Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY POWIĘKSZ ZMNIEJSZ KONTRAST bip
E-urząd
E-Urząd
Poradnik klienta
Poradnik klienta
Gospodarka komunalna
Gospodarka komunalna
Pomoc społeczna
Pomoc społeczna
Zapytaj Burmistrza
Zapytaj Burmistrza
Dokumenty
Ważne Dokumenty
Komunikacja miejska
Komunikacja Miejska
Oświata
Film promocyjny
TV Internetowa, Film promocyjny
Fotogaleria
Fotogaleria
Dokumenty
Organizacje pozarządowe
fundusze unijne
Fundusze Unijne i Krajowe
Aglomeracja
Aglomeracja Wałbrzyska
Teczka
Firmy i instytucje
Archiwum
Strona ARCHIWALNA

Zapytaj Burmistrza

 
Szanowni Mieszkańcy Świebodzic

Zapraszamy do nowej formy kontaktu z Burmistrzem Miasta. Za pośrednictwem tej strony możecie zadać pytanie burmistrzowi Miasta Świebodzice. Należy je wpisać w oknie, które się wyświetla a następnie kliknąć na przycisk "WYŚLIJ". W ciągu maksymalnie 7 dni na tej stronie zamieszczona zostanie odpowiedź wraz z zadanym pytaniem tak, aby nie tylko osoba zainteresowana ale każdy mieszkaniec mógł się z nią zapoznać. Zadawane przez Państwa pytania niejednokrotnie wymagają sięgnięcia po materiały do różnych dokumentacji oraz baz danych i opracowania zebranych informacji, dlatego zastrzegamy sobie w takich wypadkach prawo do wydłużenia terminu udzielenia odpowiedzi. Zachęcamy do skorzystania z tej formy kontaktu.

Szanowni Państwo, pytania do Burmistrza nie powinny zawierać sformułowań obraźliwych. Administrator systemu zastrzega sobie prawo do ich usuwania.

Za pomocą poniższego formularza mogą Państwo w prosty sposób wysłać do Nas wiadomośc e-mail.

Łączysz się z adresu: 18.232.147.215

Wyślij wiadomość
 
 
Uwaga:
Wszystkie pytania zawierające treści nawołujące do nienawiści; ksenofobiczne, rasistowskie, antysemickie, homofobiczne i jakiekolwiek inne godzące w dobre imię osób trzecich, będą ignorowane przez administratora strony oraz zgłaszane odpowiednim organom ścigania. Ponadto na pytania polityczne, dotyczące kamapanii wyborczej nie będą udzielanae odpowiedzi
i nie będą one publikowane.

Zapytaj Burmistrza

PYTANIE 2589: Imię/NICK: Dorota

Opublikowano: 18-04-2019
Szanowny Panie Burmistrz. Mój syn planuje od września uczęszczać do szkoły ponadgimnazjalnej w Strzegomiu. Chciałabym wiedzieć czy w związku z tzw. "piątką Kaczyńskiego" planuje Pan przywrócić komunikację miejską na trasie Świebodzice - Strzegom? Za odpowiedź z góry dziękuję.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Doroto,

uprzejmie informuję, że na dzień dzisiejszy, świebodzicka komunikacja jest komunikacją miejską obejmującą gminę Świebodzice. Kursy poza gminne realizowane są przez prywatnych przewoźników, w tym na trasie Strzegom-Świebodzice.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2588: Imię/NICK: Mirosław

Opublikowano: 18-04-2019
Dzień dobry , chciałbym zrobić małą przybudówkę do domku przy ulicy solnej,z kim powinienem na ten temat porozmawiać,bardzo proszę o kontakt do tej osoby . Z góry dziękuję 

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Mirosławie,

w sprawie przybudówki uprzejmie proszę o kontakt z Wydziałem Budownictwa Starostwa Powiatowego w Świdnicy (ul. M. Skłodowskiej - Curie 7, tel. 74 850 04 99), gdzie uzyska Pan wszystkie szczegółowe informacje.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2587: Imię/NICK: Janek

