwencji w spółdzielni nie przynoszą skutków a straz miejska nawet przyjeżdza pilnowac mu tych samochodów jak nie ma go kilka dni w domu... czy to jest normalne??? Czy zwykły obywatel nie mający znajomości w straży miejskiej czy spółdzielni nie ma juz nic do powiedzenia tylko musi parkowac swoje auto kilka ulic dalej bo ktos wymyslił sobie prowadzenie działalności gospodarczej pod blokiem nie płacąc za wynajem takiego miejsca nawet złotówki a zwykli mieszkańcy cierpią...Obecnie naliczyłam 9 aut zaparkowanych na parkingu przy ulicy Chrobrego 6, które należą do tego Pana,
a ja nawet jednego auta nie moge zaparkować. Jeżeli mógły Pan zainterweniować w tej sprawie była bym wdzięczna. Pozdrawiam.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Anno,

Parkowanie pojazdów na ul. Bolesława Chrobrego 6 jest dopuszczone po lewej stronie jezdni i parkingu, a powyższy teren jest własnością Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach. Zatem to władze Spółdzielni mogą nim dysponować, również na rzecz osoby, która prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży pojazdów sprowadzonych zza granicy.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 988:  Imię/NICK: mieszkaniec

Witam.Parę dni temu miało miejsce zdarzenie z pijaną parą i małym dzieckiem w wózku gdy telefonicznie poinformowałem policje o tym zdarzeniu zostałem oświecony że w tej chwili nie ma patrolu to jest absurd nad absurdy straż miejska rozumiem ale policja to chodziło o dziecko których rodzice pod wpływem bawili się świetnie na warszawiance dopiero po długim oczekiwaniu na patrol zjawiło się dwóch młodych policjantów którzy zamiast zająć się sprawą zadawali mi moim zdaniem głupie pytania na które nie znałem odpowiedzi np. z kont para miała alkochol to chore proszę coś z tym zrobić w miarę usprawnić współpracę bo następnym razem może taka sytuacja skończyć się tragicznie i wylądujemy na pierwszych stronach gazet ale bez powodu do dumy pozdrawiam świebodziczanin
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Z treści informacji wynika, że zachowanie Pana było jak najbardziej prawidłowe. Nie można dopuszczać do sytuacji, by dwoje opiekunów, znajdujących się pod wpływem alkoholu, w okolicach zbiornika wodnego opiekowało się małym dzieckiem. Bardzo dziękuję za Pana obywatelską postawę. Z informacji wynika, że po otrzymaniu Pańskiego zgłoszenia dyżurny nie przysłał patrolu. Temat ten niezwłocznie poruszę w rozmowie w Komendantem Komisariatu Policji.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 987:  Imię/NICK:  yugo

Panie Burmistrzu.
Proszę o interwencje, w sprawie które zwracałem się niejednokrotnie do Policji,ale moję prośby kierowałem "na Berdyczów" Otóż codziennie przed godziną 16 wracam busem 31. Pojazd ten z reguły jest bardzo przepełniony. Według przepisów nie może w nim przebywać więcej osób niż jest miejsc. Dlaczego nasze służby działają akcyjnie, tzn wtedy gdy dojdzie do nieszcześcia.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Problem poruszony przez Pana jest bardzo poważny. Prosił bym w przypadku powtórzenia się takiej sytuacji o zatelefonowanie na numer alarmowy - 112 lub 997 - i zgłoszenie interwencji. Na pewno funkcjonariusze przyjadą i sprawdzą zgłoszenie. O problemie powiadomię również Komendanta Komisariatu Policji.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 986:  Imię/NICK: piori

witam. mam pytanie czy są robione jakies prace na basenie przy ul. Rekracyjnej
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani, Szanowny Panie,
Nie tylko basen, ale cały kompleks sportowo-rekreacyjny przy ul. Rekreacyjnej jest obecnie w trakcie gruntownej przebudowy. Już w ubiegłym roku zakończone zostały prace przy budowie zespołu boisk "ORLIK", nowego przyłącza energetycznego oraz związane z likwidacją zużytych budynków socjalnych i gospodarczych. W najbliższych dniach oddany będzie do użytku skatepark, który powstaje w miejscu dawnego lodowiska. Przy okazji wykonano wiele prac ziemnych i porządkowych, wpływających na poprawę estetyki i funkcjonalności całego terenu. Zakończono też roboty związane z rozbiórką i usunięciem fundamentów letniej kawiarni oraz pawilonu socjalno-gospodarczego na terenie kąpieliska. Sam teren został zniwelowany i przygotowany do rozpoczęcia budowy nowego budynku obejmującego, zgodnie ze sporządzonym projektem, część gastronomiczną, szatnie i sanitariaty, pomieszczenia dla ratowników i obsługi technicznej, a także zupełnie nową stację uzdatniania wody (zaprojektowaną już z myślą o zmodernizowanych nieckach basenowych). Niezwłocznie po zakończeniu prac przygotowawczych, tzn. po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń oraz przeprowadzeniu postępowania przetargowego będzie możliwe przekazanie wykonawcy placu budowy i rozpoczęcie robót. Ich realizacja zaplanowana jest na okres od listopada 2012 do czerwca 2013 r. i jeśli nie wystąpią jakieś nieprzewidziane przeszkody inwestycja będzie zakończona do najbliższych wakacji. Pozwoli to uruchomić latem kąpielisko, a następnie modernizować etapami poszczególne niecki basenowe i instalować dodatkowe atrakcje. Jestem przekonany, że w ciągu 2-3 lat kompleks przy ul. Rekreacyjnej znów będzie ważnym i atrakcyjnym dla mieszkańców Świebodzic miejscem aktywnego wypoczynku. 

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 985:  Imię/NICK: Jadwiga

Szanowny Panie Burmistrzu,chciałam spytać na co idą głównie pieniądze,które płacimy na czynsz.W naszym budynku NIC sięnie robi od 30-stu lat,to chyba nie na remonty.W innych miastach lwia część tych pieniędzy idzie na sprzątanie klatek schodowych,u nas nawet ścierki nikt nie da.Wobec tego na co idą te pieniądze ?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Jadwigo,

Jeżeli budynek, o którym Pani pisze jest własnością Wspólnoty Mieszkaniowej, to jej członkowie mogą, w drodze uchwały podjąć decyzję o sprzątaniu klatki schodowej - zatrudniając osobę, bądź firmę zewnętrzną. W przypadku budynku komunalnego to wszyscy lokatorzy (zgodnie z zasadami współżycia społecznego) winni dbać o czystość i porządek użytkowanych klatek schodowych. Pieniądze uzyskiwane z czynszów przeznaczone są na likwidację licznych awarii, ubezpieczenie budynku, opłaty związane z przeglądami kominiarskimi, gazowymi, odczytami wodomierzy głównych, opłaty za energię elektryczną (oświetlenie klatek, korytarzy piwnicznych, strychów). Pozostała część środków wykorzystywana jest na remonty, szczególnie dachów i instalacji gazowych, wodno - kanalizacyjnych i elektrycznych. 

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 984:  Imię/NICK: Mateusz

chce miec informatora w telefonie , w ktorym beda przychodzic smsy co sie bd dzialo w miescie
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Mateuszu,
Aby otrzymywać informacje z miasta, w ramach Internetowego Systemy Informacji Miejskiej SMS wystarczy się zarejestrować w systemie. W tym celu należy wysłać SMS o treści Tak.dsw02 na numer telefonu 661 000 112. 

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 983:  Imię/NICK: Marcin

Dzień dobry Panie Burmistrzu.
Na świebodzickim cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej, tuż przy alejce wiodącej do wejścia kaplicy cmentarnej, znajduje się grób i statua żołnierzy poległych w wojnie prusko - austriackiej w 1866 r. Statua, na której zamieszczono nazwiska poległych i pochowanych tam żołnierzy
walczących państw, jest obecnie bardzo zniszczona. Czy władze Świebodzic planują odrestaurować tę statuę, która niewątpliwie jest cennym artefaktem i zasługuje na ratunek przed dalszym niszczeniem?
Pozdrawiam serdecznie.

  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Marcinie,

Renowacja została już ujęta w planach finansowych na przyszły rok.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 982:  Imię/NICK: Dagmara

Szanowny Panie Burmistrzu, mam pytanie - czy mogę jako osoba prywatna skorzystać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w ramach rewitalizacji miasta i dostać dofinansowanie na odnowienie elewacji budynku przy ulicy Prusa?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Dagmaro,
Niestety, Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego nie przewiduje, aby beneficjentem programu mogła być osoba fizyczna. Wniosek w zakresie remontów części wspólnych nieruchomości, położonych na obszarze poddanym rewitalizacji mogły składać wspólnoty mieszkaniowe, działając poprzez swoich zarządców. W chwili obecnej nabór jest już zamknięty i nie ma takiej możliwości.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 981:  Imię/NICK: piotr

Panie Burmistrzu czy w naszym mieście istnieje możliwość dofinansowania Wspólnot Mieszkaniowych, które bardzo chciałyby "uratować " piękne stare kamienice w naszym mieście.Wiadomo przecież,że bez takich dotacji ( wyremontowaliśmy dach,elewację) finansowo nie podołamy.Dość często zresztą jest to niszczone,ale robią to ludzie bezrozumni,których w naszym pięknym mieście nie brakuje.Czy może nam Pan jakoś pomóc ? Wiem,że w innych miastach jest to możliwe .
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Piotrze,
W uchwale nr LXVI/349/2010 zostały zawarte przepisy umożliwiające właścicielom budynków, w tym także wspólnotom, ubieganie się o wsparcie działań remontowych. Zapraszam do lektury tego dokumentu i do ubiegania się o dofinansowanie w formie nagrody za wykonane prace.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 980:  Imię/NICK: Amanda

Mam pytanie dotyczące dni Świebodzic 2013r. Jestem za tym aby chociaż raz zaspokojono grupę słuchającą mocniejszego brzmienia. Jest możliwość zaproszenia do nas zespołu metalowego, ewentualnie rockowego ?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Amando,

Pani propozycja zostanie wzięta pod uwagę, przy wyborze wykonawcy na najbliższe Dni Świebodzic.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 979:  Imię/NICK: Teresa

Witam!
Jak długo należy być najemcą lokalu mieszkalnego w budynku komunalnym, tak aby można było go wykupić z 85% bonifikaty? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Tereso,

Występując z wnioskiem do Burmistrza Miasta Świebodzice o wykup wynajmowanego od Gminy lokalu mieszkalnego wystarczy posiadać zawartą umowę najmu lokalu z Gminą Świebodzice, bez żadnych ograniczeń czasowych i uzyskać należną bonifikatę 85 % ceny tej nieruchomości lokalowej. 

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 978:  Imię/NICK: Adam

Wracajac do pyt 971 to pragne przypomniec ze 100% udziałów w ZWiK Spółka z o.o. posiada gmina Świebodzice.
Wiec moze wypadalo by cos jednak zrobic z Pana strony... bo jak nic wychodzi ze zostalismy w ktoryms momencie oszukani.... albo przy wyplacie "rekompensat" (4zł za 2 miesiace) albo przy placeniu za wode w normalnych okresach bo jakos mi wychodzi wiecej przy placeniu niz 2zł na
miesiac.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Adamie,

Osoby składające reklamację dot. jakości wody otrzymały bonifikaty z tego tytułu w zależności od ilości wody zużytej we wnioskowanym okresie. Ich wielkość wahała się od 0,87 zł do ponad 70 zł. Bonifikata polegała na obniżeniu ceny wody, a nie na całkowitym zwolnieniu z płatności za nią.
Biorąc pod uwagę wyniki badań, a także fakt dopuszczenia obniżonej jakości parametrów wody przez Sanepid, nie może być mowy o tym, że ktokolwiek został oszukany. 

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 977:  Imię/NICK: 

Jakiś czas temu podniosłem sprawę nazwania każdej ze stron rynku tabliczką z opisanym imieniem i nazwiskiem wybitnego mieszkańca miasta Ś-ce. W pomyśle tym zawarta jest przednia myśl o utrwaleniu bogatej historii miasta, którą każdy mógłby przyswoić na zasadzie wiedzy o ciekawych postaciach. W grę wchodzą: Gustav Becker (jego zegar na wieży ratusza!) , H.G.Kramsta - twórca przemysłu włókienniczego na D.Śl., światowej sławy chirurg prof. Mikulicz-Radecki i genialny poliglota i znawca 90 języków - Emil Krebs. I, co - nic z tego pomysłu jakoś nie wychodzi...ależ to szkoda!!! Przeszłości miasta, która ongiś była piastowska, czeska, austriacka, pruska, niemiecka a od 1945r. polska - nie da się zmienić a ta przeszłość Ś-cach jest wyjątkowo wartościowa dla wszystkich mieszkańców i przyjezdnych do miasta. Czy Rada Miasta poprze takie pogląd? Miasto po dokonaniu rewitalizacji rynku wygląda przepięknie. SC
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Dziękuję za docenienie sukcesywnie postępującego procesu rewitalizacji rynku, którego kolejne etapy realizowane będą w 2013 r. Zgłoszony przez Pana pomysł, aby poszczególne pierzeje świebodzickiego rynku nazwać imieniem wybitnych, niegdysiejszych mieszkańców Świebodzic był już raz rozpatrywany. Na skutek trwającego procesu rewitalizacyjnego nie mógł zostać zrealizowany. Jednakże, nie ma przeciwwskazań, aby tuż po zakończeniu renowacji starówki powrócić do tej idei. W chwili obecnej pamiątkowe tablice upamiętniające wybitnych świebodziczan znajdują się na kamienicy, w której swój pierwszy zakład miał G. Becker oraz na willi, którą zamieszkiwał prof. Mikulicz-Radecki.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 976:  Imię/NICK: 

Panie Burmistrzu,mieszkaniec ( pyt.870 ) zwracał się z pyt.o legalne Graffiti,niestety nie ma w mieście takiego miejsca.Pomyślałam sobie,że nasze budynki - stare kamienice, szczególnie klatki schodowe są tak odrażające,że nic im już nie zaszkodzi.Może jest to szansa,aby były ciekawsze i przykryły " ten syf".Dla Grafficiarzy byłaby to gratka,a dla mierszkańców miły,nowy widok.Dwie strony byłyby zadowolone,sądze,że to dobry pomysł,oczywiście za zgodą wspólnot mieszkaniowych,które pokrywają koszty remontów i na klatki schodowe ich poprostu nie stać.Prosze o odpowiedz.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Magdo,

Stare kamienice z pewnością w wielu wypadkach wymagają znacznych nakładów remontowych. Ich przeprowadzenie jest zadaniem właścicieli. W bardzo wielu przypadkach są to osoby, które zakupiły mieszkania w tych kamienicach. Jednak zaznaczyć tu należy, że kamienice w większości znajdują się w wykazie zabytków i taka inicjatywa musi uzyskać akceptację konserwatora zabytków. W przypadku zabytku nie sadzę, aby konserwator pozwolił na tak daleko idące zmiany wystroju zabytkoych obiektów. 

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 975:  Imię/NICK: Jagoda

Panie burmistrzu,miasto pięknieje i jest to fakt niezaprzeczalny.Moje pytanie brzmi jak mieszkańcy mogą pomóc,aby było jeszcze piękniej?Jest wielu ludzi,którzy dysponują czasem i którzy nie chcą tylko narzekać,a wręcz przeciwnie mogą pomóc.Zapłatą będzie tylko nasza satysfakcja,że możemy też coś robić.Czy widzi pan dla nas miejsce w takiej społecznej inicjatywie ? Serdecznie Pana pozdrawiam,życząc wielu sukcesów.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Jagodo,

Inicjatywa wspólnej pracy władz samorządowych oraz mieszkańców na rzecz rozwoju miasta jest niezwykle budująca, a zarazem świadczy o kształtowaniu się społeczeństwa obywatelskiego. Cieszę się, że Świebodziczanie widząc postępujące w mieście prace, doceniają ich znaczenie, a zarazem czują potrzebę czynnego zaangażowania się w nie. Społeczne inicjatywy mogą być realizowane na wielu płaszczyznach - kulturalnej czy remontowej. W przypadku chęci podjęcia działania proszę o kontakt z Wydziałem Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej, ul. Świdnicka 7, pok. nr 3 lub pod numerem telefonu 74 666 95 71.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 974:  Imię/NICK: 

Witam czy jeśli ktoś wpłaca na mieszkanie sto złotych mimo że jest zadłużony, to czy taka osoba może dostać eksmisję. Nie stać mnie w tej chwili na więcej niż sto złotych miesęcznie w tej chwili.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani,

Odpowiadając na Pani pytanie informuję, iż w myśl art. 11 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - wypowiedzenie umowy najmu lokalu, może nastąpić w przypadku zaistnienia zwłoki w zapłacie czynszu lub innych opłat za używanie lokalu, za co najmniej trzy pełne okresy płatności, po uprzednim poinformowaniu lokatora na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczeniu dodatkowego miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności. Podstawę skierowania do sądu pozwu o eksmisję stanowi, zgodnie art. 222§1 Kodeksu cywilnego, nie spłacona zaległości, o których mowa wyżej oraz odmowa opuszczenia bezumownie zajmowanego lokalu.

Jednocześnie pragnę dodać, że osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, które posiadają tytuł prawny do lokalu, mogą czynić starania o przyznanie z Gminy dodatku mieszkaniowego, przeznaczonego na częściowe pokrycie należnego czynszu, bądź innych kosztów utrzymania mieszkania.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 973:  Imię/NICK: 

super odp na pyt 945, zmywająca, a co Pan na to autobus PKS parkuje na parkingu na oś Piasta? owszem jest tam zakaz powyżej 2,5t ale czuję że odpowie Pan że ten kierowca nie łamie prawa bo: wjeżdża przez krawężnik ktory jest coraz bardziej załamany. Czy tego nikt nie widzi?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani, Szanowny Panie,

W powyższej sprawie funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili rozmowę interwencyjną z kierującym pojazdem marki Autosan, który zapakował swój pojazd na parkingu o ograniczonej nośności do 2,5 tony. Ponadto od kierującego wyciągnięto konsekwencje opisane w kodeksie wykroczeń.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 972:  Imię/NICK: Kawa

Bardzo dziekuję,tym razem za szybką odpowiedż,tyle że nie do końca prawdziwą,ponieważ na rachunkach widnieją dwie pozycje dotyczące rozliczeń;1)opłata abonam.-odczyt,2)opłata abonam.-rozliczenie.Obie pozycje dokonywane są jeden raz co 2 miesiące,a naliczane jest w obu przypadkach 2 razy-czyli podwójnie-DLACZEGO?Mam nadziejęna wyczerpującą odpowiedż.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani, Szanowny Panie,

Rozróżnienie, o którym Pan/Pani pisze tzn. na odczyt i rozliczenie funkcjonowało do 30 czerwca br. i spowodowane było tym, że niektórzy posiadali więcej niż 1 wodomierz. Płacili więc jedną opłatę za rozliczenie i kilka opłat za odczyt. Opłaty te pomimo, że naliczane co dwa miesiące, zgodnie z rozporządzeniem taryfowym, są określane w skali jednego miesiąca. Stąd liczone są podwójnie. Od 1 lipca br. funkcjonuje jedna opłata abonamentowa za wodę i druga za ścieki, zgodnie z interpretacją Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 971:  Imię/NICK: Bożena

Wczoraj otrzymałam bonifikatę za brudną wodę, która przez dwa miesiąca dręczyła nas nieustannie. Bonifikata to 4,05 zł. To są jakieś kpiny. Może Pan burmistrz się zainteresuje się tą kwestią. Dlaczego z nas zakpiono? Czy Pan Burmistrz pozwoli aby jego wyborcy byli obrażani, bo dla mnie to obraźliwe, ja nie prosiłam o jałmużnę, tylko chciałam, tego co mam zagwarantowane w umowie z wodociągami - czystą wodę. Czy dwa miesiące z brudną wodą są warte 4,05? Nie dziwi mnie fakt, że każdy kto może opuszcza ten kraj tu się żyć nie da. Na każdym kroku pokazuje się nam szrakom "gdzie nasze miejsce". To przykre, bo wcześbniej wierzyłam w sprawiedliwość, ale już niestety nie!
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Bożeno,
bardzo proszę o indywidualne wyjaśnienie sytuacji w Związku Wodociągów i Kanalizacji w Świebodzicach.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 970:  Imię/NICK: Anna Popiołek

Panie Burmistrzu
Czy może Pan odpowiedzieć, w jaki sposób rodzina mająca dochód 2500 zł (oboje pracujący rodzice) + małe dziecko, ponosząca opłay za przedszkole,itp. Jest w stanie wybrać się na koncert BUDKI SUFLERA, gdzie bilety kosztują 90zł na głowę????? Może Pan jest cudzotwórcą i znajdzie jakieś rozwiazanie,ale ja nie jestem w stanie /Dlaczego te bilety są takie drogie???.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Anno,
Wyjaśniałem już, przy okazji odpowiedzi na wcześniejsze pytanie, że muszą zostać pokryte koszty organizacji koncertu. Miasta nie stać bowiem na finansowanie wszystkich proponowanych Mieszkańcom imprez. Dlatego, by możliwy był występ Budki Suflera w świebodzickiej hali OSiR dla maksymalnie 1500 osób, bilet musi kosztować średnio 80 zł. W celu umożliwienia zakupu biletów nieco taniej, zróżnicowano ceny w zależności od terminu zakupu. Każdy kto chciał zaoszczędzić, miał taką możliwość do 17.09, płacąc 70 zł. za bilet w przedsprzedaży.
Obecnie (do 15.09) obowiązuje cena 80 zł.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 969:  Imię/NICK: Anka

Drogi panie burmistrzu. Mam takie pytanie. Czy na Dni Świebodzic w roku 2013 mógłby wystąpić zespół Bethel ? Według mnie ta grupa na prawdę fajnie gra i miło by było gdyby zagrali u nas. Czy jest to możliwe ?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Anno,

Wszystkie propozycje dotyczące wykonawców, którzy mogą wystąpić podczas kolejnych Dni Świebodzic są szczegółowo analizowane. Pani propozycja także zostanie wzięta pod uwagę przy angażowaniu wykonawców na Dni Świebodzic w roku 2013.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 968:  Imię/NICK: Marek

Szanowny panie Burmistrzu, piszę w związku z październikowym koncertem Budki Suflera, czy nie uważa Pan, że bilety na ten event są duuużo za drogie? Proste porównanie: 7 lipca br. byłem na festiwalu Rock In Wrocław, który odbył się na wrocławskim stadionie miejskim, grały tam zespoły m.in. IRA oraz gwiazda światowego formatu - QUEEN. Za bilet zapłaciłem... 99 zł! a na budke suflera kosztuje od 70 do nawet 90 zł, nie wiem czy to jest bardziej śmieszne, czy żałosne. Kto ustala takie horrendalne ceny biletów? Chyba, że odpowiedzialne za to osoby przyjmują iż Queen i Budka Suflera to zespoły podobnego formatu, dlatego różnica w cenie jest tak minimalna... Pozdrawiam, rozbawiony mieszkaniec osiedla piastowskiego.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Marku,
Cena biletu nie wynika z porównania do cen innych imprez, ani tym bardziej, z czyjejkolwiek opinii w sprawie "formatu" danego wykonawcy. Czynnikiem decydującym jest rachunek ekonomiczny. Organizując każdą imprezę trzeba zbilansować koszty i dochody. Decydujący wpływ na te ostatnie, ma nie tylko cena, ale przede wszystkim ilość sprzedanych biletów. Pokazuje to także przedstawione przez Pana porównanie. Wynika z niego jasno, że sprzedaż kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy biletów po 99 zł daje znacznie większe możliwości niż sprzedaż 1000-1500 biletów po 70-90 zł. To jest jedyny prosty wniosek, jaki się nasuwa z zestawienia tych dwóch eventów. Nie ma więc w tym chyba nic śmiesznego czy żałosnego. Musimy po prostu mierzyć siły na zamiary. To przykra konieczność, bo miasta nie stać, by w całości finansować wszystkie wydarzenia kulturalne proponowane Mieszkańcom. W moim przekonaniu lepiej oferować je za odpłatnością niż wcale. Dzięki temu możemy w Świebodzicach uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach artystycznych, sportowych czy rozrywkowych. Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia wiele osób podziela ten punkt widzenia, o czym najlepiej świadczy frekwencja  na poszczególnych imprezach. Myślę, że i tym razem konieczność wydania 70-90 zł. nie będzie dla fanów Budki Suflera barierą uniemożliwiającą zobaczenie i posłuchanie zespołu na żywo.

 Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 967:  Imię/NICK: Mounten Dew

Witam, mam pytanie dotyczące stylów walki. Czy w Świebodzicach są różne miejsca gdzie można potrenować style takie jak Teakwondo, Karate, Kung Fu itp ? Proszę o szczegółowe odp + miejsca danych styli.
Pozdrawiam.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani, Szanowny Panie,
Na Hali Widowiskowo-Sportowej odbywają się zajęcia kickboxingu i boksu, które prowadzi Pan Mariusz Cieśliński (nr tel. 602 456 802) oraz zajęcia karate i kickboxingu prowadzone przez Pana Arkadiusza Kaczmarka (nr tel. 532 323 812). Wyżej wymienieni Panowie mogą Pani/Panu udzielić szczegółowej informacji.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 966:  Imię/NICK: Kawa

Mam komunalne własnościowe mieszkanie,kupiłam wodomierz,podłączałam rury na swój koszt,zapłaciłam za zaplombowanie pracownikowi wodociągów.Moje pytanie brzmi:CO TO JEST OPŁATA ABONAMENTOWA,którą musimy wszyscy płacić co 2 mce 5,31 zł.Osobno płacimy
za rozliczenie wody,dlaczego niemożliwe jest wpłacanie ryczałtowo a rozlczanie np 2 razy do roku?jak za gaz i prad?Poz tym jako wspólnota płacimy dość sporo za wodomierz główny.Liczę że tym razem doczekam się odpowiedzi.Pozdrawiam.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani/Szanowny Panie,

Uprzejmie informuję, że opłata abonamentowa, o której Pani/Pan pisze dotyczy rozliczeń
w budynkach wielorodzinnych. Mieszkańcy tych budynków nie muszą korzystać z usług odczytu wodomierza oraz rozliczenia dostaw wody do mieszkania przez ZWiK. Są to usługi świadczone przez ZWiK na żądanie Wspólnoty Mieszkaniowej, bądź zarządcy. Wspólnota może w każdej chwili zrezygnować z tej usługi. Wtedy będziecie Państwo rozliczani z wodomierza głównego, a rozliczy Państwa zarządca, któremu płacicie wynagrodzenie, i do którego powinniście się zwrócić z takim wnioskiem. Możecie wtedy Państwo stosować system ryczałtowy, o którym Pani/Pan pisze. W tej chwili takie zasady rozliczeń stosuje Spółdzielnia Mieszkaniowa.

 Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 965:  Imię/NICK: ewa

proszę o informację, kiedy została podjęta uchwała w sprawie podwyższenia ceny odprowadzania ścieków w gospodarstwach domowych oraz zgodę na 100% podwyżkę opłat abonamentowych. Kwota 5,89 zł/m3 to chyba przesada. Wartość ścieków przewyższa wartość wody!!! Tylko aby Państwu nie przyszło do głowy podwyższyć cene wody aby dorównać cenie ścieków.
Znalazłam uchwałę obowiązującą do końca 2011 r. Natomiast nie otrzymałam jako klient ZWiK żadnej informacji, że od 1 lipca będę płacić ponad 1 zl więcej za m3 ścieków. Chociaż zużyłam mniej wody to i tak mój rachunek był zdecydowanie wyższy niż poprzedni. Co jakości wody nie będę sie wypowiadać ale myśle, że Pan jako burmistrz miasta powinie wraz z Rada Miejską (jako naszymi przedstawicielami) zadbać o interesy wyborców i spowodowac obniżke cen zarówno wody jak i ścieków za okres nie wywiązywana się ZWiK z dostarczania w odwodpowiedniej jakosci.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Ewo,

Rada Miejska nie podjęła uchwały w sprawie taryf na okres od 1 lipca 2012 - 30 czerwca 2013,
stąd nowe taryfy zostały wprowadzone w trybie art. 24 ust. 8 Ustawy o Zbiorowym Zaopatrzeniu
w Wodę i Odprowadzaniu Ścieków. Cena odbioru ścieków wynika z podłączenia kanalizacji miejskiej do oczyszczalni ścieków. Koszty z tytułu oczyszczania, które ZWiK ponosi na rzecz właściciela oczyszczalni, czyli Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji, spowodowały wzrost cen. Jeżeli chodzi o relację pomiędzy cenami wody i ścieków, to zaistniała obecnie u nas sytuacja jest właściwie normą w całym kraju. Ze względu na koszty oczyszczania ścieków są one prawie wszędzie droższe od wody. Chciałbym podkreślić, że dzięki temu podłączeniu uniknęliśmy wielomilionowych opłat z tytułu zrzutu nieoczyszczonych ścieków do Pełcznicy, wtedy cena ścieków byłaby nawet dwukrotnie wyższa. Opłata abonamentowa podwoiła się w przypadku domków jednorodzinnych, jednakże zmalała opłata abonamentowa za wodę. Jest to wynikiem dostosowania taryfy do interpretacji orzeczeń sądowych, dotyczących kalkulacji opłat abonamentowych. W sumie opłata abonamentowa za wodę i ścieki sumarycznie wzrosła w tym przypadku o 1,26 zł czyli ok. 13,5%. Co do jakości wody i bonifikat z tego tytułu informację na ten temat znajdzie Pani na stronie: www.zwik.swiebodzice.pl  oraz w Gazecie Świebodzickiej.

 Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 964:  Imię/NICK: Andree

na podstawie ustawy o czystości i porządku w gminach chciałbym zapytać oumowy na wywóz śmieci. Kto w Świebodzicach (jaki organ) ma obowiązek sprawdzać czy mieszkańcy/ wspólnoty mieszkaniowe posidają umowy na wywóz śmieci. Moje zapytanie w szególności dotyczy nowych budynków i nowych mieszkańców ulic Królowej Elżbiety (oś. Piastowskie). Śmietnik przy tym małym osiedlu jest notorycznie przepełniony co świadczy o tym że umowę podpisało kilka gospodarstw a śmieci wyrzucają wszyscy mieszkańcy, wokół śmietnika powstała góra śmieci i odpadów budowlanych których ZOK nie wywozi, ponadto często widuje się mieszkańców tego osiedla jak noszą swoje śmieci do kontenerów należących do Spółdzielni Mieszkaniowej. Jako mieszkaniec osiedla piastowskiego uprzejmie proszę o wskazanie organu który może zająć się tym problemem, o sprawdzenie czy mieszkańcy z ulic Królowej Elżbiety posidają umowy na wywóz śmieci oraz o zmuszenie obecnego administratora tego terenu(prawdopodobnie jest nim deweloper Domy Dolnośląskie Sp. z.o.o) o uprzętnięcie śmieciowiska które jest niebezpieczne ze względów sanitarno-epidemiologicznych.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Internauto,

W myśl ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach brak umowy o wywóz nieczystości stałych jest traktowane, jako wykroczenie podlegające postępowaniu mandatowym. Zatem organem kontrolnym w naszym mieście jest Straż Miejska. Ponadto informuję Pana, że funkcjonariusze Straży Miejskiej są w trakcie przeprowadzania kontroli właścicieli prywatnych mieszkań znajdujących się w Świebodzicach przy ul. Królowej Elżbiety. Kontrola prowadzona jest pod kątem zawarcia z podmiotem uprawnionym umów o wywóz nieczystości stałych.

 Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 963:  Imię/NICK: ANNA

WITAM!
Po raz trzeci wysyłam do Pana to samo pytanie, mam nadzieję że w końcu Pan odpowie i że nie otrzymałam odpowiedzi poprzednimi razami jest spowodowane problemami technicznymi a nie Pana złą wolą... Mianowicie moje pytanie jest związane z pytaniem nr. 800 Pana Dawida: odpowiedział Pan na to pytanie, że przyznawanie mieszkań do remontu w gminie świebodzice zostało zniesione przez wyrok Sądu 
Administracyjnego we Wrocławiu. Wobec tego dlaczego w Wałbrzychu można przyznawać mieszkania do remontu a w Świebodzicach jest to zabronione i dlaczego ów przepis mówiący o możliwości przyznawania mieszkań do remontu został uchylony?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Anno,

Uprzejmie wyjaśniam, że nie jestem władny odpowiedzieć Pani dlaczego w Gminie Wałbrzych lokale do remontu są przyznawane i dlaczego uchwała Rady Miejskiej w Wałbrzychu w tym zakresie obowiązuje. Mogę jedynie po raz kolejny poinformować, że Uchwała Rady Miejskiej w Świebodzicach w sprawie zasad wynajmowania lokali z mieszkaniowego zasobu Gminy została w ubiegłym roku zaskarżona do Wojewody Dolnośląskiego. W wyniku tego, w części dotyczącej przyznawania lokali do remontu, uchylona. Dlaczego tak się stało, dowie się Pani zgłaszając się do Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, ul. Świdnicka 7, gdzie zostanie Pani udostępnione uzasadanienie decyzji Wojewody. Mam nadzieję, że będzie Pani mogła znaleźć satysfakcjonujacą odpowiedź na drugą część swojego pytania.

 Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 962:  Imię/NICK: Podatnik-jeden z wielu

Witam, proszę o informację kto i dlaczego wpadł nagle (w trakcie roku podatkowego) na "genialny" pomysł zmiany nr rachunku bankowego przeznaczonego do wpłat tyt. "Podatek od nieruchomości"? Biorąc pod uwagę, że nikt nie ma obowiązku śledzenia informacji na stronie Urzędu a Pańskie podwładne nie miały ani nie mają czasu na dostarczenie stosownej informacji do podatników tu cyt. "nie ma czasu ani technicznych możliwości, żeby dostarczyć wszystkim taką informację" można wnosić, żeGminie nie zależy na terminowym regulowaniu wpłat przez podatników???
Ponadto nie wyobrażam sobie w tej sytuacji, żeby ktokolwiek miał dostać karę za nieterminową płatność dotyczącą w/w podatku! Cała sprawa dotyczy oczywiście płatników korzystających ze standardowego rozwiązania, czyli płatności on-line.
Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani/Szanowny Panie,

W myśl Ustawy Prawo Zamówień Publicznych, jednostki samorządu terytorialnego raz na cztery lata zmuszone są do przeprowadzenia przetargu na obsługę bankową. Niestety nie ma od tego odstępstwa. W tym przypadku nastąpiła zmiana banku, który wygrał przetarg na obsługę bankową i tym samym nastąpiła zmiana numerów kont bankowych. Wielokrotnie było to podawane w lokalnej prasie i na portalu miejskim www.swiebodzice.pl,  na stronie BIP jest nadal. Chciałbym zauważyć, że płatność on-line nie jest standardowym rozwiązaniem, gdyż z tej formy płatności korzysta jedynie 25% podatników.

 Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 961:  Imię/NICK: Mieszkanka

W sobotę o 18 15 dzwoniłam na Straż Miejską z prośbą o interwencję .W Parku Miejskim obok placu zabaw na ławce jacyś panowie zrobili sobie imprezkę. Alkohol lał się strumieniami, były zaczepki ludzi. Gdzie są patrole?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani,

Ograniczona liczba funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Świebodzicach nie pozwala na zorganizowanie pracy strażników w każdą sobotę i niedzielę. Proszę, aby w soboty, niedziele, święta oraz w porze nocnej zwracać się z prośbą o interwencję do Komisariatu Policji w Świebodzicach, pod bezpłatny nr tel. 997.

 Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 960:  Imię/NICK: bezrobotny

witam i pytam-dlaczego na stronie portalu miejskiego w zakladce powiatowy urząd pracy są oferty tylko zgłoszone w świdnicy w pup -natomiast oferty wywieszone w naszym świebodzickim up można tylko przeczytać jeżeli się do w/w urzędu przyjdzie?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Oferty pracy zamieszczane na naszym portalu przesyła do nas Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy, zatem obejmują one oferty pracy zgłoszone przez pracodawców do PUP w Świdnicy. Okazuje się, że rzeczywiście pracodawcy ze Świebodzic zgłaszają swoje oferty bezpośrednio do filii w Świebodzicach, stąd ich brak w przesyłanym do nas zbiorczym zestawieniu ze Świdnicy. W związku z tym niezwłocznie zwrócę się do kierownika Filii Powiatowego Urzędu Pracy w Świebodzicach z prośbą o przesyłanie ofert pracy pozyskiwanych przez tutejszy oddział PUP.

 Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 959:  Imię/NICK: Samotna Matka

Szanowny Panie Burmistrzu...moje pytanie dotyczy mieszkania. Samotnie wychowuje dziecko. Mieszkam z mama i dwójka rodzenstwa. Zajmuje z dzieckiem mały pokoik. Dziecko nie ma swojego "kącika" mimo ze juz zaczelo nauke. Składalam wniosek o wciagniecie mnie na liste oczekujących na mieszkanie jednak moj wniosek został odrzucony z powodu metrażu. czy naprawde nie mam szans na małe mieszkanie i godne warunki dla syna? przeciez są mieszkania socjalne. co muisiałabym zrobic aby dostac chociaz pokoj z kuchnia? Z wyrazami szacunku....
  
ODPOWIEDŹ
Szanowana Pani,

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że aby ubiegać się o mieszkanie z zasobów Gminy należy spełnić warunki określone w Uchwale Nr VI/73/03 Rady Miejskiej w Świebodzicach z dnia 27 stycznia 2003 r. ( Dz.U. z 2001r. Nr 71 poz. 733 - ze zmianami). Zgodnie z w/w przepisami o lokal taki mogą ubiegać się osoby pozostające w trudnych warunkach mieszkaniowych i znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, tj.:

- zamieszkują w lokalach, w których powierzchnia mieszkalna (powierzchnia pokoi) nie przekracza: 5 m 2 na osobę, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego: 10 m 2 na osobę, 
- w okresie ostatnich trzech miesięcy, poprzedzających datę złożenia wniosku, osiągnęły dochód brutto (pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne oraz koszty uzyskania przychodu) nie większy niż 100% najniższej emerytury, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego 150% najniższej emerytur. Od dnia 1 marca 2012 r. wysokość najniższej emerytury wynosi 799,18 zł,
- posiadają zameldowanie na pobyt stały na terenie Gminy Świebodzice, nie mają tytułu prawnego do żadnego innego lokalu mieszkalnego (najem, własność).

Należy zaznaczyć, że ilość zwalnianych do ponownego zasiedlenia lokali jest coraz mniejsza i uzyskiwana tylko z ruchu ludności. W chwili obecnej Gmina nie posiada odpowiednich środków finansowych na rozwój budownictwa komunalnego. W związku z powyższym jesteśmy zobowiązani do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych tylko tych rodzin i osób, które spełniają przesłanki zawarte w cytowanej wyżej Uchwale.

 Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 958:  Imię/NICK: mieszkaniec

Witam Panie Burmistrzu.
Chciałbym dowiedzieć się czy można w Świebodzicach podobnie jak w Pile płacić za wodę co miesiąc a nie co dwa miesiące.Moje pytanie nasunęło się gdyż rachunki, które przychodzą co dwa miesiące są dość znaczne , a opłata miesięczna odciążyła by znacznie budżety domowe.Proszę nie odsyłać mnie do ZWiK bo kontaktowałem się z tą instytucją i otrzymałem sprzeczne informacje, że niby można ale koliduje to z odczytem wodomierza głównego co dwa miesiące ,poza tym mają wejść wodomierze radiowe nie jest to dla mnie żadne wyjaśnienie.Dlaczego takie miasto jak Piła ma taką możliwość a u nas jest z tym problem.Dziękuję za odpowiedź.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

W tej sprawie kompetencje leżą po stronie dostawcy wody, a więc ZWiK i to z tej instytucji uzyskałem poniższe wyjaśnienia, cytuję:

"Zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie dostarczania wody i odbioru ścieków okres rozliczeniowy stosowany przez wodociągi może wynosić 1 lub 2 miesiące. Nie ma więc przeszkód natury prawnej, aby w Państwa przypadku stosować miesięczny okres. Zależy to jednakże, od tego czy jest Pan mieszkańcem domu jednorodzinnego, czy mieszka Pan w mieszkaniu. 

W pierwszym przypadku winien Pan wystąpić do wodociągów o zmianę umowy. W drugim winni się na taki sposób rozliczania zgodzić pozostali mieszkańcy budynku, a wniosek powinien złożyć zarządca. Proszę mieć na uwadze, że taka zmiana spowoduje w przyszłości dwukrotne zwiększenie opłaty stałej, zarówno dla dostawy wody jak i odbioru ścieków. Istnieje jeszcze jedna możliwość, którą stosuje Spółdzielnia Mieszkaniowa. Będziecie się Państwo rozliczać z zarządcą (wspólnotą mieszkaniową) co miesiąc, a wodociągi obciążą budynek jedynie z wodomierza głównego.
Wtedy niestety będziecie Państwo musieli dochodzić pieniędzy od niepłacących".

 Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 957:  Imię/NICK: Rysiu

Panie Burmistrzu kiedy będzie remontowany kościól św.Piotra i Pawla?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Ryszardzie,

Wspominana przez Pana inewstycja remontu kościoła pw. św. Piotra i Pawła nie leży w kompetencjach Urzędu Miejksiego w Świebodzicach. Wszelkie pytania dotyczące remontu należy kierować do proboszcza parafii ks. Jana Mrowcy.

 Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 956:  Imię/NICK: 

Dziendobry ponie Burmistrzu.Mam jedno pytanie czy uwaza pan ze Swiebodzice są bezpiecznym miastem??? Pytanie to nasunelo mi sie z jednego powodu-widze co tu zaczyna sie dziac panie Burmistrzu.Jest coraz bardziej niebezpiecznie.Wieczorami bandy pijanych lub bedacych pod wplywem narkotykow malolatow demoluja kosze na snieci zaczepiaja ludzi zaczelo juz dochodzic do bojek nawet w centrum miasta pod Ratuszem!!!To jest chora sytuacja.Jesli sie nie myle to nawet w ostatnia sobote doszlo w miescie do dwoch pobic na ulicy.C
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani/Szanowny Panie,

Ważnym zadaniem jakie sobie postawiłem obejmując urząd burmistrza, to poprawa bezpieczeństwa mieszkańców. W realizacji tego zadania są dokonywane przez Nas prace, m.in.: podejmowane uchwały, monitoring zamontowany w różnych częściach miasta, poprawa oświetlenia, przekazanie środków finansowych na służby ponadnormatywne. Jednak bez współpracy z mieszkańcami, ściganie i eliminowanie sprawców przestępstw i wykroczeń jest utrudnione. Przytacza Pan/i, że dochodzi do pobić, demolowania śmietników, itp. Proszę się zastanowić w ilu sytuacjach powiadomił/a Pan/i policję dzwoniąc na bezpłatny nr 997 lub 112. Jestem przekonany, że nam wszystkim zależy na tym by miasto było czyste, zadbane i w stu procentach bezpieczne. Liczę, że następnym razem powiadomi Pan/i odpowiednie służby, który szybko zadziałają i wyciągną konsekwencje wobec osób zakłócających ład i porządek.

 Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 955:  Imię/NICK: internauta

Proszę zmienić mapę szlaków rowerowych umieszczoną na stronie miasta bo
na tej która jest nie ma zaznaczonych szlaków.
Czy zdjęcia umieszczone na stronie muszą otwierać się w nowej karcie?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Pani, Szanowny Panie,

W najbliższym czasie, po dokonaniu aktualizacji, mapa zostanie zamieszczona na stronie. Zdjęcia otwierają się w nowym oknie, aby mieszkańcy uczestniczący w licznych wydarzeniach, mogli swobodnie sobie skopiować zdjęcia.

 Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 954:  Imię/NICK: Mieszkaniec Świebodzic...

Szanowny Panie Burmistrzu ,czy na terenie Świebodzice działa jakaś ogólnodostępna kawiarenka internetowa? Proszę o szybką odpowiedz gdyż jest to dla mnie bardzo ważne.Dziękuje i pozdrawiam...
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Mieszkańcy Świebodzic mogą korzystać z dostępu do internetu w Miejskiej Bibliotece Publicznej, która mieści się przy ul. Świdnickiej 15. W dni powszednie (wyłączając czwartki) w godzinach od 10:00 do 19:30, a w soboty od 10 do 14:30. W bibliotece dostępne są komputery stacjonarne, a także sieć wi-fi, która umożliwia surfowanie w internecie na własnych laptopach. Dostęp do internetu jest bezpłatny, jednakże przed skorzystaniem z internetu należy okazać dokument tożsamości. 

 Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 953:  Imię/NICK: FACEBOOK

Dlaczego Świebodzice nie mają swojego konta na FACEBOOKU? Czy jest to planowane?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani/Szanowny Panie,

Zasugerowany przez Panią/Pana pomysł, utworzenia oficjalnego konta Świebodzic na portalu Facebook, zostanie z pewnością rozpatrzony i przekazany do właściwego wydziału Urzędu Miejskiego. 

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 952:  Imię/NICK: IREK

Panie burmistrzu wiem,że to nie Pana działka ale czy,,Wodociągi'' nie mogłyby bez żadnych pism i tym podobnych obniżyć opłatę za wodę.Przecież starsze osoby nie będą chodziły z podaniami ,bo raz że ul.Kasztanowa jest na końcu miasta,a dwa nawet ja nie jestem w stanie stwierdzić przy
jakim stanie wodomierza i ile tej brudnej wody mi przeleciało przez licznik.Prostym wyjściem było by zmniejszenie rachunku o np.25%. Co Pan na to,może Pan to załatwi z panem Zalewskim?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Ireneuszu,

Przyznaję, że byłoby to najprostsze rozwiązanie. Niestety nie można go zastosować z trzech powodów. Po pierwsze, część mieszkańców miasta (ok. 10%) pobiera wodę z innego ujęcia i jest ona przez cały czas doskonałej jakości, nie mają więc prawa do ubiegania się o bonifikatę.

Po drugie, część mieszkańców korzysta jedynie z usługi dostawy wody (ok. 20 %), a część z usług dostawy wody i odbioru ścieków. Mieszkańcy poruszali tę sprawę informując, że wypuszczali wodę do kanalizacji bez jej użycia obawiając się o jej barwę i swoje zdrowie. Wiadomym mi jest, że Wodociągi chcą ten fakt uwzględnić w bonifikatach. Po trzecie, w różnych rejonach miasta pogorszona jakość występowała w różnych okresach czasu. Reklamacja może być złożona również przez internet na adres: sekretariat@zwik.swiebodzice.pl, bądź wysłana pocztą. Informacje dotyczące ilości zużytej wody są elementem pomocniczym, pozwalającym na wyliczenie bonifikaty wprost. W przypadku nie podania ilości, Wodociągi wyliczą bonifikatę proporcjonalnie do ilości dni, w których wystąpiła pogorszona jakość, w oparciu o własne odczyty. W przypadku osób, które korzystały w okresie odczytów na urlopie może zadziałać na niekorzyść.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 951:  Imię/NICK: Świebodziczanin

Czy miasto planuje rozbudować system monitoringu m.in. o Plac Jana Pawła II i miejskie rabaty z kwiatami? Od wielu lat wiadomo, że gdy tylko wiosną pojawiają się kwiatki, które mają na celu upiększyć nasze miasto, ludzie kradną je. Sam byłem świadkiem gdy pewna kobieta na skrzyżowaniu ulic Świdnickiej i Kolejowej (naprzeciwko PUP-u) wieczorem ukradła kwiatka z rabaty i schowała go do torebki.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie.

Z przykrością muszę stwierdzić, że nie rozumiem mieszkańców naszego miasta niszczących zieleń miejską. W związku z tym planowana jest rozbudowa monitoringu wizyjnego Miasta o zainstalowanie kamer na Placu Jana Pawła II.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 950:  Imię/NICK: kama

Witam mam pytanie odnośnie konkursu na najładniejszy balkon i posesję, gdzie mogłabym oddać wypełniony kupon który znajdował się w gazecie świebodzickiej? Czy istnieje jakaś inna możliwa forma głosowania? do kiedy należy oddawać kupony? Bardzo proszę o odpowiedź i pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani,

Wypełniony kupon konkursowy można wrzucić do urny, która znajduje się w Ratuszu, ul. Rynek 1, na parterze. Jest to jedyna forma oddania głosu. Kupony konkursowe należy oddać do dnia 28 września w w.w miejscu. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na łamach Gazety Świebodzickiej oraz na portalu miejskim www.swiebodzice.pl

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 949:  Imię/NICK: CPR MAN

Witam serdecznie Panie burmistrzu czy można wiedzieć co będzie się znajdować na terenie dawnego CPN-u na ulicy Piłsudskiego?? Bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Terenem, o którym Pan wspomina nie dysponuje gmina. Miejsce to jest własnością koncernu PKN ORLEN S.A. i to właściciel placu decyduje o jego zagospodarowaniu. Z mojej strony mogę jedynie zapewnić, że wszelkie inwestycje jakie mogą tutaj powstać muszą pozostawać w zgodzie z "Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Świebodzic". Ów dokument przewiduje ten teren do obsługi komunikacyjnej, tj. z przeznaczeniem na stacje paliw, plac postojowy i garażowy dla samochodów. 

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 948:  Imię/NICK: Mieszkanka E...

Panie Burmistrzu-czy budynki nieopodal Pana miejsca zamieszkania,przy ul:Strzegomskiej będą straszyć i niszczeć nadal,np: - kamiennica gdzie ostatnio była Apteka,dawny hotel "Słoneczko",dawna "Imprezówka",budynek po bibliotece dziecięcej oraz na Prusa budynek po ZSZ - (b.dawnej bibliotece)i wiele innych takich obiektów w naszym mieście........ JAK ICH SZKODA-TAK MARNIEJĄ NA OCZACH LUDZI KOCHAJĄCYCH SWOJE MIASTO .... Co Pan na to i ich właściciele?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani,

Dziękuję Pani za wrażliwość i troskę o mienie wspólne naszego pięknego miasta, ale jak dostrzegamy, wokół nas jest jeszcze sporo zaniedbań i związanych z tym zadań do wykonania. Opłakany stan techniczny budynków, które Pani wymienia, a zwłaszcza budzący grozę ich wygląd zewnętrzny stanowi własność prywatną nie komunalną. Z mojej wiedzy wynika, że zaniedbania w tym przedmiocie wynikają z różnych życiowych sytuacji ich właścicieli, choć obiektywnie patrząc trudnych do usprawiedliwiania.

