Dzisiaj jest: r. Imieniny:

MAPA STRONY POWIĘKSZ ZMNIEJSZ KONTRAST bip
Klawiatura z myszką
E-Urząd
Zdjęcie urzędu
Miasto i Gmina
Zdjęcie z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
Inwestycje
Zdjęcie murów
Turystyka

Zapytaj Burmistrza

 
Szanowni Mieszkańcy Świebodzic

Zapraszamy do nowej formy kontaktu z Burmistrzem Miasta. Za pośrednictwem tej strony możecie zadać pytanie burmistrzowi Miasta Świebodzice. Należy je wpisać w oknie, które się wyświetla a następnie kliknąć na przycisk "WYŚLIJ". W ciągu maksymalnie 7 dni na tej stronie zamieszczona zostanie odpowiedź wraz z zadanym pytaniem tak, aby nie tylko osoba zainteresowana ale każdy mieszkaniec mógł się z nią zapoznać. Zadawane przez Państwa pytania niejednokrotnie wymagają sięgnięcia po materiały do różnych dokumentacji oraz baz danych i opracowania zebranych informacji, dlatego zastrzegamy sobie w takich wypadkach prawo do wydłużenia terminu udzielenia odpowiedzi. Zachęcamy do skorzystania z tej formy kontaktu.

Szanowni Państwo, pytania do Burmistrza nie powinny zawierać sformułowań obraźliwych. Administrator systemu zastrzega sobie prawo do ich usuwania.

Za pomocą poniższego formularza mogą Państwo w prosty sposób wysłać do Nas wiadomośc e-mail.


Łączysz się z adresu: 3.235.159.8

Wyślij wiadomość
 
 
Uwaga:
Wszystkie pytania zawierające treści nawołujące do nienawiści; ksenofobiczne, rasistowskie, antysemickie, homofobiczne i jakiekolwiek inne godzące w dobre imię osób trzecich, będą ignorowane przez administratora strony oraz zgłaszane odpowiednim organom ścigania. Ponadto na pytania polityczne, dotyczące kamapanii wyborczej nie będą udzielane odpowiedzi i nie będą one publikowane.

Zapytaj Burmistrza

PYTANIE 2767: Imię/NICK: Roman

Opublikowano: 28-09-2020
Co prawda już pytałem ale nie widzę odpowiedzi Co się stało ,że autobusy nie dojeżdżają już do Intermarche i Bricomarche. Dla mieszkańców Cierni było to wyjątkowe połączenie.


ODPOWIEDŹ:

 

Szanowny Panie Romanie,
na podstawie informacji uzyskanych od ZGK Świebodzice Spółka z o.o. uprzejmie informuję, że przystanek na terenie parkingu przy Intermarche został zlikwidowany z kilku względów. Bardzo istotnym powodem, który spowodował, że przystanek został zlikwidowany były względy bezpieczeństwa (wjazd i wyjazd z parkingu był dla autobusów bardzo trudny technicznie i jednocześnie niebezpieczny ze względu na organizację ruchu na ul. Jeleniogórskiej). Bezpieczeństwo jest dla mnie priorytetem. Znaczący wzrost wypełnienia parkingu samochodami osobowymi i nie rzadko dostawczymi, powodował utrudnienia dla autobusów łącznie z wymuszonymi przestojami, a w konsekwencji opóźnieniami kursów na kolejnych przystankach.

Markety Intermarche i Bricomarche obecnie nie są już jedynymi marketami w mieście. Uprzejmie informuję, że dokonaliśmy analizy wykorzystania tego przystanku (liczenie pasażerów), z której wynikało, że korzysta z niego bardzo niewielka liczba osób tj. do 5 pasażerów w ciągu dnia. Liczę na to, że przedstawione powody spotkają się z Pana zrozumieniem.


Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice
 
 

PYTANIE 2766: Imię/NICK: Marzena

Opublikowano: 03-09-2020
Szanowny Panie Burmistrzu, Prace interwencyjne polegające na łataniu dziur na ulicy Fieldorfa wystarczają do pierwszego opadu deszczu i nie przynoszą żadnych efektów. Proszę o stanowcze działania polegające na przywróceniu nawierzchni do standardu drogi gminnej, w przeciwnym wypadku my jako mieszkańcy będziemy zmuszeni występować o odszkodowania związane z naprawą zawieszeń w naszym samochodach. Proszę o wyczerpującą odpowiedź.