Opublikowano: 18-04-2019
Panie burmistrzu dlaczego w piątek 19.04.2019 urząd pracuje krócej.T o chyba zły zwyczaj i przywilej,urzędnicy nie mogą być traktowani lepiej od reszty społeczeństwa. Czy to szybsze wyjście będzie jakoś odrobione w okresie poświąttecznym. Proszę o odpowiedz a nie o usuwanie niewygodnego pytania.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Janku,

decyzja o skróceniu czasu pracy pracowników Urzędu Miejskiego w Świebodzicach dotyczy zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Absolutnie nie jest to przywilej urzędniczy. Jest to gest w stronę pracowników wielu firm i instytucji, którzy w ferworze obowiązków chcą również przygotować święta. Uprzejmie informuję, że w ościennych miastach takie takie praktyki są stosowane. Zapewniam Pana, że dbam o to, a także pracownicy Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, aby każdy mieszkaniec był traktowany z należytym szacunkiem. Dobro mieszkańców jest dla nas urzędników priorytetem.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2586: Imię/NICK: Dominika

Opublikowano: 18-04-2019
Szanowny Panie Burmistrzu, Chciałam zgłosić problem ze ścieżkami rowerowymi na Osiedlu Piastowskim. Pomimo tego, że są wyznaczone drogi dla rowerów to zdecydowana większość rowerzystów i tak z nich nie korzysta. Dotyczy to w szczególności osób starszych. Obecnie jest całkiem spory ruch na drodze a jest ona na tyle wąska, że dla bezpieczeństwa samych rowerzystów powinni się przenieść na wyznaczoną dla nich drogę. Zgodnie z artykułem 33 Kodeksu Drogowego rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku w którym się porusza. Może należałoby podjąć jakieś działania, żeby ludziom wytłumaczyć po co są te drogi rowerowe i należy z nich korzystać dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego? Może Straż Miejska powinna się tym zająć?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Dominiko,

dziękuję za zwrócenie uwagi na problem. Sugestie dotyczące korzystania z dróg rowerowych na Osiedlu Piastowskim przekazałem funkcjonariuszom Straży Miejskiej, którzy zwrócą uwagę na nieprawidłowości w korzystaniu ze ścieżek rowerowych.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2585: Imię/NICK: Mieszkaniec

Opublikowano: 18-04-2019
Witam. Na ulicy Piłsudskiego 4a w listopadzie ubiegłego roku w bramie,która jest jednocześnie przejazdem na podwórko,została położona nowa kostka betonowa, ale wykonawca po skończeniu pracy nie założył dużych drzwi na zawiasy.... prawdopodobnie dlatego,że po położeniu nowej kostki drzwi są minimalnie za duże i potrzebuję dociąć od dołu nowa kostka jest położona trochę wyżej niż stara kostka] Drzwi od kilku miesięcy leżą na podwórku,na ziemii niszczeją. czy mógłby Pan wpłynąć na podległe służb miejskie żeby zajeły się sprawą? Wydaje mnie się ze wystarczy jeden telefon.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie,

uprzejmie informuję, że wykonawca robót został zobowiązany do wstawienia przedmiotowych drzwi i ich umycia do dnia 19.04.2019 r.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2584: Imię/NICK: Alina

Opublikowano: 15-04-2019
Treść Pani Burmistrzu jak pan mógł dopuścić żeby publiczne przedszkole ogłosiło strajk !! A co z dziećmi co z rodzicami !! Przedszkole na 2 na osiedlu Piastowskim !