Budynek przy ul. Strzegomskiej 1 nie ma uregulowanego stanu prawnego, a sprawa się jeszcze bardziej skomplikowała po niedawnej śmierci jego głównego rezydenta. Właściciel byłego hotelu i kawiarni "Słoneczko", przy ul. Strzegomskiej 4, obłożnie choruje i nie posiada środków na jego remont. Trudno usprawiedliwić właścicieli budynków po byłej "Imprezówce" przy ul. Wałbrzyskiej 1 oraz przy ul. Prusa 14. Myślę, że istniejąca od kilku lat mizeria finansowa lub brak pomysłów na wykorzystanie tych obiektów nie pozwala na estetyczne ich utrzymanie. Pragnę Panią zapewnić, że kilkakrotnie urząd zwracał się do w/w właścicieli, a także innych użytkowników budynków, których stan techniczny łamie zasady bezpieczeństwa i estetyki o pilną ich modernizację i remont. Jak widać w tym przypadku - bezskutecznie. 

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 947:  Imię/NICK: Witek

Panie Burmistrzu po raz kolejny proszę o interwencję przy ul. Szkolnej 9.Chodzi o permanentne zakłócanie ciszy nocnej po 22.00. Głośnie zachowywanie się obywateli romskich nie pozwala otwierać okna szczególnie w upalne dni. Można oszaleć o tych wulgaryzmów i krzyków. Po
drugiej stronie budynku jest dużo miejsca, bezpośrednie tam wyjście a przesiadywanie od ulicy niesie straszne echo i brak komfortu przebywania w własnym mieszkaniu. Powoduje to frustrację wielu mieszkańców sąsiednich budynków. Proszę o skuteczną pomoc.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Witoldzie,

Zakłócanie spokoju i porządku jest wykroczeniem wnioskowym, tzn. aby interwencja funkcjonariuszy odniosła skutek prawny musi zostać oficjalnie zgłoszona przez osobę, której dobro zostało naruszone. W tym wypadku spokój lub cisza nocna. Zatem proszę Pana o każdorazowe zgłaszanie interwencji do Komisariatu Policji w Świebodzicach pod nr tel. 997.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 946:  Imię/NICK: Świebodziczanin

Witam Pani Burmistrzu !!! Jestem mieszkańcem Oś.Sudeckiego. Chciał bym się dowiedzieć czy zostanie zamontowany monitoring wraz z nadzorem nad nim przy boisku ??Pytam ponieważ od pewnego czasu cyganie zaczęli przychodzić na to boisko i od tamtego czasu mój syn boi się wyjść na boisko !!! Chciał bym jeszcze się dowiedzieć gdzie jest policja ?? Po dzisiejszym dniu mój syn powiedział że już nigdy więcej nie pójdzie widział jak jeden z cyganów sikał na środku boiska !!
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Wskazane miejsce nie jest objęte monitoringiem wizyjnym. W powyższym miejscu ze zwiększoną częstotliwością będą pojawiać się patrole Straży Miejskiej. W przypadku nieobecności patrolu Straży Miejskiej, gdy dzieje się coś niepokojącego proszę o zgłoszenie interwencji pod nr. tel. 606 63 75 42. 

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 945:  Imię/NICK: mieszkaniec

Szanowny Panie Burmistrzu. Czy może Pan coś zrobić z samochodami nagminnie parkującymi pod klatkami schodowymi w budynku przy ulicy Henryka Brodatego 1-5? Właściciele niektórych aut notorycznie parkują samochody pod klatką uniemożliwiając przejazd np. karetce pogotowia. Jakiś czas temu jeden z mieszkańców zaczął parkowac pod klatką a teraz wielu innych do niego dołączyło, chociaż parking jest tuż obok budynku ludzie jeżdzą po osiedlowych uliczkach po których spacerują ludzie. Lenistwo niektórych jest przerażające! i może doprowadzić kiedyś do tragedii. Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani, Szanowny Panie,

We wskazanym miejscu brak jest jakiegokolwiek oznakowania zabraniającego parkowania pojazdów.
W związku z powyższym przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia wniosku do Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach o oznakowanie ul. Henryka Brodatego na wysokości posesji 1 – 5, które zabraniałoby parkowania pojazdów w tym miejscu. 

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 944:  Imię/NICK: Gimnazjalista

Czy na terenie Świebodzic znajduje się jakaś poradnia - doradca zawodowy? Wielu gimnazjalistów ma problem z wybraniem gdzie chcą się dalej uczyć, a doradca sadze ze pomógłby w tej sprawie.
  
ODPOWIEDŹ
Drogi Gimnazjalisto,

Odpowiadając na Twoje pytanie informuję, że placówką która może Tobie pomóc w przedmiotowym temacie jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna (funkcjonuje w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących). Ponadto gimnazja organizują dla uczniów targi zawodoznawcze, nauczyciele specjaliści prowadzą zajęcia z zakresu poradnictwa zawodowego. Wobec powyższego informuję, że w trakcie roku szkolnego uzyskasz informacje, które pozwolą Tobie wybrać odpowiednią szkołę.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 943:  Imię/NICK: 

Witam, czy możliwe jest, aby w naszym mieście otworzona została jakaś restauracja typu fast food?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Istnieje taka możliwość. W naszym mieście nie ma żadnych ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jeśli znajdzie się przedsiębiorca zainteresowany taką formą usług nic nie stoi na przeszkodzie, by taka restauracja powstała.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 942:  Imię/NICK: ZimnyDwór

Zadawałam tu wielokrotnie jedmo pytanie, i wciąż nie otrzymywałam odpowiedzi, więc myślę że tym razem Pan na nie odpowie. Pytanie dotyczy wjazdu na "Zimnydwór"znajdujący się na os. Słonecznym. Mimo postawionego tam znaku zakazuwjazdu, samochody nadal wjeżdżają na górę, tam prawdopodobnie odbywa sie jakiś nielegalny handel. Poza tym samochody zjeżdżające z góry, stwarzają niebezpieczeństwo mieszkańców osiedla. Samochody jadą nieziemko rozpędzone, co stwarza zagrożenie. Na osiedlu mieszkają rodzice z małymi dziećmi. Często przez okna widać jak wychodzą na spacery w tamte okolice. Ostatnio będąc tam na spacerze z psem, zauważyłam samochód jeżdżący po polach! To niedopuszczalne! Żeby auto jeździło po polu na którym rośnie zborze? Najwięcej samochodów pojawia się po godzinie 19:00. Równierz można zauważyć że ludzie wyżucają na góże gruz. jest tego pełno, dalej na drodze obok lasku i nie ma jak przejść. Chociaż jeszcze 2 lata temu był tam na górze znak i szlaban informujący o z! akazie wyżucania tam gruzu. Czy można prosić o częstrzy patrol Straży Miejskiej? I czy można prosić o numer bezpośredni na Straż Miejską?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani,

Droga dojazdowa na teren Zimnego Dworu wyłączona jest z ruchu pojazdów za wyjątkiem wjazdu właścicieli gruntów
położnych bezpośrednio przy tej drodze. Sam teren Zimnego Dworu stanowi własność osoby prywatnej, zatem właściciel
zobowiązany jest do utrzymania czystości na tym terenie. Ponadto informuję, że właściciel nie zgłosił żadnej interwencji
do Straży Miejskiej dotyczącej zanieczyszczania jego terenu. Droga dojazdowa będzie częściej kontrolowana przez strażników miejskich. 

W przypadku nieobecności patrolu straży miejskiej proszę o zgłoszenie interwencji pod nr tel. 606 63 75 42.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 941:  Imię/NICK: Mieszkaniec

Czy jest możliwośc aby na dni Świebodzic mozna by było sprowadzic
jakiegoś rapera np. Pih?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Mieszkańcu,

Występ rapera o pseudonimie Pih nie jest przewidziany podczas Dni Świebodzic ze względu na wulgarne teksty, które występują w utworach. Podczas ustalenia programu wezmę jednak pod uwagę możliwość wystąpienia innego wokalisty prezentującego muzykę rap.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 940:  Imię/NICK: Beata Ślipek,

Mam pytanie ...Podobno man uchwalil jakąś ustawe o opłate za postawienie pomnika na naszy cmentarzu...Moim zdaniem to jest bardzo chore poniewaz my dbamy o czystość i ład i porządek zeby ten cmentarz wyglądal a tu taka oplta za to tylko że chcę postawić pomnik...CZy zawszystko musimy placić nawet zato?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Beato,

Opłata za postawienie nagrobka pobierana jest w naszym mieście od kilkudziesięciu lat. Nie jest to zatem nic nowego. Pewnie Pani zdziwienie wynika z faktu, że dotychczas nie wykonywała Pani takich czynności. Sytuacja podobnie przedstawia się w innych gminach.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 939:  Imię/NICK: mariusz

Panie Burmistrzu Mam pytanie : czy na płycie głównej w Rynku przed wejściem do Ratusza , Herb miasta będzie zmieniony na NOWY HERB ? POZDRAWIAM MIŁOŚNIK ŚWIEBODZIC
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Mariuszu,

Herb miasta znajdujący się na płycie głównej Rynku nie będzie zmieniony.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 938:  Imię/NICK: Młoda25

Witam
Czemu ostatnio system powiadamiania sms nie działa??Otóż o zmianach pogodowych dostaje ostrzeżenia tylko ze Świdnicy a ze Świebodzic tylko o wydarzeniach kulturalnych -które szczerze nie zawsze Mnie interesują i na które niestety nie mam czasu....a o beczkowozach i zmianach
pogodowych cisza...to awaria czy oszczędność w naszym mieście??
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani,

System powiadamiania SMS działa prawidłowo. Jeżeli tylko otrzymamy informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawiskach pogodowych, to informacja taka niezwłocznie zostaje przekazana do użytkowników systemu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 937:  Imię/NICK: Krzyś

Panie Burmistrzu, temat ten już był wielokrotnie poruszany, nic to nie dało, Pan ciągle odpowiada tak samo, chodzi mi o MONITORING na parkingach przy obwodnicy os. piastowkiego i o WZMOŻONE PATROLE POLICJI w godzinach nocnych. Patroli jak nie było tak nie ma, chyba, że uważa Pan iż jeden patrol raz na kilka h jest tym wzmożonym. NOTORYCZNIE na parkingu przy ul. Piasta 20 (koło poczty) huligani kradną kołpaki, emblematy, nawet LUSTERKA!!!! nie ma miesiąca bez takich nieprzyjemnych przygód. Czy uważa Pan, że przyjemnie jest codziennie wychodzić rano do auta i się zastanawiać co tym razem ukradli?... Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Krzysztofie,

Jak wynika z rozmowy, którą przeprowadziłem z Komendantem Komisariatu Policji w Świebodzicach nie ma odnotowanych zdarzeń dotyczących kradzieży z samochodów zaparkowanych na parkingu przy ul. Piasta. Dlatego też, jeżeli do takich zdarzeń dochodzi proszę o informowanie policji pod bezpłatnym numerem telefonu 112, 997 lub o osobiste stawienie się na komisariacie i złożenie takowego zawiadomienia. Komisariat czynny jest 24 h na dobę. Miejsce wskazane w mailu należy do Spółdzielni Mieszkaniowej i tam proszę poruszyć problem braku monitoringu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 936:  Imię/NICK: 

Panie Burmistrzu maje pytanie jest nastepujace gdzie w naszym miescie jest policja???Co oni robią w nocy?Pytanie to nasunelo mi sie po zdazeniu z wczorajszej nocy tj,20,08,2012 Po godzinie 22 w centrum miasta pod jednym ze sklepów monopolowych grupa Cyganow bila jakiegos mężczezne.Chcąc zapobiec jakiejs tragedi zadzwonilem na policje i wie pan co uslyszalem ze jest tylko JEDEN PATROL i postaraja sie przyjechac jak bedzie taka mozliwosc!!!Przeciez to jakis ABSURD!!!Na takie miasto jeden nocny patrol policji BRAWO.Dodam że pobity czlowiek lezał dluższa chwile nieprzytomny na chodniku a policja przyjechala po jakis 20 minutach!!!A gdyby potrzebna byla w tym czasie pomoc i te 20 minut decydowaloby o zyciu tego mezczyzny co wtedy???Wogóle wydaje mi się ze temat Cyganoww naszym mieście jest tematem bardzo "delikatnym"i zarówno policja jak i straż miejska nie chcą zabardzo "interweniowac"w cyganskie sprawy?Dlaczego tak jest?Cygan moze pic bezkarnie alkohol w centrum Rynku p od samym ratuszem(od czego jest tam ten monitoring)cygan moze spac pijany na lawce pod ratuszem i nikt nic z tym nie robi.Dlaczego.Myśle że to idealny temat do jakiejś gazety... Mam nadzieje ze doczekam sie odpowiedzi panie Burmistrzu-choc wiem ze z regoly nie jest pan skory do udzielanie odpowiedzi na "trudniejsze i niewygodne"pytanie. Pozdrawiam serdecznie i dziękuje za poswiecony mi czas.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Bardzo dziękuję za otrzymanego maila. Jestem mile zaskoczony, że są mieszkańcy naszego miasta, którym krzywda drugiego człowieka nie jest obojętna. Opisana przez Pana sytuacja jest bardzo niepokojąca z uwagi na fakt, iż działo się to w centrum naszego miasta. Niepokoi mnie jednak dalsze Pana zachowanie. Pomimo tego iż, jak to jest opisane w treści maila, pobita osoba leżała na chodniku nie powiadomił Pan pogotowia ratunkowego, lub sam nie udzielił pomocy. Jak sprawdziłem, interwencja ta jest odnotowana na policji. Funkcjonariusze udali się we wskazane przez Pana miejsce w najkrótszym, jak to było możliwie, czasie. Szkoda, że nie ujawnił się Pan, gdy patrol przyjechał na miejsce i nie wskazał miejsca przestępstwa. Policjanci do dnia dzisiejszego nie otrzymali żadnej innej informacji, niż ta od Pana, i dlatego też trudno jest ocenić całą sytuację. Dziękuję za przesłaną wiadomość. W ramach przekazanych środków finansowych z budżetu miasta na służby ponadnormatywne, zostaną skierowani funkcjonariusze do pełnienia służby w centrum miasta.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 935:  Imię/NICK: Mieszkaniec Świebodzic...

Bardzo proszę ponownie o umieszczenie regulaminu dotyczącego konkursu plastycznego "Ratusz w różnej formie" w formie ogólnodostępnej na stronie Świebodzic gdyż mam problem z otworzeniem pliku dotyczącego wyżej wymienionego konkursu plastycznego.
Pozdrawiam serdecznie
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Regulamin konkursu plastycznego, pn. "Ratusz w różnej formie", który dostępny jest na stronie internetowej miasta, został zapisany w uniwersalnym dla większości komputerów formacie ".doc", właśnie dlatego, aby problemów nie stwarzało jego otwieranie. Jednakże, w sytuacji, gdy plik zawierający regulamin z różnych przyczyn nie chce się uruchomić, zapraszam Pana do Wydziału Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej, ul. Świdnicka 7, pok. nr 3, gdzie otrzyma Pan papierową wersję regulaminu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 934:  Imię/NICK: Pawel

Panie burmistrzu czy ostatni huczny pogrzeb cyganski odbyl sie na koszt miasta? I czy Osrodek Pomocy ewentualnie ratusz finansowal ten skromny pomniczek a czarnego marmuru przy ul.Walbrzyskiej? Zapewne tak... bo to taka biedna nacja i zadnych srodkow do zycia przeciez nie maja.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Pawle,

Pogrzeb mieszkańca Świebodzic pochodzenia romskiego nie odbył się na koszt miasta. Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach, ani żadna inna instytucja miejska nie finansują kosztów pomników i nagrobków. 

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 933:  Imię/NICK: WALDEMAR

WODA JEST NADAL BRUDNA. CO DALEJ Z TYM PROBLEMEM?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Waldemarze,

Woda nie jest brudna. Posiada niestety rdzawą barwę ze względu na zwiększoną zawartość manganu. W związku z tym, w dalszym ciągu płukane są sieci miejskie, co spowodowało znaczącą poprawę sytuacji. Świadczą o tym wyniki badań barwy oraz mętności wykazujące, że zmalały one o ponad połowę. We wtorek poznamy kolejną ocenę sytuacji przez Sanepid.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 932:  Imię/NICK: Natalia i Małgosia

Drogi Panie Burmistrzu. Mamy pytanie co do kina "Pod gwiazdami" czy takie coś możliwe jest jeszcze w te wakacje? Jeśli tak to bardzo o to prosimy ponieważ to będzie dobrze spędzony czas z rodziną i przyjaciółmi. Prosimy o szybką odpowiedź i szybkie zaczęcie budowy skate parku w naszym jakże wspaniałym i urodziwym mieście. Dziękujemy i pozdrawiamy :)
  
ODPOWIEDŹ
Szanowne Panie,

Miejski Dom Kultury nie planuje seansów wakacyjnego "Kina pod gwiazdami".

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 931:  Imię/NICK: Mangan

Witam Panie Burmistrzu,czytając Pańskie odpowiedzi na temat czystości wody i jej składu zauważyłam pewną nieścisłość.Mianowicie,podaje Pan,że woda nie jest skażona tylko występuje w niej zwiększona ilość pierwiastka o nazwie MANGAN i woda jest zdatna do picia.W/g encyklopedii: Minimalne, dzienne spożycie manganu powinno wynosić ok. 1 mg. W dużych ilościach sole manganu są toksyczne. Nadmiar może również sprzyjać rozwojowi demencji, schizofrenii oraz pogłębiać chorobę Parkinsona.
  
ODPOWIEDŹ
Oto odpowiedz udzielona na to pytanie przez Prezesa ZWiK

Szanowny Panie,

W związku z Pana pytaniem, do złożenia w tej sprawie wyjaśnień został wezwany Prezes Związku Wodociągów i Kanalizacji. Oto odpowiedź:

"W podanej informacji nie ma nieścisłości. Zawartość manganu w naszej wodzie, zgodnie z informacją zamieszczoną przez wodociągi, wynosi pomiędzy 0,125 mg - 0,162 mg na litr. Tak więc, aby pokryć minimalne, jak Pan słusznie zauważa, zapotrzebowanie należałoby spożyć ok. 6 litrów tej wody, a dzienne zapotrzebowanie człowieka na wodę szacuje się między 2 a 3 litry. Przyjmuje się, że szkodliwe w sposób, który Pan opisuje, mogą być dawki manganu powyżej 10 mg na dobę, czyli ok. 50-krotnie większe.

Piotr Zalewski
Prezes ZWiK"

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 930:  Imię/NICK: del

proszę o szczere wyjaśnienie remontu basenu. kto normalny w miesiącach letnich remontuje basen? jeżeli chodzi o przebieralnie to są takie mobilne do ustawienia na jakiś czas, toalety toy toye, i prosze nie mówić że nie spełniają standartów -wystarczy pojechać do dobremierza i zobaczyć basen który niczym nie różni się od naszego -chyba że w dobromierzu obowiązują inne standarty----oczywiście dobromierz skorzystał z okazji i podniósł ceny biletów
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani/Szanowny Panie,

Wielokrotnie było wyjaśniane, że przyczyną wyłączenia z użytkowania kąpieliska przy ul. Rekreacyjnej był przede wszystkim stan techniczny stacji filtrów. Jej dalsze użytkowanie było niemożliwe ze względu na stopień zużycia, a kapitalny remont nieopłacalny. Przebieralnie i toalety już kilka lat temu zastąpione były kontenerowymi i z naszej strony nikt nigdy nie twierdził, że nie spełniają one jakichś standardów. Obiekt corocznie dopuszczany był do użytkowania przez służby sanitarne. W tym roku nie mogliśmy liczyć na takie dopuszczenie, gdyż bez sprawnej stacji filtrów nie byliśmy w stanie zagwarantować utrzymania wymaganych parametrów wody basenowej, a to wykluczało możliwość udostępnienia kąpieliska do użytku publicznego.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 929:  Imię/NICK: 

Panie Burmistrzu dlaczego w naszym mieście kilka sklepów monopolowych jest otwartych po godzinie 22? Dlaczego miastowydało zgode na hadnel"nocny" Mieszkam w okolicy jednego z takich sklepów i nie jestem zadowolony z takiego rozwiązania.Czy istnieje jakaś możliwośc żeby było tak jak kiedyś czyli żeby sklep był zamykany o godzinie 22??? Dziękuje i licze na szybką odpowiedź
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Godziny otwarcia placówek handlowych i usługowych zostały określone uchwałą Rady Miejskiej XII/50/2011 z dnia 21 czerwca 2011 r. Jest to odpowiedź na oczekiwanie społeczne oraz dostosowanie do powszechnych przepisów takich, jak ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Alkohol również poprzednio był w tych godzinach powszechnie dostępny, np. na stacjach benzynowych. Nie wydaje się więc, by takie ograniczenie było uzasadnione. Nie należy bowiem preferować żadnego podmiotu, a wszystkich przedsiębiorców traktować sprawiedliwie.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 928:  Imię/NICK: Mieszkanka.

Mamy brudną wodę, to dlaczego płacimy za nią tak dużo. ? Z powodu tak brudnej wody powinniśmy płacić chociaż z 20% mniej. I może parę beczkowozów też wysłać na miasto ? Gdy ktoś ma noworodka ma go kąpać w takiej wodzie. ? Proszę o odpowiedź.
  
ODPOWIEDŹ
 Szanowna Pani,

Od wielu dni informujemy o możliwości uzyskania obniżki cen wody składając odpowiedni wniosek w ZWiK. Wzór wniosku jest dostępny zarówno na stronie miejskiej, jak i stronie internetowej ZWiK. Na tej stronie również znajdują się wszystkie informacje dotyczące jakości wody, jak i możliwości zgłoszenia potrzeby dowiezienia wody beczkowozem we wskazane miejsce.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 927:  Imię/NICK: robert

Czy na portalu miejskim mozna sledzic przetargi.Jesli tak to pod jaka zakładka.Szukałem w różnych zakladkach i nie mogę znaleść.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Robercie,

Jeżeli pyta Pan o możliwość kupienia czegoś od miasta, np. lokalu lub gruntu, to taką informację znajdzie Pan w ogłoszeniach na stronie Biuletynu Informacji Publicznej miasta Świebodzice w zakładce "Przetargi". Natomiast jeżeli Pana zainteresowanie dotyczy udziału w realizacji inwestycji czy świadczenia jakiegoś rodzaju usług, to takie ogłoszenia znajdują się na stronie BIP miasta w zakładce "Zamówienia publiczne".

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 926:  Imię/NICK: MIESZKANIEC

Szanowny Panie Burmistrzu.!
Mam pytanie w sprawie Dni Swiebodzic organizowanych wprzyszłych latach.
Czy byłaby możliwosc, aby załatwił Pan koncert hiphop'owców np.:Chada, Pih, Tałi.. itp. bardzo prosze o odpowiedż, bo w tym roku dni Świebodzic były naprawde udane dzięki zespołowi NDK i Mesjah:)
POZDRAWIAM
Z wyrazami szacunku
Mieszkaniec Świebodzic
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Wszystkie propozycje zgłaszane przez mieszkańców są szczegółowo rozpatrywane przy organizacji kolejnych edycji Dni Świebodzic. Zgłoszone przez Pana zespoły także zostaną wzięte pod uwagę, tym bardziej, iż tegoroczna oferta Dni Świebodzic skierowana do młodszych mieszkańców spotkała się z uznaniem i zainteresowaniem.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 925:  Imię/NICK: Jerzy

żółta woda po kilku interwencjach telefonicznych nadal brudna leci z kranu pan przez telefon mówił ze przeczyszcza na ulicy jakaś rurę do dzis nie było widać nikogo a woda nadal brudna Ulica Mickiewicza. 2 pytanie czy my za te lulkę co leci w kranach będziemy płacić jak normalnie czy może coś z tym się zrobi
  
ODPOWIEDŹ
 Szanowny Panie Jerzy,

Szczegóły dotyczące bonifikat z tytułu pogorszonej jakości wody znajdzie Pan na stronie internetowej wodociągów - www.zwik.swiebodzice.pl

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 924:  Imię/NICK: Natalia

Chciałam się dowiedzieć dlaczego zmienili nam trenera bez naszej wiedzy? Jestem zawodniczką MKS VICTORIA Świebodzice -piłka ręczna. Czy to ma sens?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Natalio,

Miejski Klub Sportowy VICTORIA jest stowarzyszeniem i o jego działaniach suwerennie decydują jego władze. Niedawno klub zmienił skład zarządu. Uważam, że to właśnie z tym gremium należy poruszać takie sprawy. Mam nadzieję, że nie oczekuje Pani, by Burmistrz wpływał na niezależne stowarzyszenie. Sprawowany przeze mnie urząd i moje osobiste przekonania każą mi szanować i chronić demokratyczne wartości jakie wyraża niezależność stowarzyszeń. Wierzę, że szczera rozmowa z władzami klubu przyniesie oczekiwane przez zawodników rozwiązanie problemu o jakim Pani pisze. 