ODPOWIEDŹ:


Szanowna Pani Marzeno,

uprzejmie informuję, że Gmina nie może "przywrócić nawierzchni do standardu drogi gminnej", ponieważ budowa przedmiotowej drogi nie została jeszcze ukończona, do wykonania pozostała nawierzchnia drogi. Decyzję o kolejności realizacji budowy dróg (a jest ich w Gminie kilka, które oczekują tylko na nawierzchnię) podejmujemy biorąc pod uwagę stan zabudowy, czyli czy wszystkie działki są uzbrojone. Chcemy uniknąć sytuacji, kiedy ktoś będzie niszczył nową nawierzchnię i wykonywał w niej przyłącza, ponieważ od razu traci się gwarancję na drogę. Pomimo wezwań (termin realizacji przyłączy upłynął w czerwcu 2020 r.) nie wszyscy właściciele nieruchomości przy ul. Fieldorfa na dzień dzisiejszy wykonali przyłącza. Proponuję sprawdzić EWID dla Powiatu Świdnickiego, w zakładce usługi przeglądania map, zobaczy Pani ilu jeszcze mieszkańców tej ulicy ma do wykonania uzbrojenia. Prosimy więc o zrozumienie, czy mamy wykonać nawierzchnię, żeby ktoś od razu ją zniszczył, a droga straciła gwarancję? Prosimy o wyrozumiałość.

 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2765: Imię/NICK: Monika J.

Opublikowano: 24-08-2020
Witam, chciałabym uzyskać informację czy mają Państwo zamiar wyremontować klatke schodowa w budynku przy ulicy Kolejowej 25? Od 30stu lat nawet nie wydali Państwo 1zł na farbę... Klatka schodowa jest w stanie tragicznym, tynk odpada od wielu lat co stanowi zagrożenie dla lokatorów. Instalacja elektryczna miała być wymieniania w związku z wypadkiem który zdarzył się w lutym: mieszkanka została porażona prądem w wannie! Poniżej proszę sobie przypomnieć prawo budowlane! Prawo budowlane w (art. 61 w związku z art. 5 ust. 2) wyraźnie mówi, że właściciel (np. wspólnota) lub zarządca obiektu budowlanego jest zobowiązany utrzymywać go w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej. Dotyczy to w szczególności m.in. bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego, odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych, ochrony przed hałasem i drganiami. Prawo budowlane zobowiązuje też właściciela lub zarządcę do przeprowadzania okresowych kontroli budynku (art. 62). Co najmniej raz w roku trzeba sprawdzić stan techniczny elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, instalacje i urządzenia służące ochronie środowiska, oraz instalacje gazowe i przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne). Sprawę zgłoszę do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Moniko,
uprzejmie informuję, że klatka schodowa należy do części wspólnych budynku i wspólnota mieszkaniowa jako właściciel odpowiada za przeprowadzenie wszelkich remontów w danym budynku. W przypadku remontu klatki schodowej, wspólnota na corocznym zebraniu może zaproponować podjęcie uchwały w tej sprawie i przeznaczeniu zebranych środków na funduszu remontowym na przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych.
Ponadto, z informacji uzyskanych od zarządcy nieruchomości firmy Prefekt wynika, że została już wykonana termomodernizacja w/w nieruchomości tj: remont dachu, ocieplenie budynku wraz z odnowieniem elewacji i wymianą stolarki okiennej. Dodatkowo Wspólnota Mieszkaniowa budynku przy ul. Kolejowej 25 w Świebodzicach na zebraniu w 2020 r. podjęła uchwałę w sprawie wymiany instalacji elektrycznej w okresie jesienno- zimowym.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2764: Imię/NICK: Krzysztof

Opublikowano: 18-08-2020
Mam 3 pytania związane z budową parku na Osiedlu Piastowskim? 1. Dlaczego wybudowano tak wąski chodnik wzdłuż parku. Jest on niepraktyczny i bezużyteczny. Na taką atrapę chodnika szkoda było po prostu pieniędzy, bo i tak będzie on bezużyteczny i nikt nie będzie z niego korzystał, bo wszyscy musieliby chodzić gęsiego? 2. Dlaczego zaplanowano tak mało ławek? Przecież park powinien przyciągać mieszkańców i zachęcać do spędzania w nim czasu, a tutaj przewidziano tak małą ilość ławek? 3. Dlaczego w środku lata od kilku tygodni budowa stoi i nic się na niej nie dzieje? Pozdrawiam

