AKTUALNOŚCI

Świebodzice. Pamiętamy powódź
(28.06.2018)

A A A

 

  

W 21. rocznicę powodzi z 1997 r. w Świebodzicach Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zapraszają na premierą książki "Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź" i pokaz filmu dokumentalnego poświęconego 20. rocznicy powodzi z 1997 r. na Dolnym Śląsku. Publikacja oraz dołączony do niej film dokumentalny są efektem całorocznego projektu kulturalnego realizowanego na Dolnym Śląsku w 2017 r.

Data i miejsce: 19 lipca (czwartek), godz. 17.00, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej, Świdnicka 15.
Wstęp wolny.

 

  

O projekcie:

W 2017 roku realizatorzy projektu odwiedzili kilkanaście dolnośląskich miejscowości, w których realizowali badania terenowe, spotykali się z mieszkańcami i gromadzili materiały audiowizualne. Bielawa, Brzeg Dolny, Dzierżoniów, Głogów, Jeszkowice, Kamieniec Wrocławski, Kłodzko, Legnica, Łany, Nowa Ruda, Pieszyce, Rzeczyca, Ścinawa, Świdnica, Świebodzice, Wrocław. W większości z tych miejsc byli wielokrotnie.

Działano nie tylko statycznie, ale również w ruchu: w pociągach Kolei Dolnośląskich, gdzie na wybranych trasach odbywała się zbiórka wspomnień dotyczących powodzi i nagrywano wywiady z pasażerami, zamieniając ich podróże w coś więcej, niż tylko przemieszczanie się pomiędzy stacjami. W 37 filiach Miejskiej Biblioteki we Wrocławiu umieszczono pojemniki na wspomnienia, do których przez wiele tygodni każdy mógł przekazać swoje własne powodziowe "pamiętam, że…".

Eseje, dziesiątki wspomnień, trzy dzienniki, reportaż, opowiadanie, scenariusz filmowy, wywiad, grafiki, archiwalne zdjęcia, fotoreportaż, film dokumentalny - tak o powodzi z 1997 r. jeszcze nie opowiadano.

Więcej: pamietampowodz.pl 

 

 

Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy UM
w Świebodzicach

  


do góry  |