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 923:  Imię/NICK: Teresa

prosze o  informacje jaki dlaczego w prywatnych budynkach placi sie za wywozsmieci za ilosc osob zameldowanyzch a nie za  ilosc wywiezionych odpowiedzw Zakladzie komunalnym otrzmala ze radni
podjeli taka a nie inna uchwale a moim zdaniem  powinno sie placic za ilosc wywiezionych smieci a nie za  ludzi sa kubl i wiadomo ile zostanie wywiezionych dzb za odpowiedz
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Tereso,

Rada Miejska w Świebodzicach podejmując uchwałę (nr LVIII/416/06 z dnia 31.07.2006 r. Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Świebodzice) określiła ilość odpadów produkowanych przez mieszkańca na rok (rozdział III §6 ust. 4 pkt 1). Wg uchwały „mieszkaniec rocznie zbiera 2,16 m3 odpadów( ...)”, co daje 0,18 m3 miesięcznie na jednego mieszkańca. Ponadto znowelizowana ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada obowiązek naliczania opłat za gospodarkę odpadami od ilości osób zamieszkałych w danym lokalu lub od ilości zużytej wody bądź od powierzchni lokalu. Pod koniec bieżącego roku Rada Miejska dokona wyboru metody naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Z uwagi na bardzo duże zaniżanie przez mieszkańców deklarowanej ilości odpadów, powstałych na danej nieruchomości, ustawodawca nie przewidział takiego sposobu naliczania opłat – z czym w pełni należy się zgodzić. Odpady z domków jednorodzinnych wędrowały do zbiorczych kontenerów na osiedlach, do lasów i rzek lub były spalane w piecach. W budynkach wielorodzinnych (mimo zawyżonej pojemności kontenera na odpady)kontenery, pojemniki były przepełnione. W chwili obecnej (przy naliczaniu opłaty od mieszkańca) wyżej wymienione zjawiska praktycznie nie występują, a Zakład Gospodarki Komunalnej odbiera każdą ilość odpadów komunalnych powstałą w danym lokalu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 922:  Imię/NICK: Nastolatek

Szanowny Panie Burmistrzu mam pytanie czy budowany od wielu lat budynek
na przeciwko Śnieżki właściciele kiedyś wykończą. Ponieważ wydaje mi się
że psuje on wizerunek naszego miasta.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Obiekt, o który Pan pyta jest własnością prywatną. Z ostatnich rozmów z inwestorem wynika, że inwestycję tą przejmują dzieci właścicieli i zakończą inwestycję do 2015 r.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 921:  Imię/NICK: Teresa

Panie Burmistrzu  czy mozna przekształcić działkę objetą podatkiem
rolnym na  działke objętą podatkiem od nieruchomości, jeżeli  sto na
niej słupo wysokiego napięcia  i nie możliwości  budowu domu. PILNE
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Tereso,

Podatkiem rolnym objęte są tereny ujęte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, jako użytki rolne bądź tereny wykorzystywane aktualnie i zagospodarowane na tereny upraw rolniczych (o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego). Fakt, że na takiej działce rolnej znajduje się słup wysokiego napięcia nie daje podstaw do obciążenia tego areału podatkiem od nieruchomości.
Podatkiem od nieruchomości są objęte tereny, które są w miejscowym planie oraz faktycznie wykorzystywane są na cele inne niż rolnicze.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 920:  Imię/NICK: Mieszkaniec

Witam, czy bylaby możliwość odremontowania starej Victory na Cierniach?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Boisko piłkarskie na Cierniach jest na bieżąco utrzymywane przez OSiR, w stanie pozwalającym na jego użytkowanie. Zakres prac ogranicza się tam jednak do usuwania uszkodzeń wynikających ze zużycia poszczególnych elementów lub będących skutkiem aktów wandalizmu oraz do pielęgnacji nawierzchni trawiastej. Ze względu na konieczność dokończenia inwestycji na stadionie przy ul. Sportowej, który jest obecnie głównym obiektem piłkarskim w mieście oraz rozpoczęte prace na terenie Kompleksu Sportowego przy ul. Rekreacyjnej nie są planowane żadne poważniejsze
remonty na obiekcie w Cierniach.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 919:  Imię/NICK: Krystian

jeśli chodzi o kolor wody to przy ul. Jeleniogórskiej są to klatki od nr. 18 do 28, przy ul. Mieszka starego klatki 23-27 oraz na Os. Sudeckim blok nr 2.  Wiem również że żółta woda występuje min. na basenie, ul. Księcia Bolka oraz B. Chrobrego.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Krystianie,
W związku z licznymi pytaniami Prezes Związku wodociągów i Kanalizacji został wezwany do złożenia w tej  sprawie wyjaśnień. Oto odpowiedź przygotowana przez władze ZWiK:

„Dziękuję za podanie adresów. Mamy informację z basenu, że dzisiaj (tzn. w poniedziałek, 13.08.2012 r.) stan wody na basenie bardzo się poprawił. Pozostałe adresy zostaną dzisiaj  zbadane przez ZWiK.

Piotr Zalewski
Prezes ZWiK”

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 918:  Imię/NICK: WALDEMAR

chciałem zapytac ile jeszcze będziemy mieli w kranach żółta, zielona albo bruntakna wode która cuchnie? awaria miała byc naprawiona do piatku, czyli dzis. 10.08.br. niestety woda jak yła brudna tak jest. nic sie nie zmieniło, akurat ja mieszkam w rejonie rynku. Wodociągi podnosza opłaty za wode i ścieki, a ja sie pyam za co mamy płacic? za brudna wode? Opłaty szybko potraficie podnosic, ale zrobic od siebie to już trudniejsza i długotrwala praca... Wiem, ze burmistrz nawet nie czyta tych pytan, prawdopodobnie w ogole nie ma go w świebodzicach i nie musi sie martwic jaka wode maja mieszkanvcy chcoiazby do picia. on zapwne ma czysta.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Waldemarze,

W związku z licznymi pytaniami Prezes Związku Wodociągów i Kanalizacji został wezwany do złożenia w tej sprawie wyjaśnień. Oto odpowiedź przygotowana przez władze ZWiK:

„Woda ta nie jest brudna, ale posiada zbyt dużą ilość manganu, co powoduje jej zabarwienie i metaliczny zapach. Niestety są to skutki spowodowane awarią, która miała miejsce na głównym rurociągu zasilającym miasto. W jej efekcie rurociąg przez 5 dni stał bez wody, co spowodowało, że osadzony na jego ścianach mangan utlenił się i w momencie ponownego uruchomienia dostał się do wody. Ponieważ jest to 8 kilometrowy rurociąg o średnicy prawie 1 metra, wypłukiwanie z niego manganu trwało właściwie do ubiegłego wtorku. W dalszym ciągu płukane są sieci miejskie, co od dziś spowodowało, w naszej ocenie znaczącą poprawę sytuacji. Niestety całkowite usunięcie manganu wymaga nie tylko mechanicznego płukania, ale także zmiany technologii uzdatniania wody dlatego  w międzyczasie została ona opracowana co  spowoduje, całkowite odbarwienie wody i poprawę zapachu. Prosimy o cierpliwość, gdyż jej zastosowanie wymaga jeszcze ok. 2 tygodni ze względu na to, że wymagana jest zgoda Sanepidu na jej zastosowanie, a także montaż urządzeń. Informację na temat obniżenia opłat za wodę z tego tytułu znajdzie Pan na stronie www.zwik.swiebodzice.pl

Piotr Zalewski
Prezes ZWiK”

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 917:  Imię/NICK: Świebodziczanin

Witam Pani Burmistrzu !!!
Jestem mieszkańcem Oś.Sudeckiego. Chciał bym się dowiedzieć czy zostanie zamontowany monitoring wraz z nadzorem nad nim przy boisku ??Pytam ponieważ od pewnego czasu cyganie zaczęli przychodzić na to boisko i od tamtego czasu mój syn boi się wyjść na boisko !!! Chciał bym jeszcze się dowiedzieć gdzie jest policja ?? Po dzisiejszym dniu mój syn powiedział że już nigdy więcej nie pójdzie widział jak jeden z cyganów sikał na środku boiska !!
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Boisko na Osiedlu Sudeckim zostało wybudowane i przekazane do użytkowania jako obiekt otwarty i ogólnodostępny. Ma ono służyć wszystkim chętnym do aktywnego spędzania wolnego czasu. Inaczej, niż np. na "Orliku", nie przewiduje się tam angażowania animatorów, czy jakiegokolwiek limitowania dostępu. Dlatego od samych użytkowników zależy, jak będą wykorzystywane te boiska, które są elementem przestrzeni publicznej i na których obowiązują takie same zasady, jak w każdym innym miejscu publicznym. Nie jest możliwe (ani chyba też właściwe) monitorowanie i nadzorowanie wszystkich i wszędzie. Nie da się też wszędzie ustawić 24 godzinnych patroli policji czy straży miejskiej. Jeżeli zdarzają się przypadki chuligaństwa czy wandalizmu należy na nie stosownie reagować. Dotyczy to każdego z nas, bo tylko właściwa postawa i brak przyzwolenia na łamanie prawa może spowodować eliminowanie takich zachowań w naszym wspólnym środowisku.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 916:  Imię/NICK: Mikołaj

Szanowny Panie Burmistrzu. W związku ze zmianą telefonu utraciłem mozliwość otrzymywania sms-ów z komunikatami Urzędu Miasta. Bardzo proszę o przypomnienie numeru pod którym można zamówić takie powiadomienia. Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Mikołaju,

W celu zarejestrowania się w systemie Samorządowego Informatora SMS należy wysłać wiadomość tekstową o treści Tak.dsw02 na numer 661 000 112. Opłata za wysłanie wiadomości rejestracyjnej jest zgodna z Pana planem taryfowym, a dalsze korzystanie z systemu darmowe.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 915:  Imię/NICK: Krzysiek

Taka mała sugestia dla Wydziału Promocji Miasta. Kiedyś gościłem u siebie znajomego z Kanady, otrzymałem od niego taki fajny pakiecik promujący jego miasto: znaczki z herbem miasta wpinane w
klapę marynarki, mini flagę miasta, lokalną monetę i naklejki na szybę samochodową oraz materiały promocyjne. Takie pakiety dostepne są tam za darmo dla zainteresowanych. Może i u nas warto by pomyśleć o podobnej promocji miasta ??
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Krzysztofie,

Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Świebodzicach posiada takiego rodzaju materiały, które służyć mają promocji miasta. Jednakże ze względu na ograniczone środki finansowe nie mamy możliwości przekazywać tych materiałów wszystkim zainteresowanym osobom.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 914:  Imię/NICK: Adam

Gdzie zaproponowałby Pan spędzenie miłego czasu z rodziną lub spaceru w Świebodzicach? Może w okolicach Stawu Warszawianka?...
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Adamie,

Musi Pan wiedzieć, że Warszawianka nie należy do Gminy Świebodzice tylko do Polskiego Związku Wędkarskiego. Gmina może tylko wysłać swoje służby na ten teren do częstszych kontroli ewentualnie służby sprzątające. My bardzo żałujemy, że teren nie jest gminny i nie możemy go tak zagospodarować jakbyśmy sobie tego życzyli.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 913:  Imię/NICK: Mieszkanka

Witam, pytanie dotyczy placu zabaw dla dzieci na Wilczej Górze.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani,
Tak, rozważamy urządzenie placu zabaw dla dzieci na Wilczej Górze. Jest to planowana inwestycja.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 912:  Imię/NICK: Katarzyna

Szanowny Panie Burmistrzu, mam do Pana pytanie, czy na placu naprzeciwko Śniezki mógłby powstac Plac Zabaw dla dzieci.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Katarzyno,
Naturalnie, może powstać i powstanie plac zabaw dla dzieci ze skwerkiem i ławkami dla opiekunów. Ważna jest jeszcze kwestia ogrodzenia i przygotowania projektu, ponieważ plac byłby blisko drogi.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 911:  Imię/NICK: Kamila D.

Witam Panie Burmistrzu,

Ja mam pytanie do Pana w sprawie dyżurów nocnych w naszych świebodzickich aptekach. To jest nie do przyjęcia ,żeby w tak małym mieście było kilkanaście aptek , a żadna z nich nie pełniła dyżurów nocnych po godzinie 22. Mam małe dziecko i pewnego razu potrzebowałam pilnie kupić antybiotyk porą nocną . Mąż musiał udać się po niego do Świdnicy. Trwało to dość długo zanim pojedzie po niego i wróci z powrotem. Nie rozumiem po co nam tyle aptek konkurujących ze sobą w ciągu dnia, skoro w nocy nie ma szans na zakup leku na prawdę czasami w sytuacjach bardzo pilnych. A co ma zrobić osoba, która nie ma samochodu i nie ma jak się dostać do innego miasta po 22? Zważając na to ,że nie każdego stać na taxi ... Będę wdzięczna za pozytywne rozpatrzenie mojej uwagi.Pozdrawiam.

 
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Kamilo,

Godziny otwarcia aptek są ustalane uchwałą Rady Powiatu. Zamiar zmiany godzin otwarcia aptek i zniesienie dyżurów został przeze mnie negatywnie oceniony. Nie przyniosło to jednak rezultatu. Aptekarze nie są zainteresowani pracą w nocy, a Powiat nie posiada instrumentów, by taką pracę wyegzekwować. Pani uwaga zostanie przekazana do Starosty Świdnickiego, jako właściwego w sprawie.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 910:  Imię/NICK: Andrzej

chciałem się zapytać czy jest połączenie bezpośrednie komunikacji miejskiej ze Świebodzic do SSE w Wałbrzychu typu do Toyoty...? dziękuję pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ

Szanowny Panie Andrzeju,

Linia 39, obsługiwana przez P.H.U. Radosław Matuszak, stanowi bezpośrednie połączenie Świebodzic z Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Według informacji posiadanych przez tutejszy Urząd (aktualizacja rozkładów jazdy należy do obowiązków przewoźnika) pojazdy obsługujące linię
odjeżdżają z przystanku na ul. Wolności o godzinach 5:16, 13:21, 21:21.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 909:  Imię/NICK: Damian

Dlaczego na podwórku przy ulicy Żeromskiego 23/21/19/17 nie działa lampa chociaż była naprawiana ? Serdecznie pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Damianie,

Lampa umieszczona jest na ścianie budynku przy ul. Żeromskiego 25 i zasilana jest z wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku. Nie jest więc elementem oświetlenia ulicznego ul. Żeromskiego, za którego prawidłowe funkcjonowanie odpowiedzialna jest Gmina. Naprawą lampy powinien zająć się zarządca budynku przy ul. Żeromskiego 25, tj. Prefekt sp. z o.o.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 908:  Imię/NICK: świebodziczanka

Dzień dobry Panie burmistrzu,proszę mi odpowiedzieć czy park miejski w naszym mieście musi być tak oświetlony?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani,

Istotnym elementem zakończonej w ubiegłym roku rewitalizacji parku miejskiego była przebudowa jego oświetlenia. Oświetlenie zostało zaprojektowane w sposób zapewniający natężenie oświetlenia zgodne z normami technicznymi i wymogami skutecznego działania kamer monitoringu, a także podkreślając walory estetyczne zagospodarowania terenu parku. Nowe, energooszczędne oprawy oświetlenia emitują duży strumień świetlny, przy bardzo racjonalnym zużyciu energii elektrycznej.

Układ sterowania oświetlenia parku daje możliwość włączenia całości, 2/3 lub 1/3 wszystkich źródeł światła. W chwili obecnej, w okresie letnim, pełne oświetlenie jest włączone od zapadnięcia zmroku do godziny 23:00, od 23:00 do świtu funkcjonuje 1/3 opraw oświetleniowych. Wraz ze skracaniem się dnia nastąpi zmiana czasu przełączenia oświetlenia na oszczędny tryb pracy.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 907:  Imię/NICK: Krystian

Przy ulicy Jeleniogórskiej, Os Sudeckiego oraz na ul Mieszka Starego woda wciąż jest żółta i śmierdzi glonami, czy mógłby Pan coś z tym wreszcie zrobić? Pisze Pan o wynikach badania wody które rzekomo nie budzą żadnych zastrzeżeń jednak wiele osób mówi panu o tym jak to wygląda w rzeczywistości. Proszę nas nie oszukiwać.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Krystianie,

Informacja na temat jakości wody i powodów jej pogorszenia została zamieszczona na stronie internetowej Urzędu, a także Zakładu Wodociągów. Na stronie ZWiK znajdzie Pan również informację dotyczącą badań wody wykonywanych przez sanepid w zakładce "Jakość wody". Informacja na temat wyników badań jest prawdziwa. Nie wykluczamy jednak, że w obecnej chwili występują lokalnie przypadki występowania wody o zmienionej barwie i zapachu. Osady z sieci mogły przedostać się do instalacji budynkowych. Jednakże, aby temu przeciwdziałać koniecznym jest, aby podał Pan dokładne adresy nieruchomości, w których sytuacja ma miejsce.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 906:  Imię/NICK: DJ

Szanowny Panie Burmistrzu, piszę z prośbą o częstsze kontrole oraz uważane monitorowanie przejścia Prusa-Krasickiego. Pięknie odnowione przejście straszy (butelki po napojach alkoholowych, szkoło oraz nadal pozostawiane potrzeby fizjologiczne ). Takie piękne przejście a jedanak nadal żenujące. Kto ma odpowiadać za taki stan i porządek?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani/Szanowny Panie,

Wszystkie służby miejskie odpowiedzialne za utrzymanie czystości w tej części miasta regularnie sprzątają pozostałości, które niektórzy mieszkańcy nieroztropnie pozostawiają w łączniku. Każdy incydent zaśmiecania zgłaszany jest Straży Miejskiej, która została szczególnie uczulona na baczne monitorowanie terenu przejścia.

W wielu przypadkach zaśmiecanie łącznika, a szczególnie notoryczne załatwianie w nim potrzeb fizjologicznych, ma charakter działania z premedytacją. Takie zachowanie jest naganne i wynika z braku wychowania. Niestety kultury osobistej nie można nikogo nauczyć wbrew jego woli.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 905:  Imię/NICK: Patryk

Panie Burmistrzu czy zostanie kiedykolwiek naprawiona kładka przy ulicu Moniuszki na Pełcznicy przez którą przechodziło się nad rzeką do parku Książańskiego???Po powodzi w 1997 kładka nie została odbudowana do dziś. Mieszkam na Pełcznicy od urodzenia i wiem jak dużo ludzi z naszej
dzielnicy i nie tylko przechodzi teraz po skałach żeby sie dostac do parku i samego Ksiąza.Dziekuje i prosze o odpowiedz.Pozdrawiam.Patryk
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Patryku,
Z uwagi na górski charakter rzeki Pełcznicy (bardzo szybko oraz wysoko podnoszący się poziom rzeki) nie planuje się wykonania nowej kładki przy ul. Mikulicza. Polecam inne szlaki do Parku Książańskiego, które są bardzo dobrze oznaczone przez Wydział Promocji tutejszego Urzędu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 904:  Imię/NICK: Henryk

Nawiązując do pytania 844, ja nie jestem zadowolony z postawienia tego znaku! Po stronie po której można parkować znajduje się piekarnia, pod która muszą stawać samochody, które wcześniej stały w miejscu, gdzie aktualnie jest zakaz zatrzymywania się. W momencie gdy z samego rana
(nawet przed godziną 5. rano) przyjeżdzają dostawcy do piekarni lub nie daj boże tir z mąką, można słyszeć głośne bluzgi i przekleństwa "panów kierowców", że nie mają gdzie stanąć. Również proszę o interwencję i wyjaśnienie dlaczego ten znak się tam niespodziewanie pojawił.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Henryku,

Znak B-36 na ul Krasickiego został umieszczony, na podstawie tymczasowej organizacji ruchu, na okres prowadzenia  robót przy rewitalizacji obszaru ulic Młynarska i Piaskowa. Samochody parkujące po obu stronach ulicy uniemożliwiały ruch pojazdów obsługujących budowę i wyjeżdżających z bazy transportowej przy ul. Młynarskiej.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 903:  Imię/NICK: Małgorzata

Witam Panie Burmistrzu.
Jak wiadomo trwają prace przy modernizacji dworca PKP w Świebodzicach, między innymi jego placu, na którym zatrzymywały się autobusy. Czy mógłby Pan udzielić informacji gdzie na obecną chwilę te autobusy  się zatrzymują?  Serdecznie pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Małgorzato,

Autobusy nadal zatrzymują się na placu przed Dworcem, po jego drugiej stronie (w miejscu nie objętym pracami budowlanymi).

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 902:  Imię/NICK: MrX

Szanowny Panie Burmistrzu,
Wracając jeszcze do tematu jakości dostarczanej wody: pisze Pan, że woda jest badana przez Sanepid i wszystkie jej parametry są pozytywne co oznacza, że woda jest zdatna do użytku. Tak się składa, że jestem chemikiem i z ciekawością przyjrzałbym sie wynikom badań. Czy i gdzie mogę uzyskać rezultaty przeprowadzonych testów? Pozdrawiam MrX
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Wyniki badań znajdzie Pan na stronie www.zwik.swiebodzice.pl  w zakładce "Jakość wody". Ponieważ metodologia, o czym Pan zapewne wie, wymaga co najmniej tygodniowego badania bakteriologii ostanie badanie pochodzi z miesiąca lipca, a badanie z tego tygodnia ukaże się w przyszłym.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 901:  Imię/NICK: wieslawa

szanowny p. Burmistrzu, czy bedzie jeszcze w tym roku konkurs fotograficzny ?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Wiesławo,
Rozważamy możliwość zorganizowania konkursu fotograficznego na wiosnę przyszłego roku.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 900:  Imię/NICK: 

Odpowiedź dotycząca pytania skierowanego przez Mieszkańców budynku z ul. Piłsudskiego 9. W wyniku awarii systemu oryginalna treść pytania została utracona.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowni Państwo,

Przeprowadziłem rozmowę z zarządcą budynku i z otrzymanej informacji wynika, iż odpowiedzi udzielił w tej samej sprawie Miejski Zarząd Nieruchomości w grudniu 2011 r. Stan techniczny nieruchomości znany jest zarówno zarządcy, jak i współwłaścicielom, ponieważ rokrocznie dokonywany jest przegląd budynku przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia budowlane. Budynek, w którym Państwo zamieszkujecie pod względem prawnym jest tzw. "małą wspólnotą mieszkaniową" i decyzje w sprawach remontu podejmują jednogłośnie współwłaściciele nieruchomości. Państwa i moje interesy reprezentuje na zebraniach pełnomocnik Gminy, lub ja osobiście. Przeprowadzenie remontu klatki schodowej zgodnie z Państwa interwencją zawartą w tym piśmie zostało wprowadzone do porządku obrad Wspólnoty mieszkaniowej i w dniu 8 marca 2012 r. współwłaściciele przy udziale pełnomocnika Gminy zdecydowali, iż w pierwszej kolejności zrealizują remont dachu i w następnej kolejności przeprowadzą remont klatki schodowej wraz z pracami towarzyszącymi. Sądzę, iż jest to właściwy tok postępowania pozwalający unikać marnowania środków finansowych. Potrzeby remontowe przy nie inwestowaniu w nieruchomościach w latach minionych są ogromne. Rozumiem Państwa zniecierpliwienie, ale wszystkich elementów naprawy budynku nie można zrealizować w krótkim czasie.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 899:  Imię/NICK: ania

Szanowny Panie Burmistrzu . Ja z takim małym pytankiem . Otóż strona www.swiebodzice.pl została odmieniona na lepszą , ale nie mogę znaleść rozkładu busów np . 31 lub 38 . Na starej stronie była taka możliwość sprawdzenia rozkładu . Tutaj nie mogę tego odnaleść . Czy ten rozkład dalej jest czy w nowej wersji strony naszego miasta już nie ma tego rozkładu .serdecznie pozdrawiam Ania
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Anno,

Rozkłady jazdy autobusów linii prywatnych, w tym busów numer 31 i 38, zostały umieszczone w dziale "Turystyka i promocja", w zakładce "Rozkłady jazdy".