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Alino,

uprzejmie informuję, że decyzja o strajku była suwerenną decyzją pracowników oświaty. Rozumiem Pani zdenerwowanie i zapewniam, że Gmina stara się zapewnić dzieciom opiekę na ten czas. Zorganizowane zostały bezpłatne zajęcia w Miejskim Domu Kultury oraz na Świetlicy Środowiskowej "Tęczowa Gromada". Przypominam również, że rodzic bądź opiekun prawny, może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o przyznanie zasiłku opiekuńczego na dziecko do lat 8.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2583: Imię/NICK: Paweł

Opublikowano: 15-04-2019
Mam pytanie odnośnie strajkujących nauczycieli. Czy to prawda że miasto chce zapłacić nauczycielom za czas strajku. Jeśli tak to na jakiej podstawie ma być to wynagrodzenie wypłacone. Zgodnie z art. 23 pkt 2. ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wynagrodzenie nie przysługuje

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Pawle,

Uprzejmie informuję, że jestem świadomy obowiązujących przepisów prawa w tym zakresie. Obecnie jednak skupiamy się na przeprowadzeniu egzaminów w szkołach, dobro uczniów jest obecnie priorytetem. Do tematu poruszonego przez Pana tematu wrócimy po zakończeniu strajku nauczycieli.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2582: Imię/NICK: Magdalena

Opublikowano: 12-04-2019
Panie Burmistrzu, Nie od dziś wiadomo że mieszkańcy centrum miasta mają problemy w parkowaniem, wiem że nie jest pan w stanie zwiększyć miejsc parkingowych, jednak mieszkańcy ul. Kopernika zwracają się z ogromną prośbą, o postawienie znaku zakazu parkowania dla osób nie będących mieszkańcami na podwórku od wjazdu z ulicy Słowackiego. Zapraszam Pana podczas treningów u pana Cieślińskiego albo podczas uroczystości i mszy kościelnych. Czasami mamy trudność wyjść z kamienicy o porysowanych samochodach już nie wspomnę. Biorąc przykład z Świdnicy prosimy o interwencję w tej sprawie. Pozdrawiamy Mieszkańcy.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Magdaleno,

Z uwagi na fakt, że sprawa z jaką zwraca się Pani ma charakter wniosku, a nie pytania, uprzejmie proszę o jego złożenie w sposób zwyczajowo przyjęty tj. pisemnie (wniosek opatrzony czytelnym podpisem oraz adresem do korespondencji )  lub drogą elektroniczną poprzez platformę eurzad.swiebodzice.pl. Dziękuję.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

 

PYTANIE 2581: Imię/NICK: Mieszanka

Opublikowano: 10-04-2019
Treść Dzień dobry panie burmistrzu pisze odnośnie parkowania aut na ulicy Moniuszki pan Bartek który z oburzeniem napisał ze parkują auta turystow otóż tak parkują ale auta mieszkańców to codzienność i jest wiele aut i auta dostawcze wieczorem turystów nie ma a mieszkańców auta stoją i nie da się przejechać powinno zakazać parkowania aut dla wszystkich tam bo parkowanie każdego auta już uniemożliwia przejazd maja swoją podworka niech parkuja pozdrawiam mieszkanka

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani,

tak, jak w odpowiedzi do Pana Bartka informuję, że przeanalizujemy możliwość zmiany organizacji ruchu na ul. Moniuszki tak, aby ograniczyć liczbę parkowanych pojazdów. Do tego czasu uprzejmie proszę każdy przypadek parkowania pojazdów wbrew obowiązującym przepisom prawa o ruchu drogowym zgłaszać do Straży Miejskiej (tel. 606-637-542) lub Policji (tel. 74 856-33-20).

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2580: Imię/NICK: Norbert

Opublikowano: 10-04-2019
Witam, Takie piękne miejsca urządzacie dla turystów. Szkoda, że nie przeciwdziałacie dewastowaniu przyrody i nikt nie pomyślał o tak prostym temacie jakim jest śmietnik. Czy to nie należy do obowiązków ZGKiM Gminy?

https://www.facebook.com/alina.jaworska.98/posts/2118785604885140?notif_id=1554231096409954if_t=comment_mention 

pozdrawiam Norbert
 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Norbercie,

uprzejmie informuję, że teren o którym Pan pisze nie należy do Gminy Świebodzice. Pana zapytanie zostało skierowane do Urzędu Gminy Stare Bogaczowice, który jest właścicielem ww. obszaru.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2579: Imię/NICK: Imię Piotr