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Krzysztofie,
uprzejmie informuję, że wykonawca podpisał umowę z terminem realizacji do kwietnia 2021 roku, prace prowadzi zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem i terminowo, termin realizacji inwestycji nie jest zagrożony. Chodnik od strony parkingu krytej pływalni, jak można zauważyć jest kontynuacją istniejącego od wielu lat chodnika i do niego nawiązuje. Mała ilość ławek jest pojęciem względnym, każdy z mieszkańców będzie miał swoje zdanie na ten temat i trudno będzie zaspokoić oczekiwania wszystkich. Na chwilę obecną trudno Panu ocenić ile miejsc siedzących będzie, bo poza tradycyjnymi ławkami będą również innego rodzaju siedziska. Prosimy w przypadku kolejnych wątpliwości lub chęci szerszego zapoznania się z tematem o kontakt z wydziałem IT 74 666 95 30.

 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2763: Imię/NICK: Edyta

Opublikowano: 11-08-2020
Dzień dobry, Panie Burmistrzu dlaczego na piasta zamknięto ORLIK przecież mamy wakacje i dzieci chętnie korzystają z zabaw na świeżym powietrzu.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Edyto.

uprzejmie informuję, że obiekt Blisko Boisko na Osiedlu Piastowskim ze względu na nałożone Zarządcy, w tym przypadku OSiR Świebodzice Sp. z o.o., obostrzenia związane z udostępnianiem obiektów w czasie COVID19 nie może być ogólnodostępny i czynny przez cały czas. Wiąże się to przede wszystkim z zachowaniem reżimów sanitarnych, polegających przede wszystkim na dezynfekcji rąk przez korzystających oraz na odkażaniu obiektu po każdorazowym wyjściu korzystającego. Ze względu na fakt, iż ww. obiekt nie posiada zaplecza sanitarnego i nie ma możliwości, aby stale przebywał na nim pracownik Obsługi OSiR, obiekt udostępniany jest wyłącznie w wyznaczonych godzinach grupom zorganizowanym, które zgłoszą do OSiR chęć skorzystania z obiektu.

Jednocześnie zapraszamy na obiekt Orlik przy ulicy Rekreacyjnej 1, który posiada pełne zaplecze sanitarne i jest obiektem ogólnodostępnym otwartym codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-20.00, a w sobotę i niedzielę od 12.00 do 20.00. Ponadto w czasie wakacji w godz. 10.00-12.00 (dla dzieci w kat. 2007 i młodsi) oraz w godz. 12.30-14.30 (dla dzieci w kat. 2002-2006) organizowane są zorganizowane zajęcia pod okiem animatora sportu. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.osir.swiebodzice.pl

 

 
Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2762: Imię/NICK: Safian

Opublikowano: 07-08-2020
Szanowny Panie Burmistrzu muszę przyznać że za Burmistrza Kożuchowicza formuła -zapytaj burmistrza działała o wiele lepiej.Szybko można było uzyskać odpowiedż na pytanie a za pana kadencji to beznadzieja.

ODPOWIEDŹ:


Szanowna Pani/ Szanowny Panie
uprzejmie informuję, że odpowiedzi na pytania udzielane są na bieżąco, niektóre z nich wymagają zaczerpnięcia informacji od jednostek podległych. Proszę o wskazanie na jakie pytanie nie otrzymał Pani/Pan odpowiedzi, chętnie odpowiem.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2761: Imię/NICK: Malwina