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 898:  Imię/NICK: Beata

Witam Panie Burmistrzu! mam pytanie. Czy jest możliwość założenia monitoringu na ul.Piasta ,gdyż co noc wandale dewastuja nasze auta na parkingach(z aut odrywają tablice rejestracyjne, przebijają opony ,kradną kołpaki,odrywają znaczniki z samochodów i wybijają szyby).W poprzednią noc kontenery ze śmieciami i butelkami były poprzewracane na chodnikach wraz z całą zawartością.Patrole policji i Straż Miejska przejeżdżają, ale,oczywiście wtedy nic się nie dzieje.Pozdrawiam serdecznie mieszkanka ul.Piasta.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Beato,

Policja oraz Straż Miejska zostały powiadomione przeze mnie o zachodzeniu opisanych przez Panią aktów wandalizmu, w związku z czym w tej części Osiedla Piastowskiego patrole będą pojawiać się ze wzmożoną częstotliwością. W kwestii zainstalowania monitoringu wizyjnego proszę o skontaktowanie się ze Spółdzielnią Mieszkaniową, gdyż to właśnie Spółdzielnia odpowiada za kwestie administracyjne i inwestycyjne na terenie Osiedla Piastowskiego.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 897:  Imię/NICK: Ania

Panie Burmistrzu,proszę o to,aby w końcu ktoś zainteresował się młodymi męższczyznami (chłopcami) jeżdżącymi bardzo szybko i niebezpiecznie na motorach po chodnikach na Osiedlu Piastowskim.Mamy wakacje,bardzo dużo dzieci bawiących się na dworze i spacerujących starszych ludzi,a młodzi szaleją.Policja oczywiście przyjeżdża do nas ,tylko takie sytuacje omija z daleka,zawsze gdzie są potrzebni,to ich nie ma.My nie potrzebujemy policjantów w aucie przejeżdżających obok,tylko patroli kontrolujących zachowanie chuliganów.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Anno,

Opisaną przez Panią sytuację zgłosiłem policji, która zwróci baczniejszą uwagę na młodzież poruszającą się, często łamiąc przepisy ruchu drogowego, na motocyklach oraz skuterach po ulicach Osiedla Piastowskiego.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 896:  Imię/NICK: nono

Panie Szanowny!
Kiedy w Świebodzicach wystąpi zespół KAJAH?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani/Szanowny Panie,

W najbliższym czasie nie ma planów zorganizowania w Świebodzicach koncertu Kayah. Jednakże 20 października br., w hali OSiR odbędzie się koncert zespołu Budka Suflera.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 895:  Imię/NICK: R@d

Szanowny Panie Burmistrzu.

Chciałbym się dowiedzieć, jaki jest status prawny (własność) nieruchomości zlokalizowanej przy ul. Ofiar Oświęcimskich (dawny elewator wraz z budynkiem mieszkalnym położonym za nim). Jest to wspaniały przykład budownictwa industrialnego pochodzący z początków ubiegłego wieku. Obecnie straszy on odrapanymi elewacjami, brakiem okien oraz zaniedbanymi podjazdami. Sam elewator jest obecnie pomalowany na szary kolor, jednak warstwa farby łuszczy się, odsłaniając podkład i oryginalny kolor. Całość przedstawia zaniedbany obraz a rewitalizacja tego obiektu pozwoliła by na uatrakcyjnienie tego rejonu miasta. Sam budynek byłby niezłą inwestycja w zasób mieszkaniowy gminy, nie mówiąc o wspaniałym (niegdyś) parku przyległym. Elewator po renowacji również mógłby podnieść wartość lokalizacji. Szkoda patrzeć, na ten niszczejący a piękny kiedy zakątek Pełcznicy.

Z wyrazami szacunku.
Mieszkaniec

  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Zgadzam się, że elewator usytuowany przy ul. Ofiar Oświęcimskich jest naprawdę wartościowym, z punktu widzenia historycznego oraz architektonicznego, obiektem. Niestety budowla, a także przyległy do niej teren są własnością prywatną w związku z czym nie ma możliwości rewitalizacji elewatora. Pozostaje mieć nadzieję, że jego właściciel zatroszczy się o stan budynku.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 894:  Imię/NICK: 

Panie Burmistrzu mieszkam w Rynku i od miesiąca mamy brudną cuchnącą wode w kranach jak długo to jeszcze potrwa??? Wiem że odpowiadał pan juz na podobne pytania i totalna bzdurą jest pisanie o dobrych parametrach wody gdyz po nalaniu jej np do wanny pozostaje na wannie brązowy osad i nikt sobie tego nie wymyślił.Pytam jak gotowac w takiej wodzie???
Dziękuje i oczekuje odpowiedzi i interwencji w tej sprawie
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Aleksandro,

Faktem jest, że opisana przez Panią sytuacja występowała w kilkudziesięciu punktach miasta. Zabarwienie wody nie miało jednakże charakteru ciągłego i nie występowało przez cały miesiąc, ale kilkukrotnie w ciągu miesiąca. Stąd być może rozbieżność pomiędzy Pani oceną, a wynikami badania wody. Są one jednak pozytywne i pozwalają na pobieranie naszej wody. Wodę z Rynku badano 23 lipca i jej parametry były w normie. Obecnie ZWiK monitoruje na bieżąco ponad 20 punktów poboru wody w różnych częściach miasta. Z pobranych w dniu 7 sierpnia próbek wody wynika, że jakość wody stabilizuje się i obecnie jedynym obniżonym, w niewielkim stopniu, jej parametrem jest barwa.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 893:  Imię/NICK: maska58

Witam! Moje pytanie dotyczy parkingu w rynku.Od wielu lat przyjeżdżam do Świebodzic na zakupy jak i wielu innych Wałbrzyszan,i pojawia się problem bo nie ma gdzie zaparkować. Ostatnio kilka razy byłem około godziny 9 i całe parkingi były zajęte,podejrzewam że przez pracowników Urzędu, jeżeli tak to czy nie można by było zorganizować im parkingu np. w pobliskich podwórkach ? Mam nadzieję że zależy Panu i miastu aby jak najwięcej ludzi przyjezdnych odwiedzało miasto i robili w nim zakupy, a miasto naprawdę jest piękne.   Z poważaniem maska58.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

ze względu za zwartą zabudowę miejską oraz historyczny układ urbanistyczny miasta nie ma możliwości wyznaczenia większej liczby miejsc parkingowych wokół centrum Świebodzic. Parkowanie w podwórkach jest również niemożliwe, ze względu na ich wielkość (są zdecydowanie za małe) oraz umiejscowienie w nich komórek gospodarczych.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 892:  Imię/NICK: Adam

Panie Burmistrzu... mam pytanie z czego zrobione sa 2 kamery i dwa
slupy w okolicach ul.Krasickiego ze kosztowaly az ponad 60tys zl? Z
ciekawości poprzegladalem sobie oferty roznych firm montujacych i sprzedajacych
tego typu urzadzenia i za 7tys mozna juz kupic bardzo profesjonalna
kamere obrotowa,   koszt slupa to ok 1500 zl... wiec jakby nie liczyc
urzadzenia wychodza cos ok 17 tys... no liczmy 20 tys.... rozumiem
ze Az 40 poszlo na tzw robocizne?????
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Adamie,

Wykonanie monitoringu łącznika między ul. Prusa i Krasickiego, w systemiezaprojektuj i wybuduj, obejmowało swoim zakresem:

 • opracowanie koncepcji monitoringu,
 • wykonanie dokumentacji projektowej (projekt budowlany i wykonawczy),
 • dopełnienie formalności umożliwiających rozpoczęcie i zakończenie robót budowlanych (uzyskanie warunków technicznych przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, pozwolenia na budowę, zgłoszenie zakończenia robót,
  itp.), 
 • dostawę i montaż sprzętu, wykonanie instalacji (szafka pomiarowo- zabezpieczeniowa, instalacje elektryczne i sieć LAN, dwie kamery szybkoobrotowe PAL, słup dla montażu kamery, wysięgniki urządzeń nadawczo-odbiorczych na wieży ratusza i ścianie budynku ul. Prusa 14 wraz z niezbędną infrastrukturą, transmitery, zasilacze buforowe, rejestrator),
 • oprogramowanie serwera,
 • kompleksowe uruchomienie systemu i szkolenie personelu. 

Koszty realizacji całego zadania to więc nie tylko koszty zakupu i montażu urządzeń .

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 891:  Imię/NICK: mieszkaniec

Dlaczego cyganie nie chcą asymilować się ze społeczeństwem?
Wiem, że Pan panie burmistrzu, jest  osobą bardzo tolerancyjną i szanuję to, chociaż nie popieram.
Nie miałem okazji poznać cygana od dobrej strony. A Pan? Ci których  widziałem to najczęśćiej osoby brudne, żebrające, grające na harmonii w tramwajach, szturchające o "złotówkę i papierosa", nie potrafiące dostosować sie do ogólnie przyjętych norm na danym terenie. Ostatnio byłem świadkiem, jak cygan zapalił papierosa w lokalu. Poproszony o jego zgaszenie odebrał to jak atak na tle rasowym, posługując się przy tym bluzgami nie do opisania.
Czy według Pana takie zachowanie, które nie jest rzadkością, mieści się w zakresie ogólnie przyjętych norm? 
Autora pytania nr. 881 potraktował Pan w sposób lekceważący. Nie uważa Pan, że odp. w stylu "wcześniej już wypowiadałem się na ten temat", jest ze względu na rangę opisanej kwestii niewystarczająca?
Bardzo proszę Pana o bardzo poważne potraktowanie tego problemu, zanim może  dojść do eskalacji przemocy na tle rasowym. Jestem ciekaw czy upora się Pan z tym problemem. Pozdrawiam.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,
Asymilacja trwa latami i jest to długofalowy proces społeczny. Żadną decyzją, ani działaniem urzędniczym nie można nikogo do niej zmusić. Będziemy nadal popierać wszelkie działania zmierzające do poprawy stosunków polsko-romskich, ale wiele zależy od samych społeczności, a nie działania władz.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 890:  Imię/NICK: radek

Witam panie Burmistrzu juz kiedys pytalem o to ale nie uzyskalem
odpowiedzi wiec pytam ponownie. Czy gdzies w okolicy jest jakis staw badz
stara zwirownia z mozlowoscia wydzierzawienia od gmini na wlasne lowisko?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Radosławie,

Gmina nie posiada tego rodzaju terenów.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 889:  Imię/NICK: Monika

Szanowny Panie Burmistrzu mam pytanie dotyczące remontów szkół .Dlaczego wszystkie szkoły są remontowane i ocieplane a szkoła podstawowa nr 2 oraz gimnazjum są z roku na rok w gorszym stanie ?
Bardzo proszę o przyjrzenie się dokłądnie tej szkole ponieważ usłyszałam od swojego dziecka że w zime jest zimno i są odwoływane często zajęcia bo prawdo podobnie budynek jest nie ocieplony toalety są w stanie surowym a ławki i krzesła sie sypią choć w szkole są tablice interpunkcyjne dzieci nie korzystają z nich a komitet z roku na ro jest droższy a nic nie jest zmieniane nawet w gimnazjum moje dziecko w zime nie moze przebrać butów bo nie ma tam szafek bardzo proszę o odpowiedz i interwncje w tej sprawie
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Moniko,
Możliwości finansowe Gminy nie pozwalają na to, aby wszystkie świebodzickie placówki oświatowe wyremontować w jednym czasie. Najpierw renowacji poddawane są najstarsze obiekty, liczące sobie nawet po 40-50 lat. W związku z tym, że Gmina co roku przeznacza na ten cel coraz większe środki, zapewne już niedługo także SP nr 2 doczeka się remontu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 888:  Imię/NICK: Rafał

Jaka jest przyczyna , że od miesiąca jesteśmy podtruwani tak obrzydliwą wodą . Dlaczego to lokatorzy mają płacić i ponosić dodatkowe koszty .Życie takie jest bardzo uciążliwe , zwłaszcza z małym dzieckiem
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Rafale,

Przyczyny zaistniałej sytuacji wyjaśnia Zakład Wodociągów na stronie Urzędu, a także na stronie własnej zakładu. Nieprawdą jest jakobyście byli Państwo dostarczaną wodą podtruwani. Była ona i jest na bieżąco badana zarówno przez zakład, jak i Sanepid. Z wyjątkiem barwy nie kwestionowane są jakiekolwiek inne parametry. Obecnie ZWiK monitoruje na bieżąco ponad 20 punktów poboru wody w różnych częściach miasta. Z pobranych w dniu 7 sierpnia br. próbek wody, w tym z ul. Kolejowej wynika, że jakość wody stabilizuje się i obecnie jedynym obniżonym w niewielkim stopniu jej parametrem jest barwa. Ponieważ ZWiK sygnalizuje, że w niektórych rejonach miasta lub budynkach sytuacja w dalszym ciągu może odbiegać od normy, w razie dalszego utrzymywania się pogorszonej jakości w Pani przypadku, proszę o bezpośredni kontakt z Zakładem Wodociągów, co pozwoli na szybsze opanowanie sytuacji.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 887:  Imię/NICK: Marcin

Szanowny Panie Burmistrzu na ul. Piłsudskiego między blokiem 34 a blokiem 36 ok. 2-ów lat temu został ustawiony znak B-36 "Zakaz zatrzymywania się" - droga dojazdowa. Codziennie stoją tam samochody, które bardzo częstą utrudniają wjazd na podwórko, najgorzej jest w godzinach popołudniowych. Proszę Pana o interwencję
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Marcinie,

W związku ze zgłoszoną przez Pana uwagą, po analizie sprawy dotyczącej oznakowania drogi wewnętrznej przy budynku ul. Piłsudskiego 34-36 informuję, że na moje polecenie Zakład Gospodarki Komunalnej w Świebodzicach dokona w tym miejscu stosownej zmiany organizacji ruchu celem wyeliminowania zgłoszonych uciążliwości.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 886:  Imię/NICK: Marek

Panie Burmistrzu. Niedługo minie miesiąc od nieszczęsnej "awarii"
wodociągu a w dalszym ciągu w kranach mamy bardzo brudną wodę. Czy ZWiK
nie poczuwa się do odpowiedzialności aby wraz z podwyżką cen wody(proszę
mi nie wmawiać, że chodzi o ścieki!) zadbać o jej jakość. Dzisiaj jest 1
sierpnia i niewiele się zmieniło: WODA NADAL BRUDNA I CUCHNĄCA!!! Pod
koniec ubiegłego tygodnia, na Osiedlu Sudeckim brakło wody mineralnej w
sklepach, kupowanej do gotowania!
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Marku,
Woda tłoczona do sieci wodociągowej ma obecnie parametry jakościowe nie budzące żadnych zastrzeżeń. Z różnych przyczyn związanych z awariami, korzystaniem z hydrantów przeciwpożarowych (gwałtowne pobory wody), czy złym stanem instalacji w budynkach, w sieci wodociągowej może dochodzić do pogorszenia parametrów jakości wody. Dlatego też, wszelkie reklamacje dotyczące pogorszonej jakości wody, powinny zawierać dane o miejscu i czasie występowania zjawiska. Tylko wówczas można ustalić jego przyczynę i podjąć działania w celu poprawy jakości dostarczanej wody.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 885:  Imię/NICK: Paulina

Szanowny Panie Burmistrzu, czy w naszym mieście istnieje dalej sekcja
kręglarska i czy są jakieś plany dotyczące remontu naszej kręgielni, która
nie jest w najlepszym stanie? Pozdrawiam.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Paulino,

Kręgielnia OSiR przy ul. Rekreacyjnej jest już bardzo mocno wyeksploatowana i funkcjonuje tylko dzięki niezliczonym naprawom, wykonywanym regularnie przez pracowników obsługi. Niestety, ze względu na wiek kręgielni nie sposób dzisiaj znaleźć potrzebnych części zamiennych, ani tym bardziej fachowego serwisu. Kapitalny remont przestarzałego obiektu byłby nieuzasadniony ekonomicznie. Dlatego trzeba raczej myśleć o przebudowie i modernizacji kręgielni, zgodnie ze współczesnymi standardami. Wiąże się to jednak z wydatkami, które przekraczają obecne możliwości finansowe Gminy. Dopiero po zakończeniu realizowanych w tym roku zadań inwestycyjnych w sferze infrastruktury sportowej (budowa skateparku, budowa zaplecza socjalnego i stacji uzdatniania wody dla kąpieliska miejskiego, rozbudowa i modernizacja siłowni) możliwe będzie podjęcie decyzji o dalszych losach kręgielni.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 884:  Imię/NICK: aaa

Witam Panie Burmistrzu,chciałbym sie zwrócic do pana z prośba interwencji w sprawie otwarcia dużej bramy przy ulicy Sienkiewicza 35.Znajduje sie tam wieczny bałagan pijaństwo,narkomaństwo,kazdy praktycznie oddaje tam mocz jest bardzo niekomfortowo wchodzić do domu gdyz zawsze towarzyszy bardzo nieprzyjemny zapach a co najważniejsze jest bardzo niebezpiecznie. Czy moze
pan zainterweniować?Moim zdaniem najprostrzym rozwiązaniem jest otworzenie bramy na stałe.Z tego co mi wiadomo to jest zabytkowa brama i ściągąć jej całej nie mozna.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,
Wskazana przez Pana brama jest obecnie cały czas otwarta. Niemniej, poleciłem Straży Miejskiej częstsze kontrolowanie tego rejonu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 883:  Imię/NICK: 

Szanowny Panie Burmistrzu,
Chciałam się Pana zapytać jak to jest z godzinami pracy aptek między
20.00-22.00? Niestety w sobotę zachorowało moje dziecko i potrzebowałam
kupić lek, była to godzina 21. Zgodnie z karteczką na jednej z aptek taki
dyżur powinna pełnić Apteka Prima. Niestety nikogo tam nie było. A dwa
tygodnie wcześniej moja mama potrzebowała wykupić antybiotyk i na kilku
aptekach były różne informacje, która z aptek jest otwarta-zjeździła całe
miasto aż znalazła. Chyba nie tak ma wyglądać pomoc pacjentowi. Nie wiem
co Pan zamierza z taką sytuacją zrobić, ale ja zamierzam zgłosić ten fakt
do Izby Aptekarskiej. W dodatku uważam, że w takim mieście jak Świebodzice
powinien być dyżur nocny, zwłaszcza, że jest 10 aptek i dyżur wypadnie raz
na 10 tygodni.
  
ODPOWIEDŹ

Szanowna Pani,
Z dniem 1.05.2012 roku apteki działające na terenie Świebodzic zaprzestały pracować w porze nocnej (to jest pełnić tzw. „dyżury nocne”). Decyzja ta podjęta została pomimo mojego wyraźnego sprzeciwu. Nieustannie czynimy kroki, aby przywrócić dyżury nocne na terenie Świebodzic. Informację o godzinach otwarcia poszczególnych aptek znajdzie Pani na stronie samorządowej miasta www.swiebodzice.pl , w zakładce Służba Zdrowia-Apteki,

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 882:  Imię/NICK: marek

witam,
czy policja ma zamiar zrobic cos z szerzacym sie pjactwem wsród młodziezy i starszych? to jest tak widoczne ze az przeraza.
moze zagonic do pracy? bo z nudów to w głowach im sie przewraca.
wyrzucaja kubły na smieci, niszcza prywatne mienie, auta, wybijaja
szyby..moze zaostrzyc wobec takich osób działania policji?
za mało tez widac patroli policji w miescie, czlowiek nie czuje sie tu
bezpiecznie zwłaszcza po 22. ale chodzi mi o patrole piesze, nie
przejechanie wozem policyjnym i po sprawie.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Marku,
Zapewniam Pana, że gdy tylko patrol Policji lub Straży Miejskiej zauważy pijącą lub niestosownie zachowującą się osobę lub grupę osób, zaraz podejmowane są odpowiednie kroki prawne i wyciągane konsekwencje. Niestety nie można nikogo na siłę zaciągnąć do pracy. Świadczenie stosunku pracy jest bowiem świadczeniem dobrowolnym.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 881:  Imię/NICK: viola

kiedy zagonicie Państwo Cyganów do jakies pracy?
nic nie robia, chleja, włocza sie, zaczepiaja Polaków, wyzwiska,
bijatyki..ile jeszcze mamy to znosic? oni maja wieksze prawa niz my obywatele tego miasta...i smieja sie nam Polakom w oczy a policja i straz
nie kiwna palcem..strach wychodzic na ulice, szczególnie w okolicach
mieszkania Cyganów, ul. szkolna, krasickiego, młynarska itp.
do tego te fety pogrzebowe, dlaczego taka szopka dzieje sie na terenie
naszego miasta? przepraszam bardzo a gdzie sanepid, ze sie zezwala na
trzymanie zwłok..które sie rozkładaja przez tydzien czasu...tradcja
tradycja, ale przepisy sanepidu chyba dla kazdego sa jednakowe.
Nie rpawda jest ze pracuja, cyganie nigdy nie pacowali i pracowac nie
beda, stad wzieło sie okreslenie "cyganic" czyli lawirowac, kombinowac i oszukiwac innych...oni zyja na koszt Polski, Anglii, wyłudzaja zasiki
bezprawnie...a potem bawia sie na terenie miast polskich jak u nas, woża
sie drogimi autami...bawia sie pija rozrabiaja i zero w tym pracy.
Cygan nigdy nie pracowal. wszyscy to wiedza, Panie Burmistrzu, gdzie Pan
zyje?
My mieszkancy wiemy kto to Cygan, zyjemy wsrod nich niestety na
codzien....oni kpia z nas, wysmiewaja, maja w d. zasady i robia co chce,
dojdzie do tego ze wkrótce oni beda tu rządzili. juz sie panosza.
Mamy ich dosyc. nie chcemy ich tu.Pasozytów nikt nie potrzebuje, okradaja
nas, i potem dla naszych obywateli nie ma na zasilki i na dopłaty.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani,
W podobnej, do poruszanej przez Panią kwestii wypowiadałem się już w pytaniu nr 876. Proszę zatem o zapoznanie się z jego treścią.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 880:  Imię/NICK: mieszkanka

Witam, już kilka razy pisałam z zapytaniem odnośnie placu zabaw dla dzieci z Wilczej Góry, regularnie czytam dzła Mieszkańcy pytają... ale na moje pytanie ciągle nie otrzymałam odpowiedzi. Więc ponawiam, czy jest możliwość zrobienia jakieś placy zabaw na Wilczej Górze ?? Nasze dzieci, których jest tu coraz więcej, nie mają gdzie się bawić. Proszę o odpowiedź.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani,
Nie mamy miejsca na Wilczej Górze, na którym można urządzić plac zabaw, tam praktycznie cały teren jest wykupiony i należy do właścicieli prywatnych. Nie możemy komuś na działce urządzać placu zabaw. Czy zechciałaby Pani zasugerować miejsce. 

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 879:  Imię/NICK: Czarek

Witam Panie Burmistrzu.
Kilka wcześniejszych komentarzy było poświęconych sytuacji klubu MKS Victoria Świebodzice, jednak moje pytanie również dotyczy tego tematu.
Otóż, czy nie byłoby dobrym rozwiązaniem, skomunalizować MKS, tj. przekształcić obecną formę stowarzyszenia na spółkę komunalną (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością)? Jej przedmiot działalności stanowiłaby realizacja zadań własnych gminy w zakresie sportu (piłka nożna, piłka ręczna), mienie zaś stanowiłyby środki przekazywane dotychczas przez UM na ten Klub. Formuła spółki, której władze (zarząd) pobierałyby uposażenie z budżetu Miasta z części przeznaczanej dotychczas na działanie Klubu i kontrolowane m.in. przez radę nadzorczą (z udziałem przedstawicieli magistratu) służyłaby bardziej rozwojowi świebodzickiego sportu, niż obecna forma stowarzyszenia. Pozwalałaby również na bardziej stanowcze reakcje wobec władz spółki w sytuacji, gdy Klub nie realizowałby dostatecznie swoich celów - w tym rozwojowi kultury fizycznej i promocji świebodzickiego sportu. Ta ostatnia zdaje się bowiem wyczerpywać, o czym świadczą 3 ostatnie sezony bezskutecznej walki o IV ligę piłki nożnej! i chybiona koncepcja opierania składu na zawodnikach (kadra seniorów) spoza Świebodzic. Jakkolwiek, co akcentował Pan we wcześniejszych komentarzach, MKS jest samodzielnym podmiotem, to jednak z uwagi na trudne do przecenienia, finansowe zaangażowanie Miasta w jego funkcjonowanie, czyni w pełni zasadnym przedstawienie Panu tej koncepcji. Proszę o ustosunkowanie się do mojej propozycji.
Z poważaniem.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Zarządzanie firmą sportową, jaką po przeprowadzeniu procesu komunalizacji stałby się klub MKS VICTORIA obejmuje szeroki zakres zagadnień oraz instrumentów. Kluby sportowe w Polsce, zwłaszcza na centralnym szczeblu rozgrywek, od kilku lat ulegają transformacji ze stowarzyszeń i organizacji typu "non-profit" na organizacje zorientowane na przynoszenie dochodu. Jest to proces złożony i długotrwały, wymagający stałych nakładów oraz wykwalifikowanej kadry menadżerskiej z zakresu zarządzania sportem.

Jak uczy doświadczenie, przekształcanie stowarzyszeń sportowych - zwłaszcza tak, jak MKS VICTORIA działających lokalnie - na spółkę, czy to akcyjną, prawa sportowego, tudzież komunalną nie jest panaceum na ich problemy organizacyjne. Dodatkowo, w przypadku niepowodzenia takiego przedsięwzięcia potencjalne konsekwencje dla akcjonariuszy mogą być na tyle poważne, iż niemożliwe będzie ponowne wznowienie działalności klubu w dotychczasowej strukturze. Spółka byłaby więc w tej sytuacji formą organizacyjną niezapewniającą stabilizacji.