Opublikowano: 10-04-2019
Treść Dzień dobry Panu Burmistrze. Co dzień dojeżdżam do pracy do Świdnicy..to co się dzieje na drodze 35 koło Stacji paliw Orlen to jakaś paranoja!! Czy musi ktoś zginąć by w końcu coś zrobiono z tym wyścigiem na tej drodze. Czasem policja stoi koło garaży..raz może 2 w miesiącu.a wypadki co tydzień. Czy są jakieś plany na bezpieczny wjazd i wyjazd ze Świebodzice ??

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Piotrze,

uprzejmie informuję, że Gmina Świebodzice prowadzi działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na opisanej przez Pana drodze. W planach na najbliższy czas przewidziano oznakowanie przejścia dla pieszych światłem pulsacyjnym oraz montaż fotoradaru.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2578: Imię/NICK: Joanna

Opublikowano: 10-04-2019
Treść Dzień dobry, Panie Burmistrzu czy staw Poleśnicki przy ul. Solnej z którego spuszczono wodę będzie jeszcze w przyszłości udostępniony mieszkańcom? I co tam będzie się znajdować. Czy to już może jest prywatna działka. Joanna

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Joanno,

uprzejmie informuję, że opisana przez Panią działka stanowi własność prywatną. Gmina nie jest władna w udzieleniu odpowiedzi na zadane pytanie.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2577: Imię/NICK: Krzysztof

Opublikowano: 10-04-2019
Problem dot. drogi dojazdowej do działek obok garaży na Osiedlu Piastowskim. Rozpoczął się sezon i jest konieczność dowożena narzędzi, sprzętu, w związku z tym, że wszystko co się tam zostawia jest rozkradane. Niestety droga dojazdowa jest potwornie dziurawa. Czy można prosić o utwardzenie tej drogi? Czy można zrobić coś trwalszego niż zasypanie dziur szlaką, żeby problem nie powracał kilka razy w sezonie?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Krzysztofie,

uprzejmie informuję, że z uwagi na ograniczone środki w budżecie Gminy na 2019 rok, z przeznaczeniem na podobne cele, na chwilę obecną możliwe są wyłącznie doraźne naprawy, poprawiające stan nawierzchni, które sukcesywnie i w miarę potrzeb wykonuje ZGK Świebodzice Spółka z o.o.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2576: Imię/NICK: Zuza

Opublikowano: 10-04-2019
Czy w Zakładzie Wodociągi pracuje skład dawnej rady nadzorczej, czy może nie została podana do informacji publicznej zmiana składu osobowego. Kto zatem tworzy radę nadzorczą? Proszę o uaktualnienie informacji

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani,

uprzejmie informuję, że na stronie internetowej ZWiK Świebodzice Sp. z o.o. jest umieszczona nieaktualna informacja dotycząca składu Rady Nadzorczej. Prośba o uaktualnienie ww. informacji została przekazana do prezesa spółki. W imieniu ZWiK Świebodzice przepraszam za niedogodności. Obecnie Radę Nadzorczą tworzą:

 • Ryszard Kuc - przewodniczący;
 • Jarosław Wasyliszyn - sekretarz;
 • Grzegorz Sulima - członek.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

 

PYTANIE 2575: Imię/NICK: Joanna

Opublikowano: 10-04-2019
Panie Burmistrzu Mija kolejny miesiąc a obiecany prze Urząd Miasta i developera park na osiedlu Piast . między osiedlem Green Park a pływalnią nie powstaje . My mieszkańcy zaczynamy sie martwić czy wogole powstanie . Czy ma Pan informacje o powodzie opóźnienia ? Pozdrawiam