Opublikowano: 06-08-2020
Dzień dobry Panie burmistrzu, czy nie uważa Pan że działania policji w naszym mieście nie przynoszą efektów. Dużo spaceruje po naszym pięknym mieście i to co dzieje się na niektórych ulicach jeży włos na głowie. Strach przejść i to w biały dzień, wulgaryzmy, krzyki, głośna muzyka. Młodzi mężczyźni w grupach bez koszulek zachowujący się jak by dopiero wypuszczono ich z klatek. Takie zjawiska zaobserwowałam na ulicach Granicznej, Krasickiego, Piaskowej i oczywiście na osiedlach Piasta i Sudeckim. Ja bałam się przejść a co mają zrobić zwykli mieszkańcy? Zazwyczaj są to ludzie mieszkający w mieszkaniach komunalnych. Rodzi się zatem kolejne pytanie co w momęcie gdy większość w kamienicy mają ludzie posiadający mieszkania na własność a jedno czy dwa mieszkania należą do gminy a ich lokatorzy zatruwają życie ludzi nie tylko w bloku ale i na całej ulicy? Czy nie powinno być to w jakiś sposób regulowane prawnie ? I nie chodzi mi o to aby wspólnota podała najemców gminy do sądu bo często są to przestępcy i zwykli ludzie poprostu boją się zeznawać . Gdzie tacy ludzie mają szukać pomocy.

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Malwino,
uprzejmie informuję, że informację tą przekazałem bezzwłocznie do Komisariatu Policji w Świebodzicach, z zapewnień komendanta komisariatu wynika, że wskazane w Pani pytaniu miejsca będą patrolowane. Jednocześnie dziękuję za zgłoszenie problemu.


Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

 

PYTANIE 2760: Imię/NICK: Marcin

Opublikowano: 23-07-2020
Czy w te wakacje będzie organizowana półkolonia dla najmłodszych?

 

ODPOWIEDŹ:

 

Szanowny Panie Marcinie,

uprzejmie informuję, że OSiR Świebodzice Spółka z o.o. w tym roku nie organizuje półkolonii wakacyjnej, jednak z myślą o mieszkańcach przygotował ofertę ciekawych zajęć dla dzieci . Podczas akcji AKTYWNE WAKACJE oferuje dzieciom i osobom dorosłym zajęcia w czterech segmentach sportowych, w których każdy znajdzie coś dla siebie.

W Wodnym Centrum Rekreacji bilet wstępu dla dzieci ze Świebodzic od poniedziałku do piątku jest w cenie 3 zł. Dla odwiedzających dostępne są wszystkie atrakcje (z wyłączeniem saunarium). Basen sportowy, basen rekreacyjny z gejzerami i biczami wodnymi, a także przeciwprądami do masażu podwodnego oraz dwa jacuzzi, to miejsca dla każdego kto pragnie chwili relaksu.

Basen odkryty, na którym w tym sezonie wydłużyliśmy godziny otwarcia. Teraz obiekt czynny jest przez cały tydzień w godzinach 10:00-19:00. Ceny biletów nie uległy zmianie i podobnie jak w roku ubiegłym, wejście dla dzieci ze Świebodzic od poniedziałku do piątku w cenie 1 zł. Na obiekcie wyznaczone jest miejsce na rozpalenie grilla, przy którym można odpocząć i spędzić czas z rodzinom i przyjaciółmi.

Kręgielnia w wakacje czynna jest codziennie od 12:00 do 22:00. We wtorki i czwartki w godzinach 10:00-13:30 odbywają się wakacyjne turnieje dla dzieci i młodzieży (bezpłatne).
Wprowadziliśmy także ułatwienie w dostępie do kręgielni. Poprzez stronę internetową www.kregielnia24.pl można w łatwy sposób wybrać dla siebie dogodny termin i godzinę i zarezerwować tor.

Ostatnim segmentem są bezpłatne, wakacyjne zajęcia z animatorem sportu, które odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-15.00. Umożliwiamy rozwijanie pasji dzieci w trzech dyscyplinach : piłka nożna, koszykówka i piłka ręczna.

W imieniu OSiR Świebodzice Spółka z o.o. serdecznie zapraszam również do udziału w akcji sportowej pn. Rozbiegaj się w Wakacje”, która odbywa się na stadionie przy ul. Rekreacyjnej, w każdy wtorek o godz. 18:30.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

 

PYTANIE 2759: Imię/NICK: Mariusz

Opublikowano: 23-07-2020
Panie Burmistrzu, Czy nasze miasto mogłoby rozważyć instalacje dodatkowych czujników jakości powietrza? W chwili obecnej na terenie miasta znajduje się jeden czujnik, co wydaje się mało jak na tę wielkość miasta. Szczególnie teraz kiedy słyszy się, że stężenie pyłów PM10 może przenosić cząsteczki koronawirusa taka informacja może być przydatna, szczególnie przed możliwą drugą falą koronawirusa na jesieni.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Mariuszu,

informuję, że troska o zdrowie mieszkańców jest dla nas bardzo ważna. Niestety tegoroczny budżet nie pozwala na dokonanie inwestycji w postaci instalacji kolejnych czujników jakości powietrza, ale mając na względzie potrzeby miasta, planujemy rozmieszczenie ich w większej ilości, gdy tylko będzie taka możliwość.