W chwili obecnej w dziedzinie zarządzania sportem obowiązuje ogólny trend przekazywania klubów sportowych w ręce prywatnych inwestorów - w przypadku klubów rywalizujących na szczeblu centralnym. Komunalizacji poddaje się raczej same obiekty sportowe. Kluby o zasięgu lokalnym pozostają stowarzyszeniami, gdyż taka forma organizacji ułatwia im funkcjonowanie często wśród mało licznej społeczności.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 878:  Imię/NICK: Paweł

Panie Burmistrzu, mam pytanie dotyczące kamienicy, w której znajdowała sie spalona dyskotega "Labamba" u zbiegu ulic Strzegomskiej i Wałbrzyskiej.
>>> Od pożaru minęło kilkanaście lat, a budynek stoi niezagospodarowany i popada w ruinę. W sprawie"SILENY" dzieje się wiele, a tu w centrum miasta taki przysłowiowy "wrzód".
>>> W czwartek 19 lipca przechodziłem z dzieckiem chodnikiem pod wymienionym budynkiem i kilka metrów przed wózkiem posypały się dachówki. Parę sekund róznicy i doszło by do tragedii.
>>> Sprawę natychmiast zgłosiłem policji, oficer dyżurny zapewnił mnie, że o zaistniałej sytuacji poinformuje ZOK, jednak do dzisiaj nic się w tej kwesti nie dzieje. Dachówki dalej wiszą nad głowami przechodniów zagrażając życiu. Mam nadzieję, że Pan się tym zainteresuje zanim dojdzie do nieszczęsćia.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Pawle,

Budynek, o którym Pan wspomina nie jest własnością Gminy, lecz Wspólnoty Mieszkaniowej, w którym Gmina posiada 11,34% udziału. O przeprowadzanych remontach dotyczących części wspólnych nieruchomości decyduje każdy właściciel lokalu usytuowanego w tymże budynku.

Jeśli chodzi o lokal, który uległ spaleniu informuję, że jest on własnością osoby prywatnej i Gmina, tym bardziej nie może ingerować we własność tej osoby. W kwestii zabezpieczenia dachu wystąpię do Zarządcy budynku o podjęcie stosownych działań.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 877:  Imię/NICK: Irek

Szanowny Panie Burmistrzu przeprowadziłem się do Świebodzic z innego miasta i co mnie przeraża szczególnie w okolicach rynku, parku to masa pijanych ludzi i w dodatku pijących alkohol w miejscach publicznych. Nikt na to nie reaguje. Czy to norma w tym mieście?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,
nie wiem, z jakiego Pan się miasta przeprowadził, ale myślę, że ze zjawiskiem pijaństwa młodych i starszych ludzi spotkał się Pan niejednokrotnie na terenie całej Polski. I policja i straż miejska na terenie naszego miasta, w miejscach publicznych monitorują i zatrzymują wciąż obywateli pod wpływem alkoholu. Trudno przeciwdziałać temu zjawisku, chociaż każdy z nas by sobie tego życzył.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 876:  Imię/NICK: edward

Szanowny p.Burmistrzu,pytam jako wieloletni-bo od urodzenia mieszkaniec naszego miasta, dlaczego miejscowi cyganie mają więkrze prawa od nas ludzi pracujących, pytam o utrzymywanie ich, dopłaty do energii,mieszkań,a nawet zezwolenia miasta czyli Pana na fety pogrzebowe, czyżby byli oni ponad prawem? a wiadomo przecież wszem i wobec jak oni żyją, dysponują dobrymi samochodami, mieszkaniami, chyba za dobrą pracę.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,
zapewniam Pana, że Romowie/Cyganie nie są traktowani lepiej niż pozostali mieszkańcy naszego miasta. Wśród tej społeczności również są osoby pracujące. Nikt nie utrzymuje Romów, a korzystają oni z pomocy społecznej na zasadach ogólnych. Odnośnie uroczystości pogrzebowych, to organizują ją sami Romowie. Nie zwykłem nigdy różnicować mieszkańców naszego miasta i do wszystkich mam takie samo podejście cechujące się akceptacją, otwartością, empatią i zmierzające do rozwiązania sprawy czy problemu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 875:  Imię/NICK: BBP

Panie Burmistrzu tyle dni po awarii magistrali nadal mamy wodę koloru żółtego pomieszaną z dodatkiem "błota". Prosimy o przepłukanie wodociągu na Cirniach w okolicy numeru 40-46 i sąsiednich odgałęzień.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani/Szanowny Panie,

W dniu dzisiejszym niezwłocznie zostanie wykonane płukanie wodociągu w tym rejonie Cierni.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 874:  Imię/NICK: Mieszkanka

Witam, chciałam zgłosić, że na ul. Mieszka Starego od 5 dni woda jest brudna. Proszę o interwencję w tej sprawie.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani,

W związku z powyższym zgłoszeniem informujemy, że w tym rejonie Osiedla Piastowskiego wystąpiła awaria wodociągu przy ul. Piasta 40. Lokalizacja awarii była utrudniona, ponieważ wyciek wody następował do kratki deszczowej na parkingu osiedlowym. Awarię zlokalizowano i usunięto w dniu 28.07.2012 r. W związku z zaistniałym wyciekiem wody, a następnie czynnościami przy usuwaniu awarii mogło nastąpić lokalnie pogorszenie jakości wody u odbiorców. Po awarii przepłukano powiązane odcinki sieci wodociągowej i stan wody powinien wrócić do normy.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 873:  Imię/NICK: 

Panie Burmistrzu proszę o interwencję i wyjaśnienie dlaczego woda jest ciągle żółta.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny panie Pawle,

W związku z powyższym zapytaniem wyjaśniamy, że w sieci wodociągowej może dochodzić do pogorszenia parametrów jakości wody z różnych przyczyn związanych z awariami, korzystaniem z hydrantów ppoż. (gwałtowne pobory wody), złym stanem instalacji w budynkach itp. 
Wszelkie reklamacje dotyczące pogorszonej jakości wody powinny zawierać dane o miejscu i czasie występowania zjawiska, bo tylko wtedy można ustalić jego przyczynę i podjąć działania w celu poprawy jakości dostarczanej wody.
Jednocześnie informujemy, że woda jest kontrolowana przez służby sanitarne i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 872:  Imię/NICK: 

Panie Burmistrzu na portalu jest napisane że będą nowi inwestorzy na podstrefie w Świebodzicach- nowe zakłady, to świetna wiadomość, zwłaszcza że jest bezrobocie. Ale napisane jest też, że Świebodzice mają jakieś wolne hektary do zagospodarowania. Czy chodzi Panu o tereny działek pod Relax? Jeśli tak, to gdzie my mieszkańcy będziemy spędzali wolny czas? Na rynku, gdzie jest pełno meneli i cyganów? Niech Pan nie zabiera nam działek, proszę w imieniu swoimi mieszkańców. Jak dotąd to Pan wiele zrobił dla Mieszkańców, niech teraz Pan tego nie zepsuje !!!!!
Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Piotr M.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Piotrze,

Nie wiem, skąd u Pana pojawiło się takie zmartwienie, że Gmina sprzedając tereny przeznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo przemysłowe i usługowe zlokalizowane pomiędzy ul. Przemysłową, Strzegomską i drogą biegnącą w kierunku wsi Olszany może przy okazji sprzedać również tereny zagospodarowane jako Rodzinne Ogrody Działkowe, w tym również "RELAX". Ogrody Działkowe, jak na razie są trwale wpisane prawnie
i faktyczne w pejzaż naszego miasta i nikt nie zamierza ich likwidować i przeznaczać tych obszarów pod rozwój  przemysłu. Pod przemysł Gmina jeszcze posiada ok. 9 ha gruntów przy ul. Strefowej. Życzę czerpania długotrwałych przyjemności z uprawy działki w Ogrodzie Rodzinnym RELAX.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 871:  Imię/NICK: Krzysztof

Proszę o informacje dlaczego droga obok Wodnego Centrum i Rekreacji jest zamknięta dla ruchu samochodowego.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,
proszę sprecyzować pytanie, o którą drogę chodzi ? Bezpośrednio przy Wodnym Centrum przebiegają tylko ciągi pieszo-rowerowe, a żadna droga.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 870:  Imię/NICK: Zainteresowany

Czy w Świebodzicach można by było ubiegać się o legalne Graffiti ?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

W tym momencie na terenie Świebodzic nie ma wyznaczonego miejsca, w którym miłośnicy graffiti mogliby realizować swoją pasję. Jednakże w przypadku, gdy pojawią się głosy o utworzenie takiego miejsca, inicjatywa z pewnością zostanie wzięta pod uwagę.

Strefy legalnego graffiti to doskonały kompromis na rzecz estetyki, często niszczonych przez grafficiarzy budynków.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 869:  Imię/NICK: Mieszkaniec

Witam chciałem się dowiedzieć czy jest w planach przy ulicy Piłsudskiego w parku koło murów postawienie placu zabaw dla dzieci.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Mini plac zabaw dla dzieci przewidziany jest do realizacji w ramach prowadzonego zadania rewitalizacji murów, po stronie wewnętrznej bezpośrednio w sąsiedztwie ciągu pieszego.
Zagospodarowanie terenu przy murach obronnych, od strony ul. Piłsudskiego będzie stanowiło niezależne zadanie przewidziane do realizacji w terminie późniejszym.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 868:  Imię/NICK: Wojtek

Szanowny Panie Burmistrzu!
Bardzo proszę o wyjaśnienie sytuacji do jakiej dochodziło przez ostatnie kilka dni przy ulicy Szkolnej 9 gdzie środowisko głównie romskie przez kilka dni przesiadywało pod budynkiem spożywając alkohol do późnych godzin nocnych. Nie jest szanowana ani cisza nocna ani zakaz picia alkoholu w miejscu publicznym. Rozumiem różne kulturowe zwyczaje ale obowiązuje Nas jedno prawo. Nie jestem absolutnie uprzedzony do nikogo ale nikt nie powinien być traktowany jak święte krowy. Ani straż miejska ani policja nie zainteresowała się tym ewidentnym łamaniem prawa. Posterunek policji jest od ulicy Szkolnej 400 metrów a straży miejskiej 200 metrów. Zastanawiam się gdzie te piesze patrole. Rozumiem też że nie można być wszędzie ale okolice rynku to wizytówka miasta i powinno się widywać policję nie tylko jadącą samochodem. Jestem zbulwersowany postawą Naszych służb i brakiem dbania o przestrzeganie podstawowych nakazów. Mam nadzieję że moje pytanie zostanie upublicznione.
Z wyrazami szacunku.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Wojciechu,

Powyższą informację przekazałem do odpowiednich służb: Straży Miejskiej i Policji, rejon, o którym Pan wspomniał jest systematycznie patrolowany.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 867:  Imię/NICK: Mieszkanka

Panie Burmistrzu, kiedy będzie wyremontowany dworzec pkp lub chociaż kiedy będzie czynna kasa biletowa?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani,

Na podstawie informacji przekazanych przez właściciela obiektu, występującego jednocześnie w roli inwestora zadania pn. remont budynku dworca w Świebodzicach, zakończenie robót budowlanych i oddanie obiektu dworca do użytku planowane jest na koniec bieżącego roku.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 866:  Imię/NICK: Przemek

Witam, Jak przepłynął przetarg w sprawie skateparku ? czy firma teraz będzie pewna? i jaka to będzie firma.
Pozdrawiam

  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Przemysławie,

W ogłoszonym 09.07.2012 r. zamówieniu publicznym na "Budowę skateparku przy ul. Rekreacyjnej w Świebodzicach" do realizacji zadania wyłoniono firmę M.P.G Sp. C. P.Głyda, M. Fogel-Głyda z Łagiewników Nowych. Umowa z Wykonawcą zostanie podpisana w tym tygodniu. Firma ta posiada bogate doświadczenie w budowie takich obiektów, zrealizowała projekty skateparków m.in. w Świdnicy, Bielawie czy Katowicach.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 865:  Imię/NICK: łukasz

często jezdza chłopaki po miescie bez prawa jazdy czy nasza policja wogole kotroluje samochody jezdzace po miescie bo duzo jest takich ktorzy jezdza bez uprawnien do poruszania sie samochodem np czesto jezdi srebny mercedes kompresor po osiedlu piastowskim z młodymi chłopakami az strach chodzic po ulicach.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Łukaszu,

Informację tą przekazałem do stosownych organów: Policji i Straży Miejskiej. Z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców sytuacja ta będzie monitorowana.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 864:  Imię/NICK: 

PISZĘ ODNOŚNIE BRUDNYCH KLATEK SCHODOWYCH, ODPOWIEDZIAŁ PAN PANU ROBERTOWI ,ZE TO JEST KWESTIA KULTURY I WYCHOWANIA SPOŁECZEŃSTWA I TU SIĘ ZGADZAM ,ALE JEŚLI KTOŚ TEJ KULTURY NIE MA I NIE ZAMIERZA JEJ MIEĆ TO CHYBA SĄ JAKIEŚ INNE ROZWIĄZANIA, MOJE PYTANIE BRZMI ,DLACZEGO U NAS NIE SPRZĄTAJĄ KLATEK ETATOWI PRACOWNICY .PRZECIEŻ ULICE TEŻ BYŁYBY BRUDNE GDYBY NIE ETATOWI OD SPRZĄTANIA .KOMUNA NA PAPIERZE SKOŃCZYŁA SIĘ A W MENTALNOŚCI LUDZI NIE MA ZAMIARU. GDYBYM CHCIAŁA NAPISAĆ KIM SĄ LOKATORZY ,NIE CHCĄCY MYĆ KORYTARZY PRZYPRAWIŁABYM NIEJEDNEGO O ZDZIWIENIE .NIE SĄ TO WCALE MENELE A PANIUSIE I PANOWIE WYKSZTAŁCENI, NA STANOWISKACH .POCZUCIE ESTETYKI NIE POJAWI SIĘ U NICH SKORO DO TEJ PORY SIĘ NIE POJAWIŁO ,DLATEGO BARDZO PROSZĘ ODPOWIEDZIĘĆ NA PYTANIE MIESZKAŃCÓW NASZEGO BLOKU CZY ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ ,BY KLATKI SCHODOWE BYŁY SPRZĄTANE PRZEZ LUDZI W TYM CELU ZATRUDNIONYCH ,CHOĆBY KOSZTEM PODNIESIENIA CZYNSZU POZDRAWIAM
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani,
Pytanie Pani jest mało szczegółowe, nie wiem, o jaką ulicę chodzi ? Przyjmuję, że mowa o budynku należącego do Wspólnoty Mieszkaniowej. Wspólnota powinna podjąć stosowną uchwałę, by Zarządca zatrudnił osoby do sprzątania. Proszę skierować sprawę do Zarządcy Budynku.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 863:  Imię/NICK: Waldemar,

Witam Pana Burmistrza na forum "Mieszkańcy pytają" i osobę która jest koordynuje odpowiedzi. Proszę o uwzględnienie mojego spostrzeżenia iż w odpowiedziach brak jest daty co będzie pomocne przy odczytywaniu wiadomości. Posiadam wiedzę o sporządzaniu chronologicznie korespondencji zamieszonych odpowiedzi niemniej jednak może mój wniosek będzie pomocny mieszkańcom Świebodzic. Pozdrawiam i proszę o uwzględnienie.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Waldemarze,

Pytania, które są do mnie kierowane dotyczą zróżnicowanych spraw. Na część pytań mogę odpowiedzieć bezzwłocznie, natomiast pozostałe często wymagają konsultacji i przekazania do jednostek organizacyjnych, które po zapoznaniu się ze sprawą udzielają odpowiedzi.

Obecnie ułatwieniem w identyfikowaniu pytań jest ich numeracja.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 862:  Imię/NICK: Kurier

Koszmarnie tzn. bardzo niewidocznie z drogi oznakowano budynki przy ul. Bolka nr 8, 10, 12 na Osiedlu Piastowskim. Może dałoby się to jakoś poprawić ?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,
zgłoszoną przez Pana uwagę przekazałem Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach jako właścicielowi budynku celem załatwienia zgodnie z właściwością. 

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 861:  Imię/NICK: VICFAN

Ile zarabia obecny trener trampkarzy i żaków Victorii Świebodzice, czyli niedawny trener okręgówki naszego klubu? Czy Pan w ogóle wie, że ta osoba jest także trenerem pierwszego składu w konkurencyjnej drużynie w Strzegomiu? To jest proszę pana farsa, nigdzie w Polsce do takiej sytuacji nie dopuszczono. To tak, proszę pana jakby trener reprezentacji Polski dorabiał sobie szkoląc dodatkowo kadrę juniorską Niemiec. Wstyd!
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Wysokość wynagrodzenia jest indywidualną sprawą wspomnianego przez Pana trenera oraz Zarządu klubu MKS Victoria, który taką, a nie inną stawkę wspomnianemu Panu zaproponował. Kwestia zatrudniania trenera jest wewnętrzną sprawą klubu. W tym przypadku o zatrudnieniu wspomnianego przez Pana trenera zdecydował Zarząd MKS Victoria, który uznał kandydaturę wspomnianego Pana za gwarantującą odpowiedni rozwój trenowanych dzieci.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 860:  Imię/NICK: xyz

Panie Burmistrzu, z przykrością muszę stwierdzić, iż to co dzieje się na forum klubu sportowego "Victoria" jest niedopuszczalne. Obrażanie ludzi, wyzwiska, itp. Czy nie ma Pan na to wpływu? Czy strona , ktora w swoim logo posiada herb miasta, winna mieć przyzwolenie na takie dzialania? Zwracam Pana uwagę na fakt, iż ze strony korzystają również dzieci, ktore mimowolnie są narażone na takie rzeczy. Wiem, że nie może Pan ingerować w działalność stowarzyszeń, ale bardzo proszę o interwencję i ukrócenie tego przykrego zjawiska. Z wyrazami szacunku.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Strona internetowa klubu MKS Victoria jest jego własnością i to klub odpowiada za administrowanie treściami zamieszczanymi na portalu. Oczywiście naganne jest propagowanie w internecie treści wulgarnych, zwłaszcza gdy dostęp do nich mają dzieci.

Aktualnie możliwość komentowania treści zamieszczanych na portalu internetowym klubu została zablokowana decyzją Zarządu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 859:  Imię/NICK: Rodzic

Dlaczego moje dziecko w piłkarskim klubie Victorii Świebodzice ma trenować osoba, która jest jednocześnie trenerem w Strzegomiu? To nie jest chore dla pana? To już nie mamy trenerów innych?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani/Szanowny Panie,

Kwestia zatrudniania trenerów oraz instruktorów w klubach sportowych działających na terenie miasta jest wewnętrzną sprawą tych klubów. W tym przypadku o zatrudnieniu wspomnianego przez Panią/Pana trenera zdecydował Zarząd MKS Victoria Świebodzice, który uznał kandydaturę wspomnianego Pana za spełniającą wszystkie wymogi stawiane trenerom piłkarskim.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 858:  Imię/NICK: Łukasz W.

Witam serdecznie.

Dlaczego została zmieniona szata graficzna portalu swiebodzice.pl?
Ile kosztowała ta zmiana?
Kolejną kwestią jest czy widzieli Państwo, jak mocno została ona zainspirowana stroną: www.wrocław.pl? Już na pierwszy rzut oka widać podobieństwo.

Pozdrawiam serdecznie.
Łukasz W.

  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Łukaszu,

Zmiana szaty graficznej portalu internetowego została podyktowana poprawą jego funkcjonalności. Wszystkie zmiany w serwisie zostały tak zaplanowane, aby treści, z których jego użytkownicy korzystają najczęściej były należycie wyeksponowane. Po zmianie szaty graficznej oraz rozkładu głównego menu portal stał się bardziej intuicyjny w obsłudze. Podobieństwo do serwisu www.wroclaw.pl jest wrażeniem subiektywnym.

W związku ze zmianą szaty graficznej serwisu Gmina nie poniosła żadnych dodatkowych kosztów, gdyż została ona wykonana w ramach obsługi administracyjnej dotychczasowego portalu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 857:  Imię/NICK: piotr

WITAM panie burmistrzu mam pytanie czy jest mozliwosc dodania jeszcze jednego autobusu i czy jest taka morzliwosc rzeby czesciej jezdzily bo normalnie koszmar jest sie dostac do miasta np z ul.dlogiej do miasta i z miasta spowrotem z gury dziekuje za odpisanie pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Piotrze,

Aktualnie nie ma możliwości utworzenia dodatkowych połączeń w ramach komunikacji miejskiej, gdyż koszty obsługi kolejnego autobusu byłyby niewspółmierne do liczby osób korzystających z połączenia. Jednakże godziny już istniejących połączeń są w miarę możliwości dostosowywane do potrzeb mieszkańców.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 856:  Imię/NICK: nick000

Czy jako burmistrz ma Pan głos w klubie sportowym MKS VICTORIA Świebodzice?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Klub sportowy MKS Victoria Świebodzice jest stowarzyszeniem sportowym realizującym zadania z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu. Funkcjonuje na podstawie następujących aktów prawnych - Ustawy o sporcie, Prawo o stowarzyszeniach oraz Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz na podstawie własnego statutu i do ich przestrzegania jest zobowiązany. Na co dzień za sprawy klubu odpowiada Prezes i Zarząd Klubu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 855:  Imię/NICK: Ania

PANIE BURMISTRZU fakt że ja również zostałam przeszukana przy wejściu na OSIR co wprawiło mnie w zakłopotanie bo wchodziłam z dwójką małych dzieci ,ale po wejściu stwierdziłam że to mija się z celem bo po drugiej stronie od ulicy wiejskiej młodzież w plecakach wnosiła półlitrówki nikt tego miejsca nie pilnował i nie nadzorował,a przy wejściu głównym tak,więc gdzie tu sens?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Anno,

Trudno jest mi się odnieść do Pani pytania, ponieważ nie sprecyzowała Pani podczas jakiej imprezy i w jakim czasie miało miejsce to przeszukanie. Jeżeli miało to związek z Dniami Świebodzic, to informuję, że wspomniane przeszukanie podyktowane było tylko i wyłącznie względami bezpieczeństwa. Przypominam, że impreza ta miała charakter imprezy masowej.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 854:  Imię/NICK: deryl van horn

witam -z ta rekonstrukcja muru to dla mnie rewelacja-naprawde fajna sprawa-pozdrawiam i przepraszam za brak polskich znakow-pisze z holandi.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Cieszę się, że inwestycja ta spotkała się z Pana uznaniem. Nadmieniam, że z końcem tego roku zadanie to zostanie zakończone, a mieszkańcy i turyści będą mogli odwiedzić także zrekonstruowaną basztę, drewniane konstrukcje, tzw, ganek bojowy, dookoła powstaną alejki i ławeczki.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 853:  Imię/NICK: 

Witam, mam małą uwagę w zasadzie nie tyle do Burmistrza, ile do administratora strony. Zaskoczył mnie dzisiaj nowy wygląd strony, w zasadzie zmiana na plus, brakuje mi tylko odnośnika do przetargów organizowanych przez Burmistrza.....Czy można na głównej stronie zrobić skrót do przetargów?

Z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Joanna

  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Joanno,

Podobnie jak w poprzedniej wersji portalu miejskiego wspomniane przez Panią przetargi umieszczone są w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce aktualności.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 852:  Imię/NICK: Bartek

Bardzo niepokoii mnie zapowiadana zmiana w dziedziczeniu mieszkań komunalnych.Chodzi o to,że wraz z żoną zajmuje mieszkanie w którym mieszkałem razem z mamą.Mama wyjechała,mieszka za granicą i już tu nie wróci.Co mam zrobić,aby nie stracić tego mieszkania.Nadmieniam,że mama miała umowe na czas nieokreślony.Boje się,co mam zrobić.Mama dalej figuruje we wszelkich dokumentach i płace czynsz " za nią .Błagam o pomoc.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Bartku,

Odpowiadając na Pana pytanie z dnia 3 lipca 2012 r. uprzejmie wyjaśniam, że zgodnie z § 25 Uchwały Nr VI/73/03 Rady Miejskiej w Świebodzicach z dnia 27 stycznia 2003 r., w sprawie wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy, jeżeli najemca lokalu wymelduje się i opuści na stałe lokal, do którego posiadał prawo najmu, to pozostałe w lokalu osoby, w tym m.in. pełnoletnie dzieci, mogą ubiegać się o zawarcie umowy najmu tego lokalu na czas nieoznaczony, jeżeli główny lokator wyrazi taką wolę na piśmie w formie oświadczenia.

W związku z powyższym, jeżeli Pana matka wyjechała na stałe za granicę to po jej wymeldowaniu z pobytu stałego - możecie Państwo ubiegać się o zawarcie z Wami umowy na najem zajmowanego lokalu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 851:  Imię/NICK: MAJKA

PANIE BURMISTRZU JAK PAN TO ROBI, ŻE TAK MIASTO PIĘKNIEJE ,PRZED CHWILĄ
PRZECZYTAŁAM O PRACACH PRZY MURACH , JEST TO ZACHWYCAJĄCE ,ZE UDAŁO SIĘ ZDOBYĆ FUNDUSZE , STWORZYĆ PLAN I GO REALIZOWAĆ .NA TE KOMÓRECZKI , PRZYBUDÓWKI I INNE RELIKTY NIEDAWNEJ PRZESZŁOŚCI JUŻ SIĘ PATRZEĆ NIE DAŁO 
BRAWO .DZIĘKI ZA INICJATYWĘ .
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani,

Środki na rewitalizację murów obronnych zostały pozyskane w ramach realizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Świebodzice i sfinansowane częściowo ze środków własnych a częściowo ze środków unijnych w ramach "Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego priorytet 9.1 odnowa zdegradowanych obszarów miejskich w miastach powyżej 10 tysięcy mieszkańców". Wniosek o dofinansowanie zadania został złożony 
w 2009 r., a charakter przedsięwzięcia wpisywał się w cele programu, w związku z tym otrzymał pozytywną ocenę, co pozwoliło na zrealizowanie zadania. Bardzo mnie cieszy Pani uznanie, bo mimo długiego oczekiwania uda się odnowić koleją część naszego miasta. 