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Joanno,

uprzejmie informuję, że z uwagi na problemy w realizacji zadania, leżące po stronie wykonawcy robót, termin przystąpienia do prac i tym samym oddania parku do użytku będzie inny niż pierwotnie zakładano.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

 

 

PYTANIE 2574: Imię/NICK: Alfred

Opublikowano: 10-04-2019
Treść Szanowny Panie Ozga, Noszę się z zamiarem zakupu nieruchomości przy ul. Sezamkowej w Świebodzicach. Martwi mnie stan nawierzchnii ulicy dojazdowej do działek budowlanych położonych powyżej ul. Długiej. Czy są plany wykonania nawierzchnii utwardzonej w tych okolicach przez gminę Świebodzice? Pozdrawiam, Alfred.

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Alfredzie,

uprzejmie informuję, że na dzień dzisiejszy, w planach Gminy Świebodzice na 2019 rok nie znajduje się zadanie związane z utwardzeniem nawierzchni ul. Sezamkowej.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2573: Imię/NICK: Marcin

Opublikowano: 10-04-2019
Witam Czy w tym roku będzie organizowany zlot motocyklowy?

ODPOWIEDŹ:

 

Szanowny Panie Marcinie,

uprzejmie informuję, że Zlot Motocykli zaplanowany jest na 27 kwietnia (sobota), godz. 15:00 w Rynku, dalsza część imprezy będzie miała swój przebieg na terenie malowniczego Hotelu Księżyc, ul.lJeleniogórska 52. Plakaty dotyczące tego wydarzenia znajdują się na profilu Miasto Świebodzice, na Facebooku oraz na stronie internetowej www.swiebodzice.pl. Serdecznie zapraszam do udziału w imprezie i do podziwiania uroczystej parady, która przejedzie ulicami miasta. Ponadto, wszyscy motocykliści otrzymają bezpłatne, okolicznościowe koszulki.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2572: Imię/NICK: Natalia

Opublikowano: 04-04-2019
Treść Witam Panie Burmistrzu! Zwracam się z ogromną prośbą o pomoc. Czy w Urzędzie Miasta w Świebodzicach jest szansa uzyskać dokładną mapkę na której widnieć miała by dokładnie moja działka z domem i działka obok domu którą niedawno kupiłam od Gminy Świebodzice, gdzie uzyskam takich dokładnych informacji, w jakim dziale ? Za niedługo chcę ogrodzić ta dziale i nie chciałabym żeby okazało się w przyszłości że moje ogrodzenie nachodzi na nie moja działkę. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Natalio,

uprzejmie informuję, że w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach, w wydziale Infrastruktury Technicznej (ul. Rynek 1, tel. 74/666-95-30) można otrzymać wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Szczegółową mapę ewidencyjną uzyska Pani w Powiatowym Biurze Geodezji i Katastru w Świdnicy (ul. Parkowa 2, tel. 74/852-15-19).

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2571: Imię/NICK: Agnieszka

Opublikowano: 04-04-2019
Dzień dobry.Moje pytanie dotyczy dotacji na wymianę ogrzewania.Chciałabym uzyskać informacje jakie kryteria są brane pod uwagę przy przyznawaniu dotacji na w/w cel.Czy zależ ą od dochodu,wieku ?Czy też jest to kolejnośc złożenia wniosku? I czy istneije taka możliwość aby wykonać ogrzewanie przed sezonem na własny koszt a zdeklarować ,że przy kolejnej turze środków mogłaby inwestycja być częściowo pokryta z funduszy na ten cel?Mama lat 75 złożyła wniosek ,który niestety nie została pozytwnie rozpatrzony. W mieszkaniu jest piec kalflowy i typu koza . Mam nadzieję że Pan Burmistrz odniesie się do mojego pytania ,które zadaję drugi raz -za pierwszym razem nie zostało one dodane na stronie. Pozdrawiam

