AKTUALNOŚCI

Wolna i Niepodległa 
(14.11.2017)

A A A

 

  

Duma i odpowiedzialność - te wartości każdego roku szczególnie mocno wybrzmiewają 11 listopada, podczas patriotycznych uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Bliskie są także świebodziczanom, którzy uczestnicząc w obchodach 99. rocznicy narodowego święta, akcentowali swój patriotyzm i przywiązanie do historii Polski.

Choć ton obchodom tego szczególnego dnia nadają w głównej mierze uroczystości w miejscach pamięci narodowej, od kilku lat tradycją stało się świętowanie odzyskania niepodległości także na sportowo. Okazję ku temu mieli także mieszkańcy Świebodzic, którzy uczestniczyli w 6. Biegu Niepodległości oraz 5. Marszu Nordic Walking.

Imprezę, zorganizowaną przez OSiR Świebodzice sp. z o.o. oraz Urząd Miejski, otworzyli Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz oraz Janusz Zieliński - prezes OSiR, którzy życzyli powodzenia wszystkim z 99 piechurów i biegaczy.
Pomimo że zawody miały charakter okolicznościowy, na trasie nie zabrakło sportowej rywalizacji, zwłaszcza, że uczestników patriotycznymi pieśniami do walki zagrzewali harcerze ze Szczepu Imago im. Batalionu Zośka oraz panie z chóru "Melodia" działającego przy Miejskim Domu Kultury, a także pomocni członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej i zgromadzeni kibice.

Na wszystkich, którzy 11 listopada przybyli pod halę OSiR czekało wiele atrakcji - nie tylko sportowych: chorągiewki, gorąca herbata z sokiem malinowym i żurek z bułką, a ukoronowaniem zmagań na trasie były medale i nagrody dla najlepszych zawodników, ufundowane m.in. przez Burmistrza Miasta Świebodzice oraz Spółdzielnię Mieszkaniową w Świebodzicach.

Oficjalne uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości - organizowane przez Miejski Dom Kultury - zainaugurowała msza święta odprawiona - już tradycyjnie w kościele pw. św. Mikołaja, której przewodniczył proboszcz parafii, ksiądz dziekan Józef Siemasz.
W eucharystii udział wzięli: przedstawiciele Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, poseł na Sejm RP Ireneusz Zyska, Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz, Zastępca Burmistrza Krystian Wołoszyn, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jan Klepiec, radni miejscy i powiatowi; kombatanci, dyrektorzy jednostek miejskich i placówek oświatowych, poczty sztandarowe, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, licznie przybyli mieszkańcy.

- Wolna, suwerenna, niepodległa Polska obchodzi dziś 99. urodziny - zwrócił się do zebranych burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Pragnę dziś złożyć nam wszystkim życzenia, by niepodległość, która jest zadaniem każdego z nas, była zadaniem na naszą miarę. Życzę, byśmy stali się bohaterami naszych czasów, przez codzienne budowanie tej upragnionej niepodległości pracą, postawą i wiarą.

Zwieńczeniem obchodów było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego. W podniosłej atmosferze, przy dźwięku werbli i w asyście sztandarów delegacje uczciły pamięć poległych za wolność o niepodległość.

Wydział Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej

 

 

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
ŚWIEBODZICE 2017

 

 

   

 


do góry  |