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 850:  Imię/NICK: Agata

Jak długo jeszcze będziemy ZMUSZENI korzystać z tak fatalnej wody!!! Może zakład kanalizacyjny NIE będzie pobierał opłaty za zużycie wody???A to poskutkuje szybkim tempem działania. Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Agato,

Poprosiłem o wyjaśnienia w tej sprawie spółkę ZWiK, oto uzyskana odpowiedź:
"Woda o pogorszonych parametrach organoleptycznych dostarczana była do sieci miejskiej w okresie od 04 do 08.07.2012 r. Spowodowane było to awarią głównego rurociągu wodociągowego zasilającego Świebodzice. Po naprawie rurociągu i uruchomieniu podstawowego zasilania miasta w wodę, ZWiK przystąpił do płukania całej sieci wodociągowej rozdzielczej w mieście, począwszy od głównych rurociągów miejskich, w kierunku odgałęzień wodociągów w poszczególnych ulicach. Informacje mieszkańców o złej jakości wody we wskazanych przez nich punktach miasta były nam pomocne przy ustalaniu harmonogramów płukania sieci. Dlatego też cenimy sobie wszelkie uwagi, nawet te krytyczne, jeśli zawierają treści merytoryczne, np. o złej jakości wody lub wyciekach pod określonymi adresami, pozwalające nam podjąć działania naprawcze. Obecnie jakość wody na terenie miasta jest już dobra. Lokalnie mogą jeszcze występować zjawiska pogorszonych parametrów mętności lub koloru wody. W takich przypadkach prosimy o informacje. Niezwłocznie dokonamy przepłukania wodociągu."

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 849:  Imię/NICK: Robert

Szanowny Panie Burmistrzu ! Miasto pięknieje,natomiast klatki schodowe w budynkach kipią brudem ! Musimy coś z tym zrobić,przecież regulaminy wskazują dokładnie aby dbać o czystość.Nie można rozkładać rąk,że odpowiada zarządca.Głównie lokatorzy mieszkań od gminy nie dbają o porządek.Czy Pan znajdzie wyjście z tej patowej sytuacji,straż miejska ma chyba bardziej ambitne cele niż bieganie po klatkach,co dość często grozi połamaniem nóg na " zalepionych schodach ".Serdecznie pozdrawiam.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Robercie,

Kwestie regulujące uprawnienia oraz obowiązki najemców lokali gminnych wynikają z przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2001r. Nr 71 poz.733 ze zmianami). 
Art. 6b w/w ustawy stanowi: "Najemca jest obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia, do używania których jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym określonym odrębnymi przepisami oraz przestrzegać porządku domowego. Najemca jest także obowiązany dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego użytku, jak dźwigi osobowe, klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia zsypów, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku". Regulaminy porządku domowego
w budynkach, w których funkcjonuje wspólnota przyjmowane są w postaci uchwały i obowiązują wszystkich mieszkańców budynku. Dbałość o porządek na klatkach schodowych, to kwestia kultury i wychowania społeczeństwa, na które niestety nie mam wpływu. Lokatorzy powinni sami ocenić, czy lepiej żyje się, kiedy wokoło jest czysto, czy wolą korzystać z "zalepionych schodów", jak to Pan trafnie określił.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 848:  Imię/NICK: świebodziczanin

Witam czy wiadomo Panu jaki jest syf przy kontenerach na cmentarzu przy ul.Wałbrzyskiej kontenery kipią ze śmieci a zarządca cmentarza nic sobie nie robi z tego jeśli można wiedzieć to kto jest zarządcą cmentarza przy ul .Wałbrzyskiej ???
PS. przesyłam panu link do fotografii kontenerów na cmentarzy te fotki były wykonane wczesniej ale temat sie powtarza
http://www.wswiebodzicach.pl/index.php/admin/12-ogolne/876-cmentarz-ulica-wabrzyska.html
Pozdrawiam i mam nadzieję że Pan odpowie na to zdarzenie
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,
W odpowiedzi na interwencję w sprawie kontenerów na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej w Świebodzicach, informuję, że zarządcą w/w cmentarza jest Zakład Usług Pogrzebowych "HADES", z siedzibą przy ul. Wałbrzyskiej 17 w Świebodzicach.
Informuję również, iż nawiązaliśmy kontakt z zarządcą, został on pouczony oraz zobligowany do opróżnienia przedmiotowych kontenerów, jak również do bieżącego utrzymywania czystości wokół nich.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 847:  Imię/NICK: 

Szanowny Panie Burmistrzu .
Jestem mieszkańcem ulicy Młynarskiej i doszły mnie słuchy, że kostka po raz kolejny będzie zdemontowana to chyba jakiś żart!!!Jeżeli firma nie może od roku sobie poradzić z tym odcinkiem prac to może lekko zmienić plan i zrobić kilka miejsc parkingowych o ,których ktoś zapomniał. Zamiast DUŻYCH trawników , które już stają się kibelkami dla psów można wsadzić kilka iglaków a między nimi umieścić miejsca parkingowe.
A tym bardziej że na naszej ulicy jest dużo osób posiadające auta ,których teraz nie ma gdzie trzymać. A ponadto chciałem się dowiedzieć czy ulica Szkolna będzie też robiona, czy pozostanie
w takim fatalnym stanie jak jest? Chodzi mi o krótki odcinek od ulicy Młynarskiej do byłej szkoły nr.2.
Z Poważaniem Piotr
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Piotrze,

Już wykonane nawierzchnie jezdni i chodników ul. Młynarskiej i Piaskowej mogą być rozbierane przez Wykonawcę zadania i powtórnie układane, gdy ich zgodność z projektem i jakość wykonania zostanie zakwestionowana przez inspektora nadzoru inwestorskiego. W takim wypadku koszty z tym związane obciążają tylko Wykonawcę. Tereny zielone (trawniki i żywopłoty), jak i parkingi, są wykonywane zgodnie z pozwoleniem na budowę i dokumentacją projektową stanowiącą załącznik do tego pozwolenia. Inny sposób zagospodarowania terenu wymagałby zmiany projektu i pozwolenia na budowę. Na obecnym etapie robót nie jest to możliwe. Przebudowa ul. Szkolnej od jej skrzyżowania z ul. Młynarską do skrzyżowania z ul. Prusa jest planowana w 2013 r. w ramach realizacji II etapu rewitalizacji Starego Miasta - przebudowa ulic w rejonie Rynku.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 846:  Imię/NICK: Joanna

Witam,
od czasu do czasu zaglądam do tej rubryki i widzę pewną niespójność w odpowiedziach na pytania dotyczące skateparku. W odpowiedzi na pytanie 825 podana jest nazwa wykonawcy i terminy oddania do użytku, zaś już w pytaniach 830 i 835 pojawia się informacja, że wykonawca nie został jeszcze wybrany. Czy w międzyczasie coś się zmieniło? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Joanno,

Wykonawca wyłoniony w przetargu w dniu podpisania umowy wycofał się uzasadniając to niezależnymi względami. W takiej sytuacji trzeba było ponownie rozpisać przetarg. W dniu 24 lipca upływa termin składania ofert w kolejnym postępowaniu przetargowym.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 845:  Imię/NICK: Dagmara

Czy w wakacje są zniżki na basen kryty?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Dagmaro,

Zniżki, czyli taryfa ulgowa za korzystanie z Wodnego Centrum Rekreacji określone są w cenniku i obowiązują w ciągu całego roku. Dotyczą one dzieci powyżej 3 do 7 lat (pod opieką osób dorosłych), uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, studentów studiów stacjonarnych w wieku do 25 lat oraz osób, które ukończyły 65 lat. Skorzystanie z nich możliwe jest wyłącznie za okazaniem dokumentu potwierdzającego prawo do ulgi. Niższa cena obowiązuje ponadto przy zakupie biletu rodzinnego, grupowego lub karty abonamentowej. Szczegółowe informacje w tej sprawie uzyskać można w kasach WCR lub na stronie www.osir.swiebodzice.pl

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 844:  Imię/NICK: Anna

Szanowny Panie Burmistrzu, na ul. Krasickiego ustawiono znak B-36 -zakaz zatrzymywania się z jednej strony, z czego jestem bardzo zadowolona, ale mimo to codziennie stoją tam auta bardzo utrudniając ruch kiedy mają minąć się dwa pojazdy. Na dodatek te auta są zaparkowane na samym zakręcie! Proszę o interwencję.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Anno,

Powyższy odcinek drogi będzie częściej kontrolowany przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w celu wyeliminowania kierujących pojazdami którzy nie dostosowują się do znaku B - 36 "zakaz zatrzymywania się".

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 843:  Imię/NICK: Artur

Dzień Dobry.Panie burmistrzu mam pytanie-czy z racji urodzenia dziecka urząd miasta wypłaca jakieś pieniądze na dziecko.oprócz becikowego otrzymywanego z MOPS.Ponieważ słyszałem,że w niektórych miastach jest takie coś wypłacane (np.legnica)Proszę o odpowiedź.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Arturze,

Z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje jednorazowa zapomoga w wysokości 1.000,00 zł niezależnie od dochodu. Ponadto można ubiegać się o zasiłek rodzinny wraz z dodatkami (w tym dodatek z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 1.000,00 zł), w przypadku nieprzekroczenia ustawowego kryterium 504,00 zł na osobę w rodzinie, a w przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, dochód rodziny nie może przekroczyć 583,00 zł na osobę w rodzinie. Gmina Świebodzice nie finansuje dodatkowych świadczeń z tytułu urodzenia się dziecka.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 842:  Imię/NICK: mieszkaniec

Witam, czy restauracje mogą wyrzucać do zwykłych śmietników komunalnych tzw. zlewki?
Np. ze śmietników przy Galerach unosi się taki odór, że nieprzyjemnie jest tamtędy przechodzić, nie wspomnę już o mnóstwie much i innych insektów, które tam się stołują. Czy można upomnieć właścicieli, aby te odpadki utylizowali w jakiś inny sposób?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Mieszkańcu,

Wyrzucanie zlewków, resztek jedzenia do zwykłych śmietników komunalnych przez przedsiębiorcę jest niedozwolone. Poinformowałem o tym  Zakład Gospodarki Komunalnej, który sprawdzi miejsce, w którym doszło do tego incydentu. Ponadto informuję, że pracownik ZGK wskaże właścicielowi Pensjonatu Galery w jaki sposób ma się pozbywać resztek jedzenia.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 841:  Imię/NICK: 

Szanowny Panie Burmistrzu,
Proszę o poprawienie informacji o "Parach tańczących na rynku". Wejście
na w/w wiadomość skutkuje otworzeniem informacji o piłkarkach. A gdzie
zdjęcia naszych dzieci????
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani, Szanowny Panie

Usterka techniczna została już naprawiona. Zapraszam do ponownego odwiedzenia portalu miejskiego.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 840:  Imię/NICK: Mieszkaniec

Witam,
Dlaczego informacje o wystąpieniu awarii magistrali wodociągowej DN 800 umieścił Pan tylko na stronie internetowej, a nie było żadnej innej informacji? Starsi ludzie nie korzystają z internetu i niby skąd mają dowiedzieć się o awarii? Niby jak woda nadaję się do picia skoro ma inny zapach i kolor, a znając nasze wodociągi do usuwanie awarii trochę zajmie. Skoro jest Pan Burmistrzem to należy dokładnie poinformować mieszkańców o awarii, a jak nie zna się Pan na zarządzaniu miastem jako Burmistrz to może pora wrócić do nauczania w szkole
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Awaria magistrali wodociągowej była sytuacją niespodziewaną, którą nie sposób było przewidzieć. W tak nagłym wypadku informowanie każdego mieszkańca z osobna, czy też kolportaż ogłoszeń informujących o awarii, byłyby zadaniami niemożliwymi do wykonania z punktu widzenia technicznego i logistycznego. Informacja została podana do wiadomości mieszkańców za pośrednictwem serwisu internetowego, gdyż to właśnie internet jest medium pozwalającym na najszybsze dotarcie do odbiorców.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 839:  Imię/NICK: Magdalena

Panie burmistrzu jako młoda mama chce spytać dlaczego w naszym mieście w miejscach użytku publicznego takich jak powiatowy urząd pracy czy urząd miasta nie ma podjazdu dla wózków. Niestety nie zawsze znajduje się ktoś chętny do pomocy a pokonanie tych "paru" schodów i przeforsowanie ciężkich drzwi wejściowych wymaga sporego wysiłku. A czy mamy nie mają na co tracić energii?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Magdaleno,

Z przykrością informuję, że mimo wielu starań w budynkach Urzędu Miejskiego nie zostały zamontowane podjazdy. Nasze budynki są zabytkowe i na wszelkie zmiany w ich wyposażeniu potrzebna jest zgoda Konserwatora Zabytków. Takiej zgody mimo wielu starań nie uzyskaliśmy. Pozostaje wierzyć w życzliwość i gotowość niesienia pomocy przez mieszkańców którzy nie zostawiają młodych mam bez pomocy, bo inwalidzi na wózkach mogą korzystać ze specjalnego wózka naschodowego.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 838:  Imię/NICK: Baron

Ile wynosiły koszty organizacji Dni Świebodzic w bieżącym roku?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Koszty organizacji tegorocznych Dni Świebodzic wyniosły 129 680,00 zł.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 837:  Imię/NICK: mieszkanka

Czy w związku z fatalną jakością wody, oraz przerwami w dostawie, zakład wodociągów przewiduje pieniężną rekompensatę odbiorcom?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani,

Odnosząc się do pojawiających się wśród mieszkańców wątpliwości, co do jakości wody oraz niezadowolenia z przerw w jej dostawie informuję, że Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świebodzicach przewiduje rekompensatę pieniężną za zaistniały stan, co szczegółowo regulują klauzule do umów z odbiorcami wody. W sytuacji, gdy mieszkaniec postanowi ubiegać się o takowe świadczenie, w siedzibie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji przy ulicy Kasztanowej 1 należy złożyć stosowny wniosek o rozpatrzenie reklamacji.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 836:  Imię/NICK: nana

czy pan duzo zarabia
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani, Szanowny Panie,
Wynagrodzenie burmistrza zastało określone Uchwałą Rady Miejskiej Nr III/9/2010, której treść jest udostępniona na stronie BIP (www.bip.swiebodzice.pl). 

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 835:  Imię/NICK: Marcin

Witam,dlaczego nie budują jeszcze skateparku ?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Marcinie,

Budowa skateparku będzie mogła rozpocząć się dopiero po wyłonieniu wykonawcy. Obecnie ogłoszono w tym celu przetarg, a termin składania ofert upływa 24 lipca br.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 834:  Imię/NICK: Marcin

Pani Burmistrzu czy jest możliwość zorganizowania dla młodzieży podczas
tego rocznych wakacji jakiegoś koncertu?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Marcinie,

Podczas tegorocznych wakacji, ze względu na wcześniej zaplanowane inne imprezy, nie jest przewidywany żaden koncert. Jednakże 20 października br. w hali OSiR odbędzie się koncert Budki Suflera.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 833:  Imię/NICK: beta

panie burmistrzu,ile kosztuje wykup mieszkania o pow.37m
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Beato, 

uprzejmie informuję, że każdy rodzaj mienia komunalnego, w razie wyznaczenia go do sprzedaży (w tym również
mieszkania), każdorazowo musi być wyceniony przez rzeczoznawcę majątkowego. Niemniej jednak ostatnio miejscowy rynek nieruchomości w zakresie sprzedaży mieszkań (w zależności w jakiej części miasta położony jest budynek mieszkalny) ustabilizował się w wysokości około 2000 zł za jeden metr kw. Najemcy lokalu mieszkalnego, który zdecyduje się kupić "swój" lokal przysługuje bonifikata w wysokości 85 % wartości tego mieszkania. Zatem do zapłaty pozostała by cena 15% wartości mieszkania. Szczegóły można uzyskać w Urzędzie Miejskim pod numerem telefonu: 74 6669527.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 832:  Imię/NICK: Elżbieta

Prosze mi powiedziec gdzie moge złożyć zażalenie na policje  ???
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Elżbieto,
Policja to służba zhierarchizowana. W zależności od tego, kto Pani zdaniem zachował się niewłaściwie, skargę kierujemy do bezpośredniego przełożonego - od Komendanta Miejskiego zaczynając na Komendancie Głównym kończąc.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 831:  Imię/NICK: Romek

Szanowny Panie Burmistrzu!
Czy nie można urozmaicić strony Naszego miasta o ogłoszenia, oferty
kupna/sprzedaży/wynajmu/usług . Niejednokrotnie poszukuję różnych rzeczy a
z racji że mieszkam tutaj od niedawna nie mam rozeznania. Co Pan na to.
Pozdrawiam!
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Romanie,
Strona internetowa naszego miasta (www.swiebodzice.pl) jest stroną samorządową, gdzie nie powinny pojawiać się ogłoszenia prywatne i nie pochodzące od jednostek samorządu. Informacje, o które Pan pyta można natomiast z powodzeniem zamieszczać na różnych stronach prywatnych podmiotów, utworzonych w tym celu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 830:  Imię/NICK: Wiktoria

Dzień dobry !!!
podobno firma która miała zacząć budowę naszego skate-parku nie ma do tego
uprawnień czy to prawda ?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Wiktorio,

Poprzedni wykonawca, wyłoniony w drodze przetargu, ostatecznie odstąpił od podpisania umowy. Nowy przetarg na wykonawcę skateparku został dopiero ogłoszony, a termin składania ofert upływa 24 lipca br.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 829:  Imię/NICK: młodzież

Chciałabym dowiedziec się czy w naszym mieście jest jakas praca dla młodzieży w czasie wakacji?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Młodzieży,
Wszelkie dostępne oferty pracy znajdują się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świdnicy Filia w Świebodzicach (ul. Browarowa 1).

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 828:  Imię/NICK: Bartek

Chciałem się dowiedzieć,jaki jest średni czynsz w lokalu komunalnym i czy w najbliższym czasie przewiduje Pan,że wzrośnie. Dziękuje za wyczerpującą odpowiedz. Miłego dnia.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Bartoszu,

Miesięczny czynsz w Gminie Świebodzice wyliczany jest w oparciu o zasady określone w Rozdziale V, pkt. "a" Uchwały Nr XXIV/135/07 Rady Miejskiej w Świebodzicach w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Świebodzice na lata 2008-2012 (do wglądu na stronie: www.swiebodzice.pl, w zakładce "Uchwały Rady Miejskiej"). Jednoznaczne wskazanie wysokości "średniego czynszu" jest raczej niemożliwe z uwagi na fakt, iż wysokość czynszu jest kwestią indywidualną dla każdego lokalu, a jego wyliczenie jest operacją złożoną. I tak:

 • stawka wyjściowa czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych w Gminie Świebodzice jest ustalana przez Burmistrza Miasta w drodze zarządzenia, nie częściej niż co 6 miesięcy - obecnie wynosi ona 5,14 zł i obowiązuje od 1 lipca 2011r.,
 • na miesięczny czynsz za najem lokalu mieszkalnego składają się dwa elementy: stawka bazowa i stawka jakościowa,
 • stawka bazowa, stanowi 30 % stawki wyjściowej, natomiast stawka jakościowa jest sumą procentów wynikających z czynników podwyższających i obniżających czynsz. (m.in. takich jak: położenie budynku, stan techniczny budynku, typ ogrzewania, obecność instalacji gazowej w lokalu, łazienki, itd.) pomnożoną przez różnicę stawki wyjściowej i stawki bazowej.

Wzrost stawek czynszu, zgodnie z cytowaną wyżej uchwałą, związany jest z utrzymaniem, bieżącą konserwacją i remontami zasobu mieszkaniowego. Przy rosnących cenach materiałów budowlanych, oraz potęgującą się rokrocznie wysokością zaległości czynszowych po stronie lokatorów, nie wykluczona jest podwyżka czynszów w naszym mieście.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 827:  Imię/NICK: MARIUSZ

Szanowny Panie Burmistrzu . Czy jeśli dojdzie do skutku generalny remont
Kościoła Św.Piotra i Pawła to będzie wymieniona iglica na wieży? Tak jak
było to w przypadku RATUSZA??? PANIE BURMISTRZU ZAUWAŻYŁEM , ŻE IGLICA NA
WIEŻY KOŚCIOŁA ŚW.PIOTRA I PAWŁA JEST DOSYĆ PRZEKRZYWIONA !!!! Pozdrawiam
Serdecznie
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Mariuszu,

Wszystkie kwestie związane z remontem Kościoła należą do kompetencji parafii. Proszę zatem z tym zapytaniem zwrócić się do ks. proboszcza Jana Mrowcy.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 826:  Imię/NICK: andrzeeeeeej

czemu w tym roku basen odkryty ma być zamknięty podczas wakacji? my chcemy basen, młodzież nie ma gdzie spędzać wolnego czasu, a wyjazdy do Strzegomia każdego dnia są bądź co bądź kosztowne:((
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Andrzeju,

Przyczyny wyłączenia z eksploatacji kąpieliska przy ul. Rekreacyjnej wyjaśniałem już kilkakrotnie, ostatnio odpowiadając na pytanie z dnia 20.06.2012 r. Publikuje je również Gazeta Świebodzicka w nr 143 z dnia 29.06.2012 r. na str. 3. Jeszcze raz więc tylko podkreślę, że nie jest to kwestia wyboru, ale przykrej konieczności. Ten obiekt nie nadaje się już do użytkowania ze względu na stan techniczny. Władze Miasta rozumiejąc głosy takie jak Pański - "my chcemy basen" - podjęły działania, by w możliwie najkrótszym czasie basen znów służył mieszkańcom, ale nie da się tego zrobić w ciągu kilku tygodni czy miesięcy.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 825:  Imię/NICK: Hubert

Witam! Czy wiadomo już jaka firma wygrała przetarg na skatepark i kiedy rozpocznie się budowa?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Hubercie,

Tak, została wybrana najkorzystniejsza oferta firmy PLANIKO Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Długiej 11/13 we Wrocławiu. Realizacja zamówienia rozpocznie się po podpisaniu umowy, które planowane jest na dzień 02.07.2012 r., a termin zakończenia realizacji zgodnie z projektem umowy ustalono na dzień 30.08.2012 r.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 824:  Imię/NICK: Renata

Szanowny Panie Burmistrzu
Czy jest szansa, żeby ubiegać się o staż w Urzędzie Miasta?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Renato,

uprzejmie informuję, że należy złożyć swoje podanie oraz CV w sekretariacie Urzędu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 823:  Imię/NICK: BOGDAN

PANIE BURMISTRZU ,CO SŁYCHAĆ DOBREGO W SPRAWIE OTWARCIA DOMU DZIENNEGO POBYTU ,OSTANIA WIADOMOŚC JAKĄ MAM OD PANI Z OPIEKI SPOŁECZNEJ ,TO JEST WIADOMOŚC, ZE MOŻE COŚ BĘDZIE W DRUGIM PÓŁROCZU JAK NIEODZOWNE JEST TO MIEJSCE DOBRZE WSZYSCY WIEMY ,NIE KAZDY MARZY O DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ CAŁODOBOWYM ,POWSTANIE DOMU DZIENNEGO (W CZĘ SCI BUDYNKU PO POLICJI )BYŁOBY ŚWIETNĄ ALTERNATYWĄ POZDRAWIAM
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Bogdanie,

Jak już wspominałem, w 2012 r. planujemy uruchomienie środowiskowego domu samopomocy. Budynek jest już gotowy na przyjęcie uczestników zajęć, jednakże rozpoczęcie działalności uzależnione jest od dotacji z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przeznaczonej na wyposażenie. Stosowne wnioski zostały już dawno złożone. Planowane uruchomienie to grudzień 2012 r.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 822:  Imię/NICK: M.R.M

Panie Burmistrzu,
1. Gratuluję udanej decyzji zainstalowania monitoringu na ciągu Prusa-Krasickiego - mam nadzieję, że ktoś ogląda nagrania i skończy się dewastacja tak udanej inwestycji jaką jest ten ciąg pieszy. Można by teraz usunąć to pseudo graffiti z nowych ścian oraz zwrócić baczniejszą uwagę na tych pijących alkohol i załatwiających się na rogu budynku byłej szkoły.
2. Natomiast umieszczenie latarni ulicznej na rogu w okolicy ul. Młynarskiej 14 to chyba jakiś żart. Można by ją z powodzeniem umieścić na brzegu chodnika tak jak pozostałe nowe latarnie uliczne na tej ulicy. Praktycznie niemożliwe jest łatwe przejechanie tamtędy wózkiem dziecinnym. Może jest jeszcze czas na poprawienie tego błędu. Mimo wszystko jednak dziękuję za te inwestycje na naszej dzielnicy - doczekaliśmy się wreszcie cywilizacji w tej zapomnianej dzielnicy w Centum miasta.
Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani/Szanowny Panie,

Słupy oświetleniowe powinny być tak usytuowane, aby nie powodowały zagrożenia bezpieczeństwa ruchu i nie ograniczały widoczności. Słupy oświetleniowe oraz oprawy oświetleniowe powinny być umieszczone poza skrajnią drogi, tj. powinna być zachowana wolna przestrzeń nad drogą o wymiarach określonych w warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Odległość lica słupa oświetleniowego od lica krawężnika na drodze klasy D (ul. Młynarska) nie może być mniejsza niż 0,5 m. Konieczność zachowania ww. warunków powoduje, że przy wąskim chodniku przestrzeń między słupem a ścianą budynku jest rzeczywiście niewielka. Przestawienie słupa bliżej ściany budynku nie rozwiąże problemu - wolna przestrzeń chodnika między krawężnikiem a słupem, dalej będzie niewystarczająca, przy znacznym pogorszeniu się jakości oświetlenia.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 821:  Imię/NICK: Adam

Panie Burmistrzu... mam pytanie z czego zrobione sa 2 kamery i dwa slupy w okolicach ul.Krasickiego ze kosztowaly az ponad 60tys zl? Z ciekawosci poprzegladalem sobie oferty roznych firm montujacych i sprzedajacych tego typu urzadzenia i za 7tys mozna juz kupic bardzo profesjonalna kamere obrotowa, koszt slupa to ok 1500 zl... wiec jakby nie liczyc urzadzenia wychodza cos ok 17 tys... no liczmy 20 tys.... rozumiem ze az 40 poszlo na tzw robocizne?????
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Adamie,

Wykonanie monitoringu łącznika między ul. Prusa i Krasickiego w systemie "zaprojektuj i wybuduj" obejmowało swoim zakresem:

 • opracowanie koncepcji monitoringu,
 • wykonanie dokumentacji projektowej (projekt budowlany i wykonawczy),
 • dopełnienie formalności umożliwiających rozpoczęcie i zakończenie robót budowlanych (uzyskanie warunków technicznych przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, pozwolenia na budowę, zgłoszenie zakończenia robót, itp.),
 • dostawę i montaż sprzętu, wykonanie instalacji (szafka pomiarowo-zabezpieczeniowa, instalacje elektryczne i sieć LAN, dwie kamery szybkoobrotowe PAL, słup dla montażu kamery, wysięgniki urządzeń nadawczo-odbiorczych na wieży ratusza i ścianie budynku ul. Prusa 14 wraz z niezbędną infrastrukturą, transmitery, zasilacze buforowe, rejestrator),
 • oprogramowanie serwera,
 • kompleksowe uruchomienie systemu i szkolenie personelu.

Koszty realizacji całego zadania, to więc nie tylko koszty zakupu i montażu urządzeń wskazanych przez Pana.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 820:  Imię/NICK: marekxx

szanowny panie burmistrzu, moja córka urodziła sie w niemczech.mieszkamy tu z żoną i dzieckiem. gdybyśmy wrócili do polski czy córka otrzymywała by kindergeld?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Marku,

Prawo do świadczeń rodzinnych reguluje w Polsce ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 z późn. zm.). Świadczenia rodzinne przysługują osobom, jeżeli zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres zasiłkowy, w którym otrzymują świadczenia rodzinne, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej i spełniają wszystkie ustawowe warunki, od których uzależnione jest przyznanie prawa do świadczeń.

Świadczeniami rodzinnymi są:

1. zasiłek rodzinny:
http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/swiadczenia-rodzinne/ oraz dodatki do zasiłku rodzinnego,

2. jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka:
http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/swiadczenia-rodzinne/

3 świadczenia opiekuńcze:

a) zasiłek pielęgnacyjny

http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/swiadczenia-rodzinne/ ,

b) świadczenie pielęgnacyjne

http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/swiadczenia-rodzinne/

Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie, albo dochód osoby uczącej się, nie przekracza kwoty 504 zł. W przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym, albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę, albo dochód osoby uczącej się, nie przekracza kwoty 583 zł. Zasiłek rodzinny wynosi 68,00 zł miesięcznie na dziecko do 5-go roku życia.

Do zasiłku rodzinnego przysługuje m.in. dodatek z tytułu urodzenia dziecka jednorazowo w wysokości 1000 zł. Wniosek o dodatek z tytułu urodzenia dziecka składa się do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

Z tytułu urodzenia się żywego dziecka przysługuje również jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 1000 zł na jedno dziecko. Przyznanie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka nie jest uzależnione od kryterium dochodowego. Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje jeżeli matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu.

Zaświadczenie o pozostawaniu matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu może wystawić lekarz lub położna.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 819:  Imię/NICK: jagoda

dlaczego chcą zlikwidować ogródki rodzinne w parku
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Jagodo,

Pani pytanie jest mało precyzyjne, aczkolwiek domyślam się, że chodzi Pani o ogrody działkowe zlokalizowane pomiędzy Parkiem Miejskim a ul. Towarową. Otóż Gmina nie ma żadnych planów likwidacji tych ogrodów. Ogrody tam umiejscowione są w pełni zagospodarowane i trwale wpisane w pejzaż naszego miasta.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 818:  Imię/NICK: Tomek

Panie Burmistrzu, moje pytanie (piszę w imieniu mojej mamy) dotyczy zalewanego po każdym deszczu mieszkania przy ul. Jeleniogórskiej 1. Od kwietnia, pomimo kilkukrotnych zgłoszeń, uszkodzeń nie usunięto. Nikt z Miejskiego Zarządu Nieruchomości nie raczył nawet sprawdzić czy stan uszkodzonego dachu, a także zalewanego sufitu (w tym instalacji elektrycznej) nie zagraża życiu ani zdrowiu mieszkańców. Proszę mi doradzić, do kogo powinienem się zwrócić o pomoc w tej sprawie. Czy takie zaniedbania administratora budynku należy zgłosić do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budownictwa?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Tomaszu,

Budynek przy ul. Jeleniogórskiej 1 zarządzany jest przez firmę "Prefekt" z siedzibą przy ul. Świdnickiej 7 w Świebodzicach. Wszelkie zgłoszenia kierowane do Miejskiego Zarządu Nieruchomości są bezzwłocznie przekazywane ww. Zarządcy. Z dokumentów Wspólnoty Mieszkaniowej wynika, że dach wymaga kapitalnego remontu, jednakże konieczna jest do tego zgoda wszystkich właścicieli budynku, gdyż to oni będą uczestniczyć w kosztach związanych z remontem. Z informacji uzyskanych od Zarządcy, w najbliższym czasie zalewane lokale zostaną miejscowo zabezpieczone przed opadami deszczu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 817:  Imię/NICK: matka

witam -moja prośba -czy można zrobić na przejściu nowowyremontowanym z ulicy młynarskiej podjazd dla wózkow? łącznik kończy się schodami i ani wózek dziecięcy ani inwalidzki tamtędy nie przejedzie a wystarczy wybetonować dwa pasy
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani,

Maksymalne nachylenie pochylni nie może przekraczać 6 %, co oznacza, że na jednym metrze jej długości zmniejszymy różnicę poziomów o 6 cm. Uwzględniając wysokość schodów i spadek terenu na łączniku (w kierunku ul. Krasickiego) pochylnia powinna umożliwić pokonanie ok. 1,1 m różnicy poziomów między nawierzchnią chodnika na ul. Prusa i nawierzchnią łącznika, a więc powinna mieć długość ok. 18 metrów. Na odcinku 15 metrów łącznik się zwęża (między obiektami gospodarczymi i ścianą boczną budynku ul. Prusa 14), aby w najwęższym miejscu mieć szerokość 1,1 m. Pochylnia musiałaby zająć praktycznie całą szerokość łącznika w jego najwęższym miejscu i zmienić kierunek na odcinku około 3 metrów ze względu na załamanie łącznika, uniemożliwiając przejście pieszym obok pochylni. Ukształtowanie terenu oraz zabudowa uniemożliwiają więc wykonanie pochylni zgodnie z przepisami prawa budowlanego.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 816:  Imię/NICK: Marta

Panie Burmistrzu !
Czy podczas 'Dni Świebodzic' ochroniarz może przeszukiwać torebkę .
Podkreślam mam 14 lat i miałam kopertówkę . Miałam tylko portfel i
komórkę , a ochroniarz wziął mi torebkę i zajrzał do przegródek i powiedział 'no teraz ci się upiekło , ale następnym razem  to zobaczysz'
Czy on miał do tego prawo ???
Pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Marto,
Kontrola rzeczy podczas tegorocznych Dni Świebodzic spowodowana była tylko i wyłącznie wymogami bezpieczeństwa, do których jesteśmy zobligowani przepisami oraz poleceniami odpowiednich służb. Aby wszystkim mieszkańcom miasta oraz uczestnikom zapewnić bezpieczeństwo, tego typu środki będą stosowane co roku.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 815:  Imię/NICK: stary mieszkaniec

Panie Burmistrzu. w związku z powstającymi nowymi domami na Os. Piastowskim, proponuję nazwanie nowych ulic nazwiskami byłych Świebodziczan (choc jest ich niewielu) np. Gustaw Becker, ksiądz
Władysław Lorek, bardzo znany i szanowany b. proboszcz parafii św Mikołaja. Może jest to forma lokalnego patriotyzmu ale: cudze chwalicie... Łączę serdeczne pozdrowienia
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,
Przy nadawaniu nazw kolejnym ulicom w mieście Pana propozycja zostanie przedstawiona Radzie Miejskiej, do której zadań należy ustalanie nazewnictwa ulic w mieście.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 814:  Imię/NICK: mieszkaniec

Witam
Panie burmistrzu. Co najmniej od 4 dni na ul. Łącznej nie palą się lataranie. czy można cos z tym zrobić??
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,

Awaria oświetlenia na ul. Łącznej zgłoszono do TAURON 
Dystrybucja S.A. w dniu 15.06.2012 r. i w tym samym dniu została usunięta.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 813:  Imię/NICK: MARIUSZ

SZANOWNY PANIE BURMISTRZU , MOJE PYTANIE JEST KRÓCIUTKIE . DLACZEGO NA RATUSZU NOCĄ JUŻ OD PONAD 2 TYGODNI NIE ŚWIECI ILUMINACJA??? CZY TO JEST POWODEM OSZCZĘDNOŚCI PRĄDU??? POZDRAWIAM MIESZKANIEC RYNKU NASZEGO PIĘKNEGO MIASTA
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Mariuszu,

Przyczyną nieświecenia lamp iluminacji Ratusza była awaria instalacji elektrycznej, która została usunięta w dniu 18.06.2012 r.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 812:  Imię/NICK: Artur

Witam.
Chciałem się zapytać jaki jest cel zmiany dotychczasowego Herbu,jakie za
tym idą koszty.Dlaczego nie było żadnego referendum o zmianę
Herbu.pozdrawiam
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Arturze,
Herb, którym posługiwaliśmy się dotychczas zawierał liczne błędy. Heraldyka nie jest czymś przypadkowym i herb
powinien spełniać określone normy. Dowodem na to, że wszytko jest w porządku jest pozytywna opinia Komisji Heraldyczne działającej przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Taką opinię otrzymał dopiero poprawiony herb, poprzednia jego wersja nie uzyskała akceptacji. Na błędy w tym zakresie wskazywał również Wojewoda Dolnośląski. Kosztów zmiany nie ma i nie będzie. Po naturalnym zużyciu będą zmieniane pieczęcie czy tabliczki. Prawo nie przewiduje
referendum w sprawie herbu , a decyzje w takich sprawach podejmuje Rada Miejska.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 811:  Imię/NICK: Świebodziczanka

Panie burmistrzu , kiedy w końcu będzie naprawiona ul. Młynarska? I kiedy oświetlenie będzie włączone ?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani,

Wykonawca remontu ul. Młynarskiej i Piaskowej, zgodnie z zawartą umową, jest zobowiązany
zakończyć wszystkie roboty budowlane w terminie do dnia 31 sierpnia 2012 r. Także w tym czasie powinno być uruchomione nowe oświetlenie ulic.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 810:  Imię/NICK: mieszkaniec

proszę o więcej inf. dotyczącej "Warszawianki", jak ? od kiedy? jest to teren prywatny?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Mieszkańcu,

"Warszawianka" nie jest terenem prywatnym lecz stanowi własność Gminy Świebodzice. 
Opiekę nad tą nieruchomością sprawuje jej dzierżawca Polski Związek Wędkarski - Koło w Świebodzicach, ul. Kolejowa 9.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 809:  Imię/NICK:  lidia

panie burmistrzu,mieszkam z meżem i dzieckim za granica oboje jesteśmy na zasiłku socjalnym chcielibysmy wrócić do swiebodzic, ale nie mamy tam mieszkania.jaka jest możliwość wpisania sie na liste osób oczekujących na miszkania od miasta?ile czasu się czeka?i czy my mamy taz szanse wpisać sie na tą liste, a na czas oczekiwania na mieszkanie możemy mieszkać dalej za granicą?bądź czy jest jaka kolwiek możliwość wykupiwna jakiegoś mieszkania po zmarłej osobie,lub z niewielkim zadłużeniem za niewielką cenę?
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Lidio,

Odpowiadając na Pani pytanie z dnia 18.06.2012 r. uprzejmie informuję, że aby ubiegać się o lokal z mieszkaniowego zasobu Gminy, należy spełnić warunki określone w Uchwale Nr VI/73/03 Rady Miejskiej w Świebodzicach z dnia 27 stycznia 2003r. ( Dz. U. z 2001r. Nr 71 poz. 733 - ze zmianami).

Zgodnie z w/w przepisami o lokal taki mogą ubiegać się osoby posiadające stałe zameldowanie na terenie Świebodzic oraz pozostające w trudnych warunkach mieszkaniowych i trudnej sytuacji materialnej, to znaczy:

a) zamieszkują w lokalach, w których powierzchnia mieszkalna ( powierzchnia pokoi) nie przekracza 5 m2 na osobę, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego - 10 m2 na osobę,

b) w okresie ostatnich trzech miesięcy, poprzedzających datę złożenia wniosku, osiągnęły dochód brutto (pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne oraz koszty uzyskania przychodu) nie większy niż 100% najniższej emerytury, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego - 150% najniższej emerytury (od 01 marca 2012r. wysokość najniższej emerytury wynosi 799,18zł.)

Ponadto ubiegające się o lokal rodziny nie mogą posiadać tytułu prawnego do jakiegokolwiek lokalu mieszkalnego (najem, własność),

Jeżeli spełniacie Państwo określone wyżej warunki należy zgłosić się do Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej tut. Urzędu Miejskiego przy ul. Świdnickiej 7 ( pok. nr 6), pobrać stosowny druk wniosku i po wypełnieniu złożyć go w Wydziale celem rozpatrzenia.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 808:  Imię/NICK:  addr

witam chciałam zapytac ponownie z dokładnością sensu mojego pytania. chciałam sie dowiedzieć czy jest możliwosc wykupienia strychu przy ulicy towarowej nr budynku to 3
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani,

W odpowiedzi na Pani pytanie, uprzejmie informuję, że strychy można sprzedać, ale jako część wspólną dla wszystkich właścicieli lokali w budynku. Można także sprzedać wydzieloną część strychu jako pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego, które to mieszkanie jest przedmiotem sprzedaży na rzecz najemcy lub w drodze przetargu.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 807:  Imię/NICK:  Zbyszek

Witam pana Burmistrza. Prośba moja to uczulenie Straż Miejską i Policję ,na bez prawne wycinanie drzew na zbiorniku PZW Kasztanowa na którym to jestem gospodarzem. Wycinką zajmują się osoby które zamiast na opał przeznaczają pieniądze na alkohol i pomimo zakazu palom ogniska na terenie zbiornika wycinając Brzozy.Dziękuję za pozytywne podejście do tego problemu.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie Zbigniewie,

Teren zbiornika PZW Kasztanowa został objęty częstszą kontrolą przez strażników miejskich. Ponadto informuję, że teren PZW Kasztanowa stanowi obecnie własność prywatną. Zatem w gestii właściciela jest oficjalne wniesienie zawiadomienia o nielegalnej wycince drzew.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 806:  Imię/NICK:  Świebodziczanin

Panie Burmistrzu,czy był ktoś odpowiedzialny za nagłośnienie na dniach Świebodzic ,bo szyby o mało nie powypadały z okien. Takiego nagłośnienia to jeszcze nie było! Później się mówi,że społeczeństwo głuchnie!Współczuję zwłaszcza ludziom mieszkającym obok boiska OSIR,oni to dopiero mieli imprezę. Mam nadzieję,że na przyszłość ktoś to będzie nadzorował.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani/Szanowny Panie,

Ocena stopnia głośności nagłośnienia, którego użyto przy organizacji tegorocznych Dni Świebodzic jest kwestią subiektywną. Biorąc pod uwagę fakt, iż Dni Świebodzic są imprezą, na którą społeczność miasta czeka przez cały rok, a sama zabawa ma charakter lokalnego święta odpowiednie wyeksponowanie walorów artystycznych jest istotne dla zapewnienia frekwencji. Jednakże, przy organizacji Dni Świebodzic 2013 wszystkie sugestie odnośnie uciążliwości nagłośnienia zostaną rozpatrzone.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 805:  Imię/NICK:  Ewa

Czy prawdą jest, że w okresie wakacyjnym będzie zamknięty basen odkryty? - Jeśli tak, to dlaczego tego typu remonty prowadzone są w okresie największej popularności basenu? - Jakiego typu ma być to remont? - Jaką alternatywę ma Pan dla młodzieży i dzieci, bo na pewno wejściówka za np. 2 zł. na kryty basen na godzinę to nie to samo co 3, czy 5 zł za cały dzień pobytu na odkrytym basenie. Nie ukrywam, że jeśli ta informacja jest prawdą nie zyska Pan na przychylności własnych mieszkańców. W dobie ciężkich czasów, kiedy rzadko kogo stać na kolonie dla dzieci - zamknięcie basenu, czasem jedynej radości dla niewyjeżdżających na wakacje - jest wysoce nie na miejscu. Ja sama z dziećmi często korzystałam z basenu podczas urlopu, a teraz pozostaje jedynie wyjazd do Strzegomia bądź Dobromierza, na co człowiek nie zawsze ma czas, chęci i pieniądze... Rozczarowana i niezadowolona
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Ewo,

O wyłączeniu z eksploatacji basenu przy ul. Rekreacyjnej informowaliśmy już w mediach, ale jeszcze raz wyjaśniam, że wynika to z konieczności, a nie z wyboru. Ten ok. 40 letni, wysłużony obiekt nie spełnia już podstawowych wymogów technicznych oraz sanitarnych. Jego dalsze użytkowanie stało się niemożliwe, gdyż stwarzałoby zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia Klientów i obsługi. Nie chodzi tu więc o remont, ale odbudowę kąpieliska w nowym kształcie, czyli o przedsięwzięcie niewykonalne między sezonami. Władze miasta, dostrzegając walory obiektu i jego znaczenie dla mieszkańców, już bezpośrednio po ostatnich wakacjach podjęły działania zmierzające do ponownego udostępnienia go w możliwie najkrótszym czasie. W ostatnich miesiącach stało się możliwe wprowadzenie do budżetu gminy dodatkowych środków, pozwalających jeszcze w tym roku sporządzić potrzebną dokumentację i przystąpić do budowy nowego pawilonu szatniowo - sanitarnego oraz stacji uzdatniania wody. Po zakończeniu tego etapu kąpielisko można będzie ponownie uruchomić, a następnie - znów etapami, w miarę możliwości finansowych - modernizować poszczególne niecki basenowe. Zakres i koszty inwestycji powodują, że musi być ona rozłożona na lata. Będzie jednak tak etapowana, by było to jak najmniej uciążliwe dla użytkowników. Jestem przekonany, że mieszkańcy Świebodzic ze zrozumieniem i przychylnością odniosą się do podjętych decyzji, bo gwarantują one, że wreszcie "coś się zaczęło na Rekreacyjnej dziać" i ten piękny obiekt nie zostanie zlikwidowany, ale będzie znów służył ludziom. Warto więc chyba przez sezon, czy dwa zadowolić się rozwiązaniami alternatywnymi (niektóre z nich sama Pani wymienia, inne zawarte są w wakacyjnej ofercie miasta na 2012 r.), by przez wiele kolejnych lat móc czerpać radość z wypoczynku i rekreacji na nowoczesnym czyli bezpiecznym, atrakcyjnym i funkcjonalnym obiekcie.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 804:  Imię/NICK:  Mieszkaniec Miasta

Witam Panie Burmistrzu
Mam pytanie odnośnie Dni Świebodzic: dlaczego przez te dwa dni naruszano prywatność osobistą? Ala ochroniarze zaglądali do każdych plecaków, kobiecych torebek, itp. Kobiety zazwyczaj w swoich torebkach mają rzeczy bardzo osobiste, a to po to aby ludzie przepłacali za piwo, które mogli kupić taniej. Jestem ciekaw czy Pana też tak przeszukiwali jak zwykłego mieszkańca, czy unosił się Pan zajmowanym przez siebie stanowiskiem. W następnym roku może lepiej zastosować rewizję osobistą i ustawić bramki jakie są na lotniskach aby ludzie bardziej przepłacali za piwo. Proszę jeszcze o wiadomość czy pracownicy Urzędu Miasteczka też byli przeszukiwani jak przestępcy. Proszę o wiadomość dlaczego cofamy się wstecz, za poprzedniego Burmistrza takiego cyrku nie było.
  
ODPOWIEDŹ
Szanowny Panie,
Podczas tegorocznych Dni Świebodzic nie naruszono niczyjej prywatności. Kontrola spowodowana była jedynie wymogami bezpieczeństwa, do których jesteśmy zobligowani przepisami oraz poleceniami odpowiednich służb. Aby wszystkim mieszkańcom miasta oraz uczestnikom zapewnić bezpieczeństwo, tego typu środki będą stosowane co roku. Zanim wyda Pan opinię na dany temat, bardzo proszę o zapoznanie się z obowiązującymi w naszym kraju regulacjami dotyczącymi organizacji imprez masowych.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 803:  Imię/NICK:  klaudia

1.ile wynosi średnia miesięczna wynagrodzenia Pana Burmistrza?
2.Czy to pan odpowiada bezpośrednio na pytania zadawane na forum,czy tą
funkcję pełnią inne osoby?
Dziękuje za odpowiedź
z poważaniem Klaudia
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Klaudio,
Wynagrodzenie burmistrza zastało określone Uchwałą Rady Miejskiej Nr III/9/2010, której treść jest udostępniona na stronie BIP ( www.bip.swiebodzice.pl ). 
W udzielaniu odpowiedzi na pytania Internautów, ze zrozumiałych względów niekiedy korzystam z pomocy urzędników, których wiedza merytoryczna pozwala na redagowanie pełniejszych odpowiedzi.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 802:  Imię/NICK:  Ewa Maria

mam pytanie odnosnie losu budynku/budowli dawnego internatu Zespolu
Szkol Zawodowych przy ul. Rekreacyjnej.
Z poważaniem
Ewa Maria Gracka
  
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani Mario, 

W odpowiedzi na Pani list, w którym pyta Pani o losy budynku/budowli po dawnym internacie Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy ul. Rekreacyjnej 2 w Świebodzicach uprzejmie informuję, że nieruchomość ta,w skład której wchodzi budynek o powierzchni użytkowej 2.313,40 m2 oraz grunt o powierzchni 1,3315 ha stanowi własność Gminy Świebodzice. Gmina zamierzała zaadaptować tą nieruchomość na realizację celu publicznego pod nazwą: Dom Spokojnej
Starości. Z uwagi na brak środków finansowych na realizację tej inwestycji, Gmina postanowiła sprzedać tę nieruchomość w drodze przetargu na tak określony cel publiczny. W chwili obecnej Gmina Świebodzice oczekuje na oferty inwestorów, którzy podjęliby zadanie modernizacji obiektu budowlanego, zorganizowania i prowadzenia Domu Spokojnej Starości. W przypadku dalszego zainteresowania się Pani tą nieruchomością i prowadzenia tutaj działalności gospodarczej, o której mowa wyżej pozostajemy do Pani dyspozycji i udzielimy każdej wyczerpującej informacji w tej sprawie.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 801:  Imię/NICK:   Mieszkaniecccccc

Panie Burmistrzu w okolicach piaskowni i na pobliskich przy niej dziełkach sypia bezdomny teraz moze i przetrzyma taka pogode ale co bedzie jak przyjdzie zima? Dlaczego dla takich ludzi nie ma mieszkań z
urzędu albo schroniska dla bezdomnych on ledwo sie trzyma na nogach 
  
ODPOWIEDŹ

 Szanowny Panie,

Wszystkie osoby bezdomne, wymagające wsparcia, otrzymują skierowania do schroniska. W okresie zimowym uruchomiliśmy ogrzewalnię pozwalającą przetrwać bezdomnym najcięższe mrozy. Problem polega na tym, że wielu
bezdomnych nie chce poddać się wymogom regulaminów schronisk, nie korzysta z tej formy pomocy i stara się radzić sobie we własnym zakresie. Mimo to zawsze odpowiednie służby tj. Straż Miejska i pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej reagują na sygnały o sytuacji osób bezdomnych. Pana sygnał także zostanie poważnie potraktowany, a sytuacja tego bezdomnego zostanie sprawdzona.

Z wyrazami szacunku

Bogdan Kożuchowicz
Burmistrz Miasta Świebodzice


 
  

 

strona główna  |  do góry  |