AKTUALNOŚCI

Sienkiewiczowskie pułapki 
(25.11.2016)

A A A

 

  

Hoże panny, chyży młodzieńcy, w superrzadkich miejscach takich jak Czehryn, Zbaraż czy Zatybrze. A do tego arcymiły i arcydowcipny, na wpół fanfaron i facecjonista Zagłoba, późnogotyckie polichromie i… fast foody.

Takie niespodzianki językowe dla uczestników V Świebodzickiego Dyktanda o Pióro Burmistrza Miasta przygotowali organizatorzy, czyli Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych w Świebodzicach. Wielkie pisanie odbyło się w czwartek, 24 listopada.

Swoją wiedzę o polskiej ortografii i interpunkcji w tej edycji sprawdzało blisko 60 osób, w zdecydowanej większości była to młodzież ze świebodzickich szkół.

Wśród osób dorosłych, które zasiadły do dyktanda, był m. in. Poseł na Sejm RP Ireneusz Zyska, burmistrz Bogdan Kożuchowicz, Ilona Szczygielska kierownik Wydziału Promocji UM, dyrektor SP 3 Jolanta Styrna-Grossman oraz pisząca te słowa.

Dyktando przygotowały panie polonistki z PZSI: Justyna Gąsior i Jolanta Bieniasz. Powiedzmy to uczciwie – nie było bardzo trudne, jednak sporo w nim było archaizmów lub historycznych nazw własnych i to mogło sprawić piszącym najwięcej trudności.

Oczekiwanie na wyniki dyktanda umiliły uczestnikom występy artystyczne uczniów z PZSI oraz pyszne ciasta, upieczone przez niezawodnych rodziców – serdecznie dziękujemy!

Napięcie stopniowo rosło, aż około godz. 20:00 jury złożone z polonistek świebodzickich i świdnickich szkół, ogłosiło wyniki.

Mistrzem Ortografii 2016 w kategorii młodzież została Hanna Nowak, tytuł w kategorii dorośli trafił – po raz drugi – do Jarosława Gracy (5 błędów ortograficznych i 5 błędów interpunkcyjnych). Zwycięzcy otrzymali pióra i tablety.

Dyplomy i nagrody dla zwycięzców wręczyli: poseł Ireneusz Zyska oraz burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
- Dziękuję za jak zwykle fantastycznie przygotowane wydarzenie, gratuluję wszystkim Państwu – podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz, składając także podziękowania na ręce dyrektor szkoły, Magdaleny Stąpor.

Wyniki V Świebodzickiego Dyktanda:

Kategoria młodzież do 19 lat

1. Hanna Nowak
2. Aleksandra Mielczarek  
3. Liwia Misztal

Kategoria dorośli

1. Jarosław Graca 
2. Krzysztof Szymczak  
3. Karolina Ceven

Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach

  

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
 


do góry  |