 

Z wyrazami szacunku,
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2758: Imię/NICK: Mieszkaniec

Opublikowano: 22-07-2020
Witam Panie burmistrzu Może wreszcie uzyskam odpowiedź na moje pytanie. Kiedy będzie wyremontowany przejazd na koło budynku przy ul Ciernie 39a? Chyba że postawienie znaków już zakończyło remont i już tak zostanie? Pozdrawiam w imieniu mieszkańców.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani/Szanowny Panie
Uprzejmie informuję, że nie jest planowany remont tunelu. Gmina stara się o rozbiórkę części budynku z bramą znajdującą się nad działką gminną. Zarówno realizacja jaki i termin rozbiórki uzależniony jest od decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Obecnie podejmowane są czynności formalne, zlecony został projekt rozbiórki, następnie trzeba uzyskać pozwolenie na rozbiórkę. Najwcześniejszy termin rozbiórki, jeśli dojdzie ona do skutku, to ok. 3 miesiące.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2757: Imię/NICK: Aleksander.

Opublikowano: 14-07-2020
Witam, komu podlegają bezpośrednio pracownicy urzędu przy ul. Żeromskiego i do kogo można zglosić ewentualne uchybienia w pracy i postawie tychże urzedników?

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Aleksandrze,

proszę o złożenie pisma w tej sprawie do Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, ul. Rynek 1 lub do biura podawczego przy ul. Żeromskiego 27, proszę zaadresować pismo do mnie: Paweł Ozga burmistrz miasta Świebodzice.

 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2756: Imię/NICK: Magdalena

Opublikowano: 13-07-2020
Dzień dobry, Panie Burmistrzu, czy etap remontów dachów w Świebodzicach został zakończony? Na kiedy zaplanowano rozpoczęcie etapu odwilgocania budynków? Pozdrawiam. Opublikowano: 29-10-2019 Panie Burmistrzu, kiedy ktokolwiek się zainteresuje budynkiem znajdującym się przy ul. Granicznej 6, który jest w bardzo złym stanie technicznym, a mieszkanie w nim stanowi niebezpieczeństwo??? Kiedy w końcu znajdą się środki na remont???????? Pytamy już o to od lat ODPOWIEDŹ: Szanowna Pani Magdo, uprzejmie informuję, że w przyszłym roku Miejski Zarząd Nieruchomości kończy ostatnie remonty dachów na budynkach gminnych. W budynku przy ul. Granicznej 6 remont dachu został wykonany w 2017 r. Po zakończeniu w/w prac nastąpi kolejny etap związany z remontami budynków gminnych tj: odwilgacanie budynków oraz remonty elewacji.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Magdaleno,

z informacji uzyskanych od Miejskiego Zarządu Nieruchomości wynika, że w 2020 roku nie udało się w pełni zrealizować zaplanowanych remontów dachów z uwagi na ograniczony budżet. Nie mniej jednak udało się opracować dokumentację techniczną na wykonanie remontu budynku przy ul. Granicznej 6 w Świebodzicach, na które to załatwiane są niezbędne dokumenty w Starostwie Powiatowym i Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Świdnicy.

Zakres remontu obejmuje przebudowę kominów wentylacyjnych, remont elewacji oraz wzmocnienie stropu nad piwnicą. Prace zostaną zlecone w dniu dysponowania niezbędnymi środkami finansowymi.

 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2755: Imię/NICK: Dorota

Opublikowano: 07-07-2020
Co ze stypendiami za dobre wyniki w nauce dla dzieci i młodzieży? Na stronie brak informacji.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Doroto,

w dniu 29 czerwca 2020 r. na XXX Sesji Rady Miejskiej w Świebodzicach Radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę w sprawie ustalenia zasad i trybu przyznawania stypendiów dla uzdolnionych uczniów pobierających naukę na terenie Gminy Świebodzice. Uchwalony akt prawa miejscowego w ramach nadzoru nad samorządem został przekazany do opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego. Po opublikowaniu uchwały regulamin przyznawania stypendiów za wyniki w nauce oraz za osiągnięcia sportowe i artystyczne dla uczniów pobierających naukę w szkołach na terenie Gminy Świebodzice, zostanie niezwłocznie zamieszczony na portalu miejskim www.swiebodzice.pl. oraz przekazany do wiadomości wszystkim placówkom oświatowym działającym na terenie Miasta Świebodzice.

 

 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga

Burmistrz Miasta Świebodzice

 

PYTANIE 2754: Imię/NICK: Malwina Świebodzice

Opublikowano: 07-07-2020
Dzień dobry, wiele się mówi w mediach o czystym powietrzu...tworzone sa programy wymiany pieców....itd. Dlaczego w Wałbrzychu czy Świdnicy ruszają takie programy wymiany pieców, wnioski są składane, obecnie w Świdnicy od 1ego lipca rusza program....a w Świebodzicach cisza...niby jakaś tam informacja jest....ale jakoś żeby finalnie z tego mogli skorzystac głownie ludzie mieszkający w lokalach komunalkmych czyli de facto podlegających pod gminę,, jakos nie są zachęcani czy informowani aby wymieniać te źródła opalania na ekologiczne.....nie odczuwam tego wcale...nic w tej sprawie, ani widu ani słychu, ale konkretnie i naprawdę aby ludzie wreszcie mogli zakończyc uciązliwe palenie w piecach, noszenie węgla, i smrodzenie tym wszystkim dookoła.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Malwino,

uprzejmie informuję, że w Świebodzicach także ruszył nabór wniosków o przyznanie grantu na wymianę tzw. „kopciuchów”. Informacja taka została zamieszczona na stronie internetowej www.swiebodzice.pl w dniu 1 lipca 2020 r. link poniżej

https://www.swiebodzice.pl/miasto-i-gmina/aktualnosci/n,152472,szanowni-mieszkancy.html

Nabór wniosków trwa od 1 lipca do 30 września 2020 r., nie decyduje kolejność składanych wniosków. O grant mogą ubiegać się właściciele lokali mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych zlokalizowanych na terenie Gminy Świebodzice. Wysokość grantu do 70% wydatków kwalifikowanych nie więcej niż 10 tys. do mieszkania i 25 tys. do domu.

Szczegółowe informacje o naborze na stronie internetowej: http://wymianakotlow.pl/

Ponadto od 8 maja 2020 r. przyjmowane są wnioski o udzielenie dotacji na dofinansowanie trwałej zmiany systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na ogrzewanie gazowe/elektryczne/olejowe/pompy ciepła, która jest finansowana z budżetu Gminy Świebodzice. Wysokość dotacji wynosi 40% wydatków kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 3000 zł. Informacja ta została podana do wiadomości dnia 6 maja 2020 r. na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Świebodzicach:

https://www.swiebodzice.pl/miasto-i-gmina/aktualnosci/n,129520,komunikat.html

Wzór wniosku jest dostępny pod poniższym linkiem:

https://www.bip.swiebodzice.pl/upload/upload/OS/OS_2020/WOUDCNZSO.pdf

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2753: Imię/NICK: Mieszkaniec

Opublikowano: 07-07-2020
Witam serdecznie Panie burmistrzu. Dlaczego zostało zdemontowane lustro które około 6 miesięcy temu zostało zamontowane? Pozdrawiam

 

ODPOWIEDŹ:

 

Szanowny Pani/Szanowny Panie,
z informacji, która Pani/Pan przekazał nie wynika jaka to jest lokalizacja. Domyślam się, że chodzi o lustro na ul. Ciernie, to jest droga powiatowa, więc jest jej zarządcą Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego w Jaworzynie Śląskiej, a lustro zostało ukradzione, a nie zdemontowane. Zgłosiliśmy przedmiotowy akt wandalizmu.
 
Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice


PYTANIE 2752: Imię/NICK: Piotr

Opublikowano: 23-06-2020
dzien dobry panie burmistrzu chcę się spytać czy będą dni Świebodzic

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie Piotrze,

niestety w tym roku Dni Świebodzic się nie odbędą, ze względu na epidemię COVID-19. Obecnie zalecenia sanitarne dopuszczają maksymalną liczbę 150 uczestników podczas jednego wydarzenia. Dni Świebodzic zakwalifikowane są do plenerowych imprez masowych, na których liczba osób uczestniczących znacznie przewyższa dopuszczalną. Ograniczenia te obowiązują do odwołania.

Nie oznacza to jednak, że odstąpiliśmy od działań kulturalnych i sportowych. Chcemy uatrakcyjnić czas mieszkańcom pozostającym podczas wakacji w miejscu zamieszkania. Zaplanowaliśmy organizację następujących wydarzeń:

przejazd przez Rynek zabytkowych pojazdów (1 sierpnia), Zlot Food Trucków (22-23 sierpnia), Piknik Lotniczy (12-13 września).

Ponadto Miejski Dom Kultury przygotował nowa ofertę dla mieszkańców: „Kulturalne piątki w MDK” (cykl koncertów, wystaw, wernisaży, atrakcji dla dzieci). Pierwszy koncert, zespołu Castle Dreams, zaplanowano na 26 czerwca, w ogrodzie Miejskiego Domu Kultury, przy zachowaniu podwyższonych norm bezpieczeństwa sanitarnego. Kolejne wydarzenia to:

03.07.2020 r. „Portret Muzyka” wystawa poświęcona F. Chopinowi;

10.07.2020 r. Koncert – Jadwiga Tomczyńska – harfa;

17.07.2020 r. Wernisaż „Filozof i Przyroda“;

24.07.2020 r. Koncert Aleksander Evseev – tenor balladowy;

31.07.2020 r. Wernisaż – Sekcja Plastyczna MDK;

07.08.2020 r. Sławomir Holland program literacki, satyryczny, kabaretowy- „Nic nowego pod słońcem”;

14.08.2020 r. Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny“;

21.08.2020 r. Koncert zespołu „Ślad“.

Ponadto przez całe wakacje odbywać się będą zajęcia dla młodszych i starszych mieszkańców miasta, m.in. zumba, joga, pilates zajęcia ruchowe dla dzieci i dorosłych.

OSiR Świebodzice Sp. z o.o. razem z Ośrodkiem Pomocy Społecznej przeprowadzi cykl zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży ze Świebodzic. Planowana jest również druga edycja akcji promującej aktywny wypoczynek, pn. „Rozbiegaj się w wakacje”. Ośrodek Sportu i Rekreacji dokłada wszelkich starań, aby od 1 lipca uruchomić basen letni.

Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała dla najmłodszych świebodziczan ofertę zajęć zdalnych. Obejmuje ona m.in.: naukę programowania w ramach projektu „Kodowanie na dywanie”, akcje proekologiczne, czytelnicze, zabawy i inne działania on-line.

Szkoła Podstawowa nr 2 organizuje półkolonie pn. „Najlepsze Półkolonie z Małym Inżynierem”. Zajęcia odbywać się będą w terminie od 17 do 21 sierpnia, a udział w nich może wziąć 84 osoby w podziale na grupy. Obecnie trwają zapisy na warsztaty z robotyki i eksperymentów;

O poszczególnych zajęciach i wydarzeniach, w imieniu organizatorów, mieszkańcy będą informowani na bieżąco na portalu miejskim www.swiebodzice.pl oraz w mediach społecznościowych. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniach.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice 

 

 

PYTANIE 2751: Imię/NICK: Anna

Opublikowano: 23-06-2020
Dzień dobry, miesiąc temu zadałam pytanie o wywóz śmieci gabarytowych i do dziś nie otrzymałam odpowiedzi... powtórzę więc: w sąsiednich gminach, tych większych i mniejszych przynajmniej raz w roku organizowana jest zbiórka odpadów gabarytowych oraz elektro-śmieci. Dlaczego w Naszym mieście nie jest to praktykowane? To, co dzieje się pod śmietnikami, to aż oczy bolą...

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Anno,

aktualnie trwają prace nad zmianą Regulaminu Utrzymania Czystości i Porządku w Gminie. Nowy regulamin, jeżeli zostanie zatwierdzony przez Radę Miejską w Świebodzicach, wprowadzi okresową zbiórkę odpadów tzw. „wielkogabarytowych". Niemniej jednak mieszkańcy nie mogą zapominać o obowiązku dostarczenia takich odpadów do PSZOK w innym terminie, niż planowana zbiórka. PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) znajduje się w Świebodzicach na terenie ZGK Świebodzice Sp. z o.o., przy ul. Strzegomskiej 30. Czynny jest codziennie od godziny 8:00 do 15:00, a w okresie kwiecień-październik również do godz. 18:00 w każdą środę. Informacje te umieszczone są w poniższym linku:

https://www.zgk.swiebodzice.pl/strony/us_selektywna_zbiorka_odpadow.htm

To co dzieje się pod śmietnikami jest efektem nieprzestrzegania przez niektórych mieszkańców zasad w zachowaniu czystości w swojej najbliższej okolicy.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice 

 

PYTANIE 2750: Imię/NICK: Emilia

Opublikowano: 23-06-2020
Dzień dobry panie Burmistrzu. Chciałabym zapytać jak możemy rozwiązać problem z parkowaniem na Osiedlu Green Park? Jeden z mieszkańców stale prosi o interwencje w sprawie parkowania na chodniku,a my mieszkańcy nie mamy gdzie parkować.Deweloper sprzedał miejsca parkingowe ,jednak często mieszkańcy jednego mieszkania posiadają po 2 lub 3 miejsca postojowe,lub z innych bloków mają miejsca np przed naszym blokiem.Teraz budują kolejne budynki .Wiem,że to teren prywatny,wiem,ze to super inwestycja ,mamy kolejne mieszkania,będzie park sportowy,ale co zrobić ,gdy przyjedzie policja i nakazuje przestawić auto?Gdzie mam je postawić?Prosimy o pomoc .

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani, bardzo proszę zapoznać się z aktem notarialnym zakupu mieszkania, w którym widnieje zapis odnośnie miejsca parkingowego. Będzie tam informacja, czy zostało zakupione na osobnej działce i jest ono Pani własnością, czy też kupiła Pani udział w nieruchomości wspólnej (udział w działce, na której zorganizowano parking), jak również czy ma Pani lub inny współwłaściciel wyznaczone miejsce parkingowe, oraz powinien być w nim zapis o sposobie zarządu nieruchomością wspólną.
Może też Pani udać się do notariusza lub do Urzędu Miejskiego: Wydziału IT (tel. 74 666 95 30) lub Wydziału GNZ (tel. 74 666 95 525), w celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących zasad zarządzania i użytkowania nieruchomości wspólnej. Bez potwierdzenia, że jest Pani współwłaścicielem działki, na której został zorganizowany parking, nie możemy udzielić szerszej odpowiedzi.

Najbliższe miejsca parkingowe, ogólnodostępne będą wykonane przy ul. Dąbrówki.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2749: Imię/NICK: Agnieszka

Opublikowano: 05-06-2020
Dzien dobry panie Burmistrzu od kiedy beda zwiekszone autobusy bo Ciernie sa odcieci od miastabo nie kazdy ma auto.

 

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani Agnieszko,

uprzejmie informuję, że kursy autobusów zostały przywrócone.

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice

PYTANIE 2748: Imię/NICK: Safian

Opublikowano: 05-06-2020
Szanowny panie burmistrzu mam pytanie co się dzieje z koszeniem trawników .Mieszkam na Osiedlu Sudeckim i jedynie trawniki podlegające do Spółdzielni są zadbane a tereny należące do miasta nie.Przed blokiem 3 trawy sięgają do wysokości żywopłotów nie mówiąc o pozostałych trawnikach.Jest to najlepsze środowisko dla kleszczy.Proszę się tym zająć.

 

 ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani/Szanowny Panie,

uprzejmie informuję, że trawa nie była koszona w miesiącu maju celowo ze względu na panującą suszę. Praktyka taka była także stosowana przez wiele samorządów. Kwestie te podnoszą także ekolodzy, którzy apelują o wstrzymanie koszenia trawy. To wyraz świadomego zarządzania zielenią miejską. Miejsce, które Pani/Pan wskazuje jest aktualnie skoszone.

 

Z wyrazami szacunku
Paweł Ozga
Burmistrz Miasta Świebodzice