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Agnieszko,

uprzejmie informuję, że warunkiem otrzymania dotacji jest trwała zmiana systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym wraz z likwidacją wszystkich dotychczasowych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi. Sytuacja finansowa, wiek wnioskodawcy nie są brane pod uwagę. Wnioski rozpatrywane są wg kolejności złożenia ich w tut. Urzędzie. Aby poznać zasady i warunki udzielania dotacji należy zapoznać się z treścią całej uchwały. Jednocześnie informuję, że realizacja zadania może nastąpić dopiero po podpisaniu umowy z Gminą Świebodzice, a dotacja nie może zostać udzielona na zadanie już zrealizowane. W odniesieniu do możliwości pozyskania środków z Unii Europejskiej, informuję że Gmina Świebodzice przystąpiła do partnerstwa z sąsiednimi gminami aby wspólnie złożyć wniosek o dofinansowanie na wymianę tzw. “kopciuchów”. Wniosek będzie składany w maju 2019 r.. Decyzja o tym czy, gmina otrzyma dofinansowanie zapadnie najprawdopodobniej w styczniu 2020 roku i to wtedy gmina rozpocznie zbieranie wniosków od mieszkańców. Przy ich rozpatrywaniu, nie będzie brane pod uwagę żadne kryterium dochodowe, ani wiek mieszkańca. Jedynym kryterium będzie prawo własności do lokalu/domu oraz posiadanie środków finansowych na realizację, grant bowiem będzie przyzwany na zasadzie refundacji kosztów.

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2570: Imię/NICK: Julia

Opublikowano: 03-04-2019
Witam, Jestem zainteresowana pracą w komisji wyborczej w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. Chciałabym zapytać gdzie mogę złożyć moją kandydaturę i w jaki sposób są wybierane takie osoby. Pozdrawiam Julia D.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Julio,

Zgodnie z uchwałą nr 11/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27.02.2019r. w sprawie powoływania obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych w kraju,
w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz do Parlamentu Europejskiego, wyborcy mogą samodzielnie zgłaszać swoje kandydatury na członka obwodowej komisji wyborczej. Komisarz Wyborczy może powołać wyborcę, który samodzielnie zgłosił swoją kandydaturę, w skład obwodowej komisji wyborczej w przypadku uzupełnienia jej składu.

Kandydat na członka komisji musi spełniać następujące warunki:

 1. jest obywatelem polskim lub obywatelem UE niebędącym obywatelem polskim,
 2. najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat,
 3. stale zamieszkuje na obszarze województwa dolnośląskiego i jest wpisany do stałego rejestru wyborców jednej z gmin w tym województwie,
 4. nie jest pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
 5. nie jest pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu,
 6. nie jest ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu,
 7. w przypadku obywatela UE niebędącego obywatelem polskim - nie jest pozbawiony prawa wybierania w państwie członkowskim UE, którego jest obywatelem,

Członkiem komisji nie może być:

kandydat w wyborach, komisarz wyborczy, pełnomocnik komitetu wyborczego, urzędnik wyborczy,  mąż zaufania, obserwator społeczny, pełnomocnik, o którym mowa w art. 55 Kodeksu wyborczego, w komisji właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania w jej imieniu  oraz osoba będąca w stosunku do kandydata w wyborach:

 1. małżonkiem,
 2. wstępnym,
 3. zstępnym,
 4. rodzeństwem,
 5. małżonkiem zstępnego, wstępnego lub przysposobionego,
 6. osoba pozostająca w stosunku przysposobienia - jeżeli kandydat kandyduje w okręgu wyborczym, dla którego właściwa jest dana komisja.

Termin dokonywania zgłoszeń upływa w dniu 26 kwietnia 2019r. w godzinach pracy Urzędu Miejskiego.
Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem urzędu w gminie właściwej dla siedziby danej komisji.

Wzór zgłoszenia do komisji jest dostępny na  stronach  bip.swiebodzice.pl w zakładce wybory do Parlamentu Europejskiego - zgłoszenie kandydata, lub można otrzymać wzór w Ratuszu Miejskim pokój nr 9

Z wyrazami szacunku